Cuma , Aralık 14 2018
ANA SAYFA / ÇOCUK / BAYAN FRISBY VE GİZEMLİ KURTARMA EKİBİ

BAYAN FRISBY VE GİZEMLİ KURTARMA EKİBİ

bayan-frisby
Sıra dışı bir macera, Newbery Ödüllü bir klasik!
Yazar: Robert C. O’Brien
Çeviri: Şiirsel Taş
Hayykitap No: 94
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Kasım 2009
Sayfa Sayısı: 264
ISBN: 978-975-9059-99-6
Barkod: 9789759059996
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi, sadece Amerika’da bir milyondan fazla çocuğun severek okuduğu, bol ödüllü bir klasik. Şiirsel Taş’ın özenli çevirisi ile Türkiye’deki çocuklarla buluşuyor.

Bayan Frisby cesur bir tarla faresi; aynı zamanda iki kız iki erkek annesi. Ancak Bayan Frisby’nin başı büyük dertte, çünkü küçük oğlu çok hasta. Öte yandan bahar geldi gelecek, havalar ısınıyor. Bahçesinde yaşadıkları çiftçi, toprağı sürmek için sabanıyla yakında çıkagelir. Bayan Frisby ile ailesi, saban toprağı altüst edip kışlık evlerini parçalamadan önce, dere kenarındaki yazlık eve taşınmak zorunda. Ama küçük oğlu bu kadar hastayken nasıl?

“Anahtarın yoksa kapıları açmak zor.” Bayan Frisby, ailesini kurtaracak anahtarı bulmak zorunda. Onlara kim yardım edebilir? Akıllı fare Bay Ages mı? Karga Jeremy mi? Ormanın bilge baykuşu mu? Yoksa…

Gül çalısının içinde kimsenin bilmediği çok farklı bir dünya var. Kim bilir, belki Bayan Frisby’nin aradığı anahtar oradadır. Gizemli kurtarma ekibinde… Ve belki, gül çalısının sakinleri de, kendilerine bambaşka bir hayat kurabilmek için bir anahtarın peşindedir.

Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi, çocukları hayvan kahramanlar aracılığıyla pek çok kavram üzerine düşündüren önemli çocuk edebiyatı örneklerinden biri. Başrolde laboratuvar fareleri, sıçanlar, baykuş, karga, kedi gibi hayvanlar var ancak kitap aynı zamanda son derece “insani”. Hayvanlar dünyasından sıra dışı bir macera ile dayanışma ve birlikteliğin, vefanın, cesaretin, umutlu olmanın çok şey değiştirebileceğini söylüyor. Uygarlık ve teknoloji üzerine düşündürüyor.

Newbery Ödülü, Lewis Carroll Shelf Ödülü, ALA Dikkate Değer Kitap ve Horn Book Fanfare Kitabı ödüllerini alan Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi romanından, The Secret of NIMH (NIMH’in Sırrı) adlı animasyon filmi uyarlanmıştı. Yakında yapımı devam eden yeni animasyon filmi de gösterime girecek.

Robert C. O’Brien
Asıl adı Robert Leslie Conly olan Robert C. O’Brien (1918-1973), uzun yıllar National Geographic dergisinde editör ve yazar olarak çalışmıştır. Gençlik yıllarından beri edebiyata ve müziğe ilgi duymuş olan yazar, elli yaşından sonra çocuklar için ilk kitabını yazmıştır. The Silver Crown (Gümüş Taç) adlı kitabının 1968 yılında yayımlanmasının ardından, Bayan Frisby ve Gizamli Kurtarma Ekibi adlı romanı yazmış ve bu kitapla 1972 yılında Newbery Ödülü’nü almıştır. Yazarın son bölümünü yazarken yaşama veda ettiği gençlik kitabı Z for Zachariah (Zachariah’ın Z’si), ölümünden sonra kızıyla eşi tarafından tamamlanmış ve Edgar Ödülü’nü almıştır.
Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi, Kasım 2009
Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir