Perşembe , Haziran 20 2019

BEBEĞİMLE OYNUYORUM

bebea%c2%9fimle
0-6 ay için 101 oyun! Neden oynamalı? Nasıl oynamalı? Ne zaman oynamalı? Nerede oynamalı?
Yazar: Uzm. Gelişim Psikoloğu Sinem Özen Canbolat
Hayykitap No: 275
Türü: PEDAGOJİ – MUTLU AİLE / Çocuk Eğitimi / Oyun Terapisi
Birinci baskı: Kasım 2014
Sayfa Sayısı: 152
Ebat: 20 x 23 cm
ISBN: 978-605-5181-85-7
Barkod: 9786055181857
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
İlk aylarda atılan ilk adımlar, ebeveyn ile bebek arasında kurulan bağ, bebekle iletişim ve bebeğin gelişimini desteklemek, onun geri kalan tüm hayatını etkileyecek öneme sahip. Bebeği ile arasındaki bağı oyun aracılığı ile güçlendiren ebeveyn, bebeğinin ihtiyaçlarını daha kolay kavrayabiliyor, dolayısıyla güvenli bir bağ gelişmesine, yani bebeğinin ileride kendine güvenen, insanlarla rahat ilişkiye girebilen ve girdiği ilişkileri sürdürebilen, hayata ve kendisine pozitif bakan bir birey olmasına olanak sağlıyor.

Yine, ilk günlerinden itibaren uyanıklık sürelerinde yüzüstü yatırılmış bir bebek, büyük kas gelişimi desteklendiği için başını normal süreçte kaldırabileceğinden daha erken kaldırabiliyor, daha erken oturup, daha erken yürüyebiliyor. Bu desteklenmiş fiziksel gelişim sayesinde zihinsel gelişimi de öne çekilmiş oluyor, çünkü oturan bir bebek yatan bir bebekten, yürüyen bir bebek ise gezinemeyen bir bebekten daha fazla şey öğreniyor. Özetle ilk haftalardan itibaren oyunun bebeğin hayatına girmesi, onu hayata bir adım önde başlatıyor…

Bebeğimle Oynuyorum, bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek ve takip etmek adına Türkiye’de bir ilke imza atıyor, erken bebeklik döneminde oyunun önemini kapsayan bir bilincin uyanmasına katkıda bulunuyor!

Sinem Özen Canbolat bebeklerin, özellikle yenidoğan bebeklerin gelişimine odaklanmış bir Gelişim Psikoloğu. Bebek ve çocukların gelişim düzeylerinin testlerle takip edilmesi, gelişim düzeylerine uygun oyun, oyuncak ve ortamların sunulması, gelişimlerini destekleyecek farklı çözümler bulunması konularında uzman. Türkiye’de ilk kez ebeveynlik rehberliğinin ve 0-6 ay oyun grubunun bir arada sunulduğu ‘Bebeğimle Oynuyorum/Ailem ve Ben’ atölye çalışmalarını düzenledi.

Canbolat, çalışmalarından elde ettiği birikimleri bu kitapta bizlerle paylaşıyor. Çeşitli bilimsel araştırmalarla geçerliliği kanıtlanmış, tüm dünyada kabul görüp uygulanmış bebek gelişimi ve yetiştirilmesi ile ilgili konuları siz anne babalara aktarıyor. Bebeğinizle ‘neden’, ‘nasıl’, ‘ne zaman’, ‘nerede’ ve ‘ne’ oynayabileceğiniz hakkında bilgi veriyor.

Elinizdeki kitap, aslında 0-6 ay arası bebekler için yazılmış bir ilk! Bebekle oynamanın önemini, oyun oynama biçimlerini, oynama zamanını, oyun mekânlarını ve 0-6 ay arası bebeklerin gelişimini destekleyecek oyun ve oyuncakları anlatıyor. Sağlıklı bir bebek-oyun ilişkisinin faydalarını sıralıyor.

“Bebeğimle eşsiz bir bağa sahip olmalıyım” diyorsanız, bebeğinizin özgüven sahibi, problem çözme yeteneğine sahip, başarılı, meraklı, araştıran ve öğrenen bir birey olması için gerekli yetiştirme yöntemlerini merak ediyorsanız ve “Bebeğimi büyütürken bunları bilseydim farklı olurdu” demek istemiyorsanız bu kitap tam size göre!

Sinem Özen Canbolat
Anne-baba eğitimleri ile 2004 yılında AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) “Anne Destek Programı” ile tanışmıştır. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne özel öğrenci olarak girmiş ve 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Tez çalışmasını “ebeveyn-çocuk arasındaki bağlanma çeşitleri” ile “yetişkinlikte hatırlanan çocukluk anıları” arasındaki ilişkiyi araştırdığı “Çocukluk Amnezisi ve Bağlanma Stilleri” konusunda yapmıştır.
Akademik eğitiminin yanı sıra, konusunda uzman psikologlardan bebek ve çocukların gelişimlerini izlemek ve gelişimsel farklılığı olan çocukların problemlerini tespit ederek sorunlarını gidermek üzerine çeşitli eğitimler almıştır.
Bunlardan bazıları: Çocuk ve Ergende Psikanalitik Anlayışlar (Birliktelik İçinde Duygu ve Zihin Gelişimi), Klinik Çalışmada Çocuk ve Ergen, Gelişimsel Farklılıklar, Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirmesi, Gelişimsel Dil ve Konuşma Bozuklukları ile bebek ve çocukların gelişiminin takibinde araç olarak kullanılan birçok gelişim testinin eğitimidir. Çocukların gelişimini izlediği, anne babalara ve çalışanlara çocukla iletişim ve çocuk yetiştirme konularında rehberlik yaptığı bir anaokulunda ve gelişim problemi yaşayan çocuklar ve ailelerine danışmanlık yaptığı bir aile danışma merkezinde uzman gelişim psikoloğu olarak çalışmıştır.
İlk bebeğinin doğumunun ardından bebeklerin gelişimi ve bebekle oyun konularında çalışmalara başlayan Canbolat, ikinci bebeğinin doğumu ile elinizdeki kitabı tamamlamış ve aynı adla anne babalara yönelik eğitimler hazırlamıştır.
Bu eğitimlerde, bebek yetiştirme yöntemleri ile ilgili olarak anne babaları aydınlatırken, bebekleriyle “neden”, “ne zaman”, “nasıl”, “nerede” ve “ne” oynayacakları hakkında da onları bilgilendirmekte, aynı zamanda bu oyunları aile ve bebekler ile buluşmalar esnasında oynayarak bebeklerin gelişimlerinin takibini sağlamaktadır.
Sinem Özen Canbolat, hazırladığı eğitimlerle, bebek bekleyen ya da yeni doğan bebeği olan anne babaların, bebeklerini izleyerek uyku ve beslenme düzenleri dâhil onların 24 saatlerine rehberlik edebilmek ve erken dönem eğitimini eksiksiz tamamlamak için gerekli donanıma sahip olmalarını hedeflemektedir.
Eğitimcinin aynı zamanda “Bebeğimle Dans Ediyorum” adı altında, ailelerinin bebekleri ile dans ettiği atölyeleri de mevcuttur.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Bebeğimle Oynuyorum, Kasım 2014

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

DEİZM VE ATEİZM ÇIKMAZI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir