Pazar , Aralık 8 2019
ANA SAYFA / ÇOCUK / BADEM

BADEM

badem
Gerçeğin peşinde soluk soluğa bir macera!
Yazar: Avi
Çeviri: Deniz Resul
Resimleyen: Brian Floca
Hayykitap No: 164
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Aralık 2011
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 978-605-4325-70-2
Barkod: 9786054325702
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Newbery Ödüllü yazar Avi’nin kaleme aldığı ‘Badem ve Arkadaşları’ serisi, geçtiğimiz aylarda yayımlanan ilk kitabı Kekik’in ardından Badem ile devam ediyor. Geyik faresi Badem’in zalim bir baykuşa karşı giriştiği zorlu mücadeleyi anlatan kitap, bildik kalıpları yıkarak çocuk okurları şaşırtacağa benziyor.
Loş Orman’ın en kıyısındaki yaşlı çınarın üstünde büyük bir boynuzlu baykuş yaşardı. Sivrigaga adındaki bu baykuş, bölgenin kralı ilan etmişti kendini. Fareleri kirpilerden koruduğunu söylüyor, buyruklarını dinlemeyenleri, midesine indirerek cezalandırıyordu. Fareler ondan izin almadan hiçbir yere gidemiyor, istedikleri yere taşınamıyordu. Bu adaletsiz düzen böylece sürüp gider, fareler bir bir Sivrigaga’nın midesini boylar ama yine de karşı gelmeye cesaret edemezken, bir gün Badem diye küçük bir fare Sivrigaga’ya kafa tutmaya kalktı. Fakat kolay iş değildi bu; Badem, kendini büyük tehlikeye atmış oldu…
Çocuk ve gençlik edebiyatının çağdaş ustalarından Avi kalemini yine öyle konuşturuyor ki, edebi niteliği yüksek, okuması zevkli, su gibi akan, maceralı, heyecanlı, alışılmadık bir hikaye anlatıyor. Kendisine öğretilenlerle yetinmeyip gerçeğin peşine düşen mazlum bir farenin korkusu, üzüntülerinin yanı sıra sevgisi, cesareti ve sevinci, çocuk okurlara eşsiz bir okuma şöleni sunuyor. Badem, Boston Globe-Horn Book Ödülü, School Library Journal En İyi Kitap Ödülü, Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Dikkate Değer Kitap, ALA Booklist Editörün Seçimi gibi önemli ödüller aldı.

Kitabın aldığı övgüler:

“Karşı konulmaz!”
Publishers Weekly (yıldızlı eleştiri)

“Zengin bir betimleme, incelikli bir mizah, ustalıkla yerleştirilmiş doğa motifleriyle, baştan sona okuması zevkli bir kitap.”
School Library Journal (yıldızlı eleştiri)

“İster tek başına ister yüksek sesle okumak için mükemmel bir seçim.”
Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Booklist (yıldızlı eleştiri)

Avi
1937 doğumlu Amerikalı yazar Avi, iyi yazabilmenin beş kuralını “yazın, yeniden yazın, okurun anlayabileceği şekilde yazın, dinleyin, okuyun” şeklinde özetler. Çocuklar ve gençler için kaleme aldığı kitaplarıyla aralarında Newbery Ödülü’nün de olduğu çok sayıda ödül almış olan Avi, öğrencilik yıllarında disgrafiden mustarip olduğu için çok sıkıntı çekmiştir. Disgrafi nedeniyle harfleri ters, sözcükleri yanlış yazar. Ama yıllar içinde, bu hataların “dikkatsizlik ve özensizlik”ten kaynaklandığını düşünen erişkinlerin sonu gelmeyen eleştirilerine bağışıklık kazanır. Şimdiyse, söyleşi için gittiği okullarda öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerle paylaştığı anlar Avi için çok değerlidir.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Badem, Aralık 2011
Kekik, Eylül 2011
Balıkların Bununla Ne İlgisi Var?, Haziran 2011
Saçtaki Tuz, Eylül 2009

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

A’DAN Z’YE TIBBİ BİTKİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir