Cumartesi , Mayıs 25 2019
ANA SAYFA / ÇOCUK / BÖRÜLCE’NİN GÜNLÜĞÜ

BÖRÜLCE’NİN GÜNLÜĞÜ

ba%c2%b6ra%c2%bclce
Börülce, Bamya’ya içini döküyor!
Yazar: Arzu Çallıoğlu Eren
Resimleyen: Ferit Avcı
Hayykitap No: 268
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Eylül 2014
Sayfa Sayısı: 88
Ebat: 13,5×19,5 cm
ISBN: 978-605-5181-75-8
Barkod: 9786055181758
 • TANITIM
 • YAZAR HAKKINDA
Sevgili Bamya!
Sen benim en yakın arkadaşım, en güvenilir sırdaşımsın. Yaşadığım her şeyi ve hayatımdaki insanları anlatacağım sana. Ailemi, arkadaşlarımı ama en çok da kardeşimi. O benden dört buçuk yaş küçük. Bazen çok eğleniyoruz, bazense beni çok kızdırıyor. Bazen gülüp oynuyor, bazen kavga edip küsüyoruz. Anlayacağın, kardeşimle başım dertte. Geçen gün ne yaptığını bir bilsen.
Hazır mısın anlatayım?
Hadi gel!
Öptüm,
Börülce

Kod adı Börülce. Günlüğününki ise Bamya. Bamya’yla dertleşiyor Börülce. Ona içini açıyor. Üzülüyor, seviniyor, pişman oluyor, korkuyor, ağlıyor, gülüyor; ne hissederse kâğıda döküyor. Yaşadıkları bisiklet kazasında nasıl korktuğunu, kardeşine kurduğu tuzağın başına ne işler açtığını, annesinin inci kolyesinin başına neler geldiğini, kumandayı nereye sakladığını, arkadaşlarına neden küstüğünü, her şeyi tüm açıklığıyla anlatıyor. Sırlar veriyor sevgili günlüğüne. Baştan da sıkı sıkı tembihlemeyi ihmal etmiyor: “Sana anlattıklarımı kimseye söylemek yok. Ben anlatayım, sen dinle. Eğer bir şekilde yakalanırsan arkana bakmadan kaç!”

Arzu Çallıoğlu Eren, bir abla kardeşin maceralarını birinci ağızdan aktarıyor okurlara. Günlük tutan Börülce neler yaşıyor, kardeşiyle ve ailesiyle kurduğu ilişkide neler hissediyor, ne zaman üzülüp ne zaman seviniyor, neler ona zor neler eğlenceli geliyor, hepsini samimi bir dille ortaya koyuyor. Her sayfasına kardeş çekişmesi, kavgası, dayanışması, sevgisi nüfuz eden Börülce’nin Günlüğü Ferit Avcı’nın güzel resimleri, içten ve sıcak kahramanlarıyla, sırlarını paylaşacağı okurlarını bekliyor.

Arzu Çallıoğlu Eren
1975’te Isparta, Senirkent’te öğretmen bir anne ve eczacı bir babanın ilk çocuğu olarak doğdu. Çocukluğu hoplayıp zıplayarak ve bol bol gülerek geçti. İki küçük kardeşi ve onlarca kuzeniyle eğlenceli bir sokakta, gün boyu oynayıp anılar biriktirdi. Okumayı öğrenir öğrenmez kitap kurdu olup çıktı. Kütüphanede, kitapların içinde kaybolduğu günlerde yazar olma hayali kurdu. Ama büyüyünce doktor oldu. Doktorculuk oynarken, evcilik oynamayı özledi. Evlendi, sonra anne oldu. Çocukları Selen ve Miralp’le oynamaya kaldığı yerden devam ediyor ve aslında hiç büyümediğini düşünüyor. Börülce’nin Günlüğü, yazarın ikinci kitabı.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Börülce’nin Günlüğü, Eylül 2014

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

YAŞAMIN GİZLİ İŞARETLERİ

2 yorum

 1. Kızıma aldığım kitapları ben de okuyorum. Börülce’ye kızım gibi ben de bayıldım. Çok sıcak, çok içten bir kitap.
  Bitirdiğimde devamını hemen okumak istedim. Yazarı Arzu hanımı tebrik ediyorum. Kardeş kıskançlığını normallestirmis, kardeşler arasındaki kıskançlıga rağmen sevgiyi çocuklara çok güzel anlatmış. Kitabı okuyunca kardeşine bakış açısı değişti. Bu dertten muzdarip annelere tavsiye ediyorum.

 2. Nisar Karadeniz

  Oğlum daha 7 yaşında olmasına rağmen 5 günde okudu kitabı..ki öyle kitap kurdu falan da degildir. Hatta o kadar sevdi ki ‘anne ne olur devamını da yazsınlar…lutfen…lütfen…’ diye yalvardı.
  Arzu hanımı tebrik ediyorum. Kitabın, kardeş kıskançlığını, ama herseye rağmen kardes sevgisinin başka olduğunu anlatım biçimi de çok guzel.
  Lütfen devamı gelsin..devamını merakla bekleyen minik hayranlarınız var. Böyle başarılı yazarlar ve kitapları sayesinde daha çok okuyan bir ülke olacağımızı umuyorum. Emegi gecen herkese tesekkur ederiz. Sabırsizlıkla devamını bekliyoruz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir