ANA SAYFA / YEMEK KÜLTÜRÜ / ÇAY SAATİ / BEYAZ UNSUZ ŞEKERSİZ HAMUR İŞLERİ

BEYAZ UNSUZ ŞEKERSİZ HAMUR İŞLERİ

beyaz unsuz sekersiz hamur isleri2
Kitap, herkesin özlediği ama bir türlü yaşayamadığı “sevgi ve sağlık dolu mutfağa” geri dönüş çağrısı yapıyor.
Yazarlar: Arzu Aygen – Ülfet Aygen
Çeviri:
Hayykitap No: 8
Türü: YEMEK KÜLTÜRÜ / Sağlıklı Mutfak / Çay Saati
Birinci baskı: Şubat 2006
Genişletilmiş baskı: Ocak 2011
Sayfa Sayısı: 292
Ebat: 16×23 cm
ISBN: 978-975-9059-07-X
Barkod: 9789759059071
  • TANITIM
  • YAZARLAR HAKKINDA

Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri alışıldık yemek kitaplarından farklı. Herkesin özlediği ama bir türlü yaşayamadığı “sevgi ve sağlık dolu mutfağa” geri dönüş çağrısı yapıyor. Bir yaşam biçimi kitabı aslında. Bu yeni yaşam biçiminin en önemli parametresi ise sağlıklı ve doğal beslenme.

Hayatlarımızın hızla akıp gittiği 21. yüzyılda 2 dakikada yenecek yemek, 5 dakikada hazırlanacak çorba formülleri arıyoruz. Bu koşuşturmaca içinde unutulan birşey var: Düşünmeye fırsat bile bulamadan ağzımıza attığımız lokmanın kalitesi… Karnımız doyuyor ama ihtiyacımız olan besinleri alabiliyor muyuz? Neden birçok insan kendini her gün vitamin hapı içmek zorunda hissediyor? Yemek yediği halde beslenemeyenler, hatta yedikleri yüzünden hasta olanlar neyi unutuyor?

Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri, yıllarca birlikte yemek pişirmiş, mutfaktan sevgiyi eksik etmemiş anne kızın deneyimlerinin sonucu. Balkan göçmenliğinden mütevellit hamur işinde doğuştan uzman ikili, biraz da radikal bir tavırla mutfaklarından rafine beyaz un, rafine beyaz şeker ve rafine tuzu uzaklaştırmaya karar veriyor. Yakın çevrenin “Bu üç beyaz olmadan hamur işi de olmaz, olsa bile lezzetli olmaz” türünden çıkışlarına da bu kitapla yanıt veriyorlar.

Kitap, yediğimiz çoğu içi boş, sahte, hatta zararlı yiyeceğin yerine, hem fiziksel, hem de manevi olarak güçlenip beslenebilmemiz için saf, doğal, temiz malzemelerle tarifler veriyor. Sağlıklı ve doğal 100 nefis tarifte rafine edilmiş, besin zenginlikleri çalınmış gıdalar kesinlikle kullanılmıyor.

Ekmek, ev mayası, börek, kiş, kek, poğaça, simit, kurabiye gibi hamur işlerinin tümü, tam buğday unu, pekmez, bal, deniz tuzu gibi çok daha şifalı malzemelerle hazırlanıyor. Böylece, kitaptaki tariflerle hem daha besleyici, hem de daha lezzetli sonuçlar elde ederken “gerçek” birşeyler yemiş olmanın tadına varıyorsunuz.

Mutfakta acemilik çeken “yeni aşçıların” dahi kolaylıkla takip edebileceği şekilde, detaylı olarak açıklanan tariflere “Nefis Kekler için Altın Kurallar” gibi mutfak sırları, bilgiler ve hatıralar da eşlik ediyor. “Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri”nde, monoton yemek tarifi kitabı formatı kırılıyor; anne kızın aile, yakın çevre anıları ve ince ipuçlarıyla yaşayan mutfağın sıcaklığı yakından hissediliyor.

Her bir bölümde kullanılan malzemeler ve pişirme yöntemleri hakkında bilgi verildikten sonra tamamı denenmiş olan tariflere geçiliyor. Çekirdekli Ekmek, Ekşi Mayalı Alman Ekmeği, Mercimekli Poğaça, Söğütlü Pidesi, Ballı Sokak Simidi, Kuruyemişli Kek, İncirli Cevizli Kek, Siyah Beyaz Kayısı Keki, Ayvalı Linzer Turtası, Tahinli Rulo Kurabiye kitapta yer verilen tariflerden bazıları… Tatlı tariflerinde ise bolca meyve ve baharat kullanımı dikkat çekiyor.

Kitabın yazarları anne kız daha önce otel ve cafelere erişte ve kek hazırladılar. Son ortak çalışmaları olan bu kitap, ikisinin de deneyimlerinden ve yaşamlarından izler taşıyor.

İlk baskısı 2006 yılında yapılan kitap 2011 yılında yenilendi ve genişletildi.

Kitabın aldığı ödüller:
En İyi Sağlık ve Beslenme Kitabı Gourmand Ödülü

Arzu Aygen

Uzun yıllardır gıda ve yayıncılık sektörlerinde çalışıyor. Aşçı, yemek danışmanı, yemek sitesi editörü, çevirmen, yemek stilisti gibi sıfatlarla devam ettiği iş yaşamının yanı sıra bol bol “gerçek” yemek pişirmeye devam ediyor.
Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Sevgili Mutfak, Haziran 2014
Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri (genişletilmiş baskı), Ocak 2011
Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri, Şubat 2006

Ülfet Aygen

Uzun yıllardır ailesini birbirinden güzel yemeklerle besliyor. Açtığı börekler, hazırladığı mantılar, poğaçalar ve baklavalarla Bulgaristan göçmeni ailesinin yemek mirasını devam ettiriyor. Evinde pekmez, tarhana, salça yaparak köy hayatının güzelliklerini şehirde yaşatıyor.
Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri, Şubat 2006
Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

CAHİDE SULTAN’LA ÇAY SAATİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir