Pazartesi , Kasım 18 2019
ANA SAYFA / SAĞLIK / KORUYUCU TIP / BU İŞTE BİR DOMUZLUK VAR

BU İŞTE BİR DOMUZLUK VAR

99-bu-iste-bir-domuzluk-var-kapak
Satılık bir virüs, ‘mucize’ bir aşı ve milyonlarca dolar!
Yazar: Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Hayykitap No: 99
Türü: SAĞLIK / Koruyucu Tıp / Modern Tıp Eleştirisi
Birinci baskı: Ocak 2010
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 978-605-4325-05-4
Barkod: 9786054325054
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Domuz gribi salgınından hepimizin çıkarması gereken dersler var. Virüsün bir biyolojik silah olarak bilerek ve isteyerek üretildiği iddiaları bir yana, bu salgından nemalanma yarışına giren modern tıbbın tavrı gerçekten incelemeye değer. İlaç firmalarının kâr kokusunu almakta uzmanlaşmış pazarlama ekipleri bu kez stratejilerini ‘korkutma’ üzerine kurdular. Neredeyse ‘aşı olmayan herkes ölür’e varan propagandalara başvurdular. Türkiye özelinde de Sağlık Bakanlığı toplumu ‘tam ve doğru bilgilendirmek’ yerine ‘korkutma ve tehdidi’ ön plâna çıkararak bu küresel kampanyaya tam destek verdi. ‘Aşı herkes için gerekli mi, yüzde yüz koruma sağlıyor mu, yan etkileri var mı’ gibi birçok hayati soruyu es geçerek 43 milyon doz aşının hazır olmasıyla iftihar etti.

Görünen o ki milyonlarca dolar harcanarak getirilen aşıların çoğu elde kalacak! Çünkü gerek Türkiye’de gerekse dünyada insanlar, bu küresel oyuna küresel ilgisizlikle cevap verdiler. Modern tıbbın bu son numarasını yutmadılar, domuz gribi aşısından domuzdan kaçar gibi kaçtılar.
Bu anlamlı tepkinin altındaki esas sebep, halkın ilaç endüstrisinin hâkimiyeti altındaki ‘modern tıbba duyduğu güvensizlik’. Toplumlar artık, ilaç firmalarının uyarılarına da Dünya Sağlık Örgütü’nün kararlarına da şüpheyle yaklaşıyor. Haksız da değiller. Çünkü sektörün sicili bozuk! En büyük ilaç üreticileri ‘bilim dünyasını açıkça aldatmak ve bilimsel gerçekleri gizlemek’ gibi suçlamalar ile açılan davalarda cezalandırılıyorlar.

İşte Bir Domuzluk Var!, ‘domuz gribi operasyonu’nun perde arkasını anlatması açısından okunmaya değer. Modern tıbbın bundan sonraki muhtemel ‘pazarlama tuzakları’na karşı da bir bakış açısı ve korunma refleksi sağlayabilir.

İnsanların hastalık-sağlık üzerinden kandırılmadığı, sömürülmediği bir dünyaya kavuşmaları dileği ile…

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
9 Ocak 1955’te Kayseri’de doğdu. Dişhekimi/şair Turhan Nesimî Bey ve Fevziye Hanım’ın oğludur. İstanbul Erkek Lisesi’ni (1973) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni (1979) bitirdi. 1984’de göğüs hastalıkları uzmanı, 1986’da doçent, 1996’da profesör oldu. 1981’de Feryal Hanım ile evlendi; oğlu Umut 1982, kızı Bestegül 1991 doğumludur. 2008’de üniversiteden emekli oldu. Hâlen muayenehanesinde çalışıyor ve yazarlık yapıyor.
ahmetrasimkucukusta@gmail.com
ahmetrasimk@hotmail.com

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Büyük Kolesterol Yalanları, Nisan 2015
Hasta Etmeyin Adamı!, Kasım 2013
Kansere Çözüm Var! (çok yazarlı), Ekim 2011
Kalbime Koy Başını Doktor!, Ekim 2011
Bir İki Üç Tıp, Ocak 2011
Bu İşte Bir Domuzluk Var, Ocak 2010
Grip/Domuz Gribi: Bilmeniz Gereken Her Şey, Aralık 2009
Adamın Biri Doktora Gitmiş… Gidiş O Gidiş!, Ekim 2009
Biri Bizi Hasta Ediyor, Haziran 2008
Modern Zaman Hastalıkları, Ekim 2006

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

A’DAN Z’YE TIBBİ BİTKİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir