Pazartesi , Kasım 18 2019
ANA SAYFA / POPÜLER TARİH / AVRUPA’DA TÜRK İZİ

AVRUPA’DA TÜRK İZİ

ZT_Avrpa_Turk_izi_Orj
Oryantalizm ve “Turquerie”. Prof. Zeki Tez’den Batı’nın ezeli ötekisi Doğu ve doğuculuk üzerine…
Yazar: Prof. Dr. Zeki Tez
Hayykitap No: 314
Türü: POPÜLER TARİH / Türkler
Birinci baskı: Eylül 2015
Sayfa Sayısı: 272
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-9841-23-8
Barkod: 9786059841238
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
“Oryantalizm demek, özellikle bir İngiliz ve Fransız kültür girişimini dile getirmek, içine hayli farklı alanları, hayal gücünü, İncil dosyalarını, baharat ticaretini, sömürgeler için kurulan orduları, uzun bir sömürge yönetim geleneğini, kalabalık bir bilginler ordusunu, sayısız Doğu ‘uzman ve yardımcılarını’, bir doğubilimci (oryantalist) profesörler topluluğunu, bütün bir Doğu’ya özgü bilgiler dizisini (Doğu despotluğu, Doğu görkemi, Doğu vahşiliği, Doğu cinselliği), ‘evcilleştirilerek’ Avrupa’nın kullanımına sunulan birçok Doğu tarikat, tefekkür ve bilimini içine alan bir projeden söz etmek demektir.”

Yakındoğu, Ortadoğu ve Uzakdoğu… Batı için ayın karanlıkta kalan yüzeyini mi temsil ediyordu, yoksa ilişki kurmak, anlamak, keşfetmek istedikleri insanların yaşadığı diyarları mı? Doğu, yoksa muazzam bir sömürge alanı mıydı?
Batı, 18. yüzyıla kadar Doğu’dan daha geri olduğunu kendisi de kabul etmekteydi. İtalya, İspanya ve Fransa’dan birçok öğrenci, İslam medreselerinde matematik, felsefe, tıp ve astronomi öğrenimi görüp, Batı üniversitelerinde öğretici adayı oluyordu. Aristoteles, Arapça eserleri çeviriyordu. 13. yüzyıldan sonra Avrupa’da çeşitli üniversiteler kurularak İslam felsefesinin etkisi İngiltere ve Almanya’ya dek ulaştı.

Avrupa’da sömürgecilikle eşzamanlı olarak, İslam mimarlığı ve sanatı açısından zengin kentlere yapılan geziler ve yayımlanan eserler kısa sürede bir modaya dönüşmüş, Yakın Doğu ve Orta Doğu kültürleriyle Avrupa kültürü arasında büyük bir geçişgenlik başlamıştır.

Prof. Zeki Tez, bu kez Avrupalının zihin dünyasında Doğu’nun ve özellikle Türklerin ne şekilde yer ettiğini, bunun ne tür ürünler verdiğini inceliyor. Batı dünyasında “Türk” imgesini araştırıyor. Sahne sanatlarından müziğe, modadan resme ve Türkiye sevdalısı yazarlara kadar Avrupa’da Türk izini sürüyor!

Prof. Dr. Zeki Tez
1948’de Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladı. Ankara Kurtuluş Lisesi’nden 1966’da; Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden 1971 yılında “Kimya Yüksek Mühendisi” olarak mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizikokimya Kürsüsü’ne asistan olarak girdi. Yüksek Lisans çalışmasını 1974’te, Doktora çalışmasını ise 1977’de tamamladı. “Karbon Monoksitin Kobalt Oksit Katalizörü Üzerindeki Kemisorpsiyonu ve Oksidasyonu” konulu Doçentlik çalışmasını, Kasım 1982’de tamamladı. Aynı tarihte “Doçent” olarak Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne naklen atandı. 1989’da Profesörlük unvanını aldı. Eylül 2002’de Marmara Üniversitesi’ne naklen atandı ve halen Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde görev yapmakta. Tez, evli ve iki çocuk babası.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Simya, Aralık 2016
Avrupa’da Türk İzi, Eylül 2015
İslam’ın Batı Cephesi, Ekim 2014
Acayip Sözlük, Ocak 2014
Lezzetin Tarihi, Haziran 2012
Gizli Bilimlerin Serüveni, Temmuz 2011
İlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Temmuz 2010
Tıbbın Gizemli Tarihi, Ocak 2010

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

MUTLULUK DOKTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir