Çarşamba , Temmuz 18 2018
ANA SAYFA / ÇOCUK / 21 SIRADAN ŞEYİN SIRADIŞI TARİHİ

21 SIRADAN ŞEYİN SIRADIŞI TARİHİ

21
Çok iyi bildiğiniz şeylerin hiç bilmediğiniz öyküleri!
Yazar: Yıldıray Karakiya
Resimleyen: Ali Çetinkaya
Hayykitap No: 248
Türü: ÇOCUK / Eğlenceli Bilgi
Birinci baskı: Şubat 2014
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 13,5×19,5
ISBN: 978-605-5181-55-0
Barkod: 9786055181550
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Bisikletin atası olan aracın, at arabasından bozma pedalsız bir “koşma makinesi” olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Heavy metal müziği bir kazaya borçlu olmamız sizce de ilginç değil mi? Peki hamburgerin köklerini Orta Asya’da aramaya ne dersiniz? İsyankâr saçları ıslah etmekte kullandığımız tarağın kölelikle bir ilişkisi olduğunu söyledik diyelim, nasıl bir bağlantı kurarsınız? Durun, daha bitmedi… Kot pantolonun neden “kot” diye anıldığı konusunda bir fikriniz var mı? Ya da gökyüzünde salınışı insana mutluluk veren uçurtmanın bir zamanlar savaşlarda kullanıldığını biliyor muydunuz?

Yıldıray Karakiya günlük hayatımızda yer eden bazı büyük buluşların kültür tarihinin derinlerine dalıyor, bugün sıradan saydığımız nesnelerin sıradışı yolculuğuna ışık tutuyor. Rujdan gitara, çikletten telefona, musluktan ayakkabıya 21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi, gözümüzün önündeki nesneleri daha yakından tanımamızı sağlarken bazen de can acıtan öyküleriyle onlara bakışımızı değiştirecek. Bize ise bu küçük kitapta saklı bilgilerle hem eğlenceli hem derin sohbetlere dalmak kalacak!

Kitapta yer alan 21 sıradan şey: Uçurtma, ayakkabı, çamaşır makinesi, gitar, hamburger, tarak, yoğurt, kitap, telefon, musluk, bisiklet, çiklet, ayna, gözlük, müzik albümü, şemsiye, yoyo, kaşık, kot pantolon, ketçap, ruj.

Yıldıray Karakiya
Sanat tarihi eğitimi alan Yıldıray Karakiya çeşitli televizyon ve dergilerde çalıştı. Bir dönem bisikletli kuryelik de yaptı. 2010 yılından beri eşiyle birlikte Bir Dolap Kitap adlı internet sitesinde çocuk kitapları hakkında yazıyor. Şuşu ve Üçtekeri (Redhouse Kidz, Mayıs 2012) adlı bir de resimli çocuk kitabı bulunan Karakiya, 2011 Nisan’ından beri her pazar günü Açık Radyo’da canlı yayınlanan çocuk kitapları programını eşi ve oğluyla birlikte hazırlayıp sunuyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi, Şubat 2014

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir