Pazar , Aralık 16 2018
ANA SAYFA / SAĞLIK / KORUYUCU TIP / AĞRININ KİTABI

AĞRININ KİTABI

KAPAK AGRI
Tüm ağrı türleri için korunma ve tedavi yöntemleri bu kitapta!
Yazar: Prof. Dr. Serdar Erdine
Hayykitap No: 197
Türü: SAĞLIK / Koruyucu Tıp
Birinci baskı: Kasım 2012
Sayfa Sayısı: 360
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-5181-05-5
Barkod: 9786055181055
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Ağrının tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanoğlu var olduğundan beri ağrı çekmektedir. Ağrı Türkiye’de ilk kez bu kadar kapsamlı inceleniyor. Vücudunuzdaki her yerin ağrısı, nedenleri ve tedavisi bu kitapta. Akut ağrılar, kronik ağrılar, nedense bir türlü tedavi edilemeyen ağrılar, bel ağrıları, baş ağrıları, romatizmal ağrılar doğum ağrıları, psikolojik ağrılar, boyun ağrıları, göğüs ağrıları, kanser ağrıları ve hepsi…

Buda, ‘’Her şey ağrıdır’’ diyor. Doğum ağrıdır, sevdiğinden ayrılmak ağrıdır, nefret bile ağrıdır. Fransız şair Alfred de Musset, ‘’İnsan çıraksa ağrı onun ustasıdır!’’ diyerek özetliyor ağrıyı. Nietzsche ise kendisinden bekleneni yapıyor, ağrısına bir isim veriyor. Ona köpek diyor. Ağrıyı aşağılayarak tedaviye çalışıyor. Ağrının kölesi olacağına, sahibi olmayı yeğliyor.

Ağrı, büyük filozofları bile üzerinde düşünmeye itecek kadar hayati bir olgu. Dindirilmediğinde, sürekli hal aldığında, insana hayatı zehir edebiliyor. İşin ilginci ağrının ‘standart’ bir çözümü yok. Ağrı kişiye özel! Dolayısıyla ağrıyı ‘yakından’ tanımak, ‘doğru’ tanımlamak gerekiyor.

Prof. Dr. Serdar Erdine, Türkiye’de ağrının kitabını yazacak tek kişiydi ve Ağrının Kitabı’nı yazdı! Çünkü o Türkiye’nin ağrı bilimi (algoloji) konusundaki en yetkin ismi. Yıllardır hem teorik hem pratik düzeyde, yurtiçi ve yurtdışında ağrıları ‘dindirmek’ için çalışıyor.

Vücudunuzdaki her yerin ağrısı, nedenleri ve tedavisi bu kitapta. Ağrı Türkiye’de ilk kez bu kadar kapsamlı inceleniyor. Akut ağrılar, kronik ağrılar, nedense bir türlü tedavi edilemeyen ağrılar, bel ağrıları, baş ağrıları, romatizmal ağrılar doğum ağrıları, psikolojik ağrılar, boyun ağrıları, göğüs ağrıları, kanser ağrıları ve hepsi…

Prof. Dr. Serdar Erdine, sade bir dille, resimlerle, en güncel verilerle anlatıyor ağrıyı. Şefkatle yaklaşıyor ağrılı hastaya… Tıbbın karanlık koridorlarında fazla gezdirmiyor sizi. Güveniyorsunuz onun mahir ellerine, zaten güvendiğiniz anda ağrınız azalmaya başlıyor.

Kitabın Bölümleri:
1. Çağlar Boyu Ağrı
2. Ağrının Kültürel Boyutu
3. Ağrının Vücutta Yolculuğu
4. Ağrıyı Nasıl Sınıflarız?
5. Ağrılı Hastaya Yaklaşım
6. Ağrının Kısırdöngüsü
7. Ağrılı Hastanın Tıp Sistemindeki Yolculuğu
8. Ağrınız ve Siz
9. Akut Ağrıya Yol Açan Nedenler
10. Kronik Ağrıya Yol Açan Nedenler
11. Baş Ağrıları
12. Boyun Ağrıları
13. Omuz, Kol Ağrıları
14. Bel Ağrıları
15. Göğüs Ağrıları
16. Karın Ağrıları
17. Doğum Ağrısı ve Kadınlarda Görülen Diğer Ağrılar
18. Kronik Alt Karın Ağrıları
19. Nöropatik Ağrı ve Nevraljiler
20. Kanser Ağrısı
21. Romatizmal Ağrılar
22. Yaşlılarda Ağrı
23. Ağrı ve Psikoloji
24. Ağrı Kesiciler
25. Ağrı Tedavisinde Kullanılan Fizik Tedavi Yöntemleri
26. Ağrı Kontrolünde Girişimsel Yöntemler
27. Kronik Ağrı ile Baş Etmede Psikolojik Yöntemler
28. Ağrı Klinikleri
29. Ağrı ve Etik (Tıp Ahlakı)
30. Türkiye’de Ağrı
31. Mini Ağrı Sözlüğü

Prof. Dr. Serdar Erdine
1954 yılında doğdu. 1972 yılında Kadıköy Maarif Koleji’ni, 1978 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1982 yılında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda anesteziyoloji uzmanı oldu. 1986 yılında aynı dalda doçentlik unvanı aldı. 1991 yılında profesör oldu.
1985 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Ağrı Ünitesi’ni kurdu. 1991 yılında bu ünite YÖK tarafından ülkemizin ilk Algoloji Bilim Dalı olarak kabul edildi. Prof. Dr. Erdine, 1991-2011 tarihleri arasında Algoloji Bilim Dalı’nın başkanlığını yürüttü. 2011 yılında İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu.
Ülkemizde algolojinin üst ihtisas olma çalışmalarını yürüttü ve bu çabalar 2011 yılında sonuçlanarak ülkemizde algoloji üst ihtisas olarak kabul edildi. 1997 yılında İstanbul Ağrı Merkezi’ni kuran Prof. Dr. Erdine, halen bu merkezde çalışmaktadır. İstanbul Ağrı Merkezi, Dünya Ağrı Enstitüsü tarafından 2011’de ‘Center of Excellence’ (Mükemmellik Merkezi) olarak tasdik edilmiştir.
1987 yılında kurulan Türk Algoloji-Ağrı Derneği’nin başkanı ve yayınlanmaya başladığı 1987 yılından beri Ağrı dergisinin editörüdür. European Journal of Pain, Pain Practice ve Pain Physician yayınlarının yayın kurulu üyesidir. 31 Avrupa ülkesinin Ağrı Teşkilatlarını bir araya getiren Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu’nun (EFIC) yönetim kurulunda önce muhasip üye, sonra genel sekreter, sonra 2005-2008 döneminde başkan olarak 15 yıl hizmet etmiştir.
1994’te kurulan Dünya Ağrı Enstitüsü’nün dört kurucu üyesinden biridir. Genel sekreter ve ikinci başkanlık görevlerinden sonra 2008-2011 döneminde Enstitü’nün Başkanlığını yürütmüştür. Halen yönetim kurulu üyesidir. 2009 yılında kurulan Dünya Ağrı Enstitüsü Vakfı’nın CEO’luğunu yürütmektedir.
Ağrı konusunda yayınlanmış 8 İngilizce, 23 Türkçe kitabı bulunmaktadır. 1991 yılında Hürriyet gazetesi ve Jaysees-Genç İşadamları Derneği tarafından, algolojinin kurulması için gösterdiği çabalar nedeniyle Bilimsel Önderlik dalında Yılın En Başarılı Genci Ödülü’ne layık görülmüştür. 2001 yılında Fellow of Interventional Pain Practice unvanını, 2006 yılında Kadıköy Maarif Koleji Kristal Martı Ödülü’nü ve Türkiye’de algolojinin kuruluşuna katkıları nedeniyle İstanbul Tabip Odası’nın 2012 Hizmet Ödülü’nü almıştır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Ağrının Kitabı, Kasım 2012

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir