Perşembe , Ekim 17 2019
ANA SAYFA / TASAVVUF / BUGÜNDEN YAZANLAR / 5 VAKİT İSTANBUL

5 VAKİT İSTANBUL

60-5-vakit-istanbul-kapak-tek-boyut
5 isim, 5 farklı üslup, 5 ayrı duyarlılık, 5 vakit namazı…
Yazarlar: Ümit Meriç, Sadettin Ökten, Leyla İpekçi, Senai Demirci, Hüseyin Hatemi
Hayykitap No: 60
Türü: TASAVVUF / Hz. Muhammed
Birinci baskı: Eylül 2008
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 11,5×19 cm
ISBN: 978-975-9059-64-4
Barkod: 9789759059644
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Ümit Meriç, Sadettin Ökten, Leyla İpekçi, Senai Demirci ve Hüseyin Hatemi İstanbul’un mekânlarında namazı anlatıyor. Edebiyatla, sözcüklerin incelikleriyle ördükleri metinlerde her biri bir vakit namazını, bir vakti yazıyor; fonda hep İstanbul…

Ümit Meriç Avustralya’da başlayan, dünyayı tavaf eden ve Asya ile Avrupa’yı İstanbul’da “bir”leştiren sabah ezanını anlatıyor.

Öğle namazında Sadettin Ökten çocukluğundan bugüne uzanan bir yolculuğa çıkıyor. İstanbul’un birbirinden güzel camilerinde cenaze namazları, Cumalar… Tanrı Uludur’dan Allah-u Ekber’e geçildiğinde hüngür hüngür ağlayanlar… Poyrazın da yardımıyla üniversitenin en kuytu pozitivist koridorlarında bile yankılanan ezanlar…

Leyla İpekçi yükselirken yere koyuyor alnını Teşvikiye Camii’ndeki ikindi namazında… Girişinde iyilik, iyimserlik yüklü kâdim bir rüzgâr esen Tezkereci Osman Efendi Camii’nde kıbleye doğru yürürken, karşısına dünyanın bütün ikindi vakitleri serilmiş, selamlıyorlar onu.

Akşamın İstanbul’u, İstanbul’un akşamı, bir ezan eşliğinde, göklere yükseliyor, Senai Demirci ile göz göze geliyor. “Ellerimi göğe açıp saçlarıma dolanmış şehirli sıradanlıkları temizliyorum” diyor Senai Demirci. Secdeye gidip omzundaki metropol yükünü atıyor.

Yatsı namazını Hüseyin Hatemi yazıyor. “Vedûd olan Allah’ı sevelim, sonra O’ndan aldığımız varlığımızı, sağlığımızda O’na vakfedelim” diyor Eyüp Sultan ya da Yuşa Türbesi’nde yatsı namazını kılarken…

İstanbul bu kez namaz kılınan mekânlarıyla ve o mekânların manevi açılımlarıyla konuşuyor.
Ümit Meriç, Sadettin Ökten, Leyla İpekçi, Senai Demirci ve Hüseyin Hatemi kalemlerini bu maneviyat doğrultusunda secde ettiriyor.

Dr. Casim Avcı
1964 yılında Artvin’de doğdu. İlköğrenimini burada tamamladı. 1982’de Trabzon İmam-Hatip Lisesi’nden, 1986’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi’nde (1990), doktorasını Uludağ Üniversitesi’nde (1997) tamamladı. Halen TDV İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam Tarihi ve Medeniyeti uzmanı olarak çalışmaktadır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Muhammedü’l-Emin, Ağustos 2008

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BU KİTABI SAKIN OKUMA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir