Cumartesi , Ocak 19 2019
ANA SAYFA / ÇOCUK / AĞAÇLAR YOK OLMASIN

AĞAÇLAR YOK OLMASIN

agaclar-yok-olmasin
Ormanlar yok olursa ağaçlara, ağaçlarda yaşayan kuşlara ve hayvanlara ne olacak?
Yazar:Kathryn Lamb
Çeviri: Gökçe Ateş Aytuğ
Hayykitap No: 115
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Eylül 2010
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 978-605-4325-21-4
Barkod: 9786054325214
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Üç kitaplık Doğa-Kurtaranlar dizisinin ikinci kitabı Ağaçlar Yok Olmasın da raflardaki yerini aldı.

Doğa-Kurtaranlar Lola ve Evie, dünyanın haline çok üzülüyor ve doğayı korumaya, kurtarmaya çalışıyorlar. Küresel ısınma, su ve enerji israfı, nesli tükenen hayvanlar, sağlıksız yiyecekler, geri dönüştürülemeyen çöpler… Bu uzayıp giden korkutucu liste onları gerçekten çok endişelendiriyor. Kendi hayatlarında yaptıkları doğa dostu değişikliklerle herkese örnek olmaya, çevrelerini ve okullarını cennet gibi bir yere dönüştürmeye çalışıyorlar.

Ağaçlar Yok Olmasın’da Lola ve Evie tropikal yağmur ormanlarının insanlar tarafından tahrip edildiğini öğreniyor. Ormanlar yok olursa ağaçlara, ağaçlarda yaşayan kuşlara ve hayvanlara ne olacak? Doğa-Kurtaranlar onları tehlikeler karşısında yalnız mı bırakacak? Tabii ki hayır! Doğa-Kurtaranlar iş başında! Ağaçları kurtarmak için bir yetenek gösterisi düzenlemeye karar veriyorlar. Böylece insanların dikkatini “doğa”ya çekebilecekler. Ama gösteriyi düzenleyebilmek için önce yetenekli birilerini bulmaları gerekiyor…

Dizinin en önemli özelliği, doğa bilincini didaktik, sıkıcı bir metin yerine, eğlenceli birer macerayla anlatıyor olması. Ayrıca, bölümlerin sonunda “Yeşil Bilgi” ve “Ekolojik Gerçek” adlı kutucuklarda, çocuklara doğaya ilişkin pek çok temel bilgi veriliyor. Doğa-Kurtaranlar, doğayı korumayı hem hayati hem eğlenceli bir uğraşa dönüştürüyorlar.

Doğa-Kurtaranlar henüz iki kişi. Maceralarına ortak olmaya ne dersiniz?

Kathryn Lamb
İngiliz çocuk edebiyatının önemli ve üretken yazarlarından biri olan Kathryn Lamb, kariyerine karikatürist olarak başladı. The Times, The Guardian, Private Eye, The Oldie gibi pek çok dergi için karikatür çizdi, çok sayıda kitap resimledi. Ardından kitap yazmaya başladı ve kitaplarının çocuklar ve gençler tarafından büyük ilgi görmesiyle yazarlığa ağırlık verdi. Yazarken, okurlarını güldürdüğünü ya da gülümsettiğini düşünmek ona ilham veriyor. Kendi çocuklarının da güleceği ya da kendilerinden bir şeyler bulabileceği kitaplar yazmaya çalışıyor. Kathryn Lamb 6 çocuğu ve beş kedisiyle Gillingham, İngiltere’de yaşıyor. Kitap yazmanın yanı sıra halen çeşitli dergilere karikatür çiziyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Yunuslar Yaşasın, Ekim 2010
Ağaçlar Yok Olmasın, Eylül 2010
Penguenlerin Buzları Erimesin, Eylül 2010

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

ERKEKLERİN İÇ SESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir