ANA SAYFA / ÇOCUK / CİK!

CİK!

Cik_kapakBASKI
Ödüllü yazardan unutulmaz bir kitap!
Yazar: Joke van Leeuwen
Çeviri: Burak Sengir
Hayykitap No: 167
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Ocak 2012
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 978-605-4325-73-3
Barkod: 9786054325733
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Üç çizgi alın. Hafifçe bükün onları. Uçlarından birbirine yanaştırın. İşte size bu öykünün başladığı yer…

Günlerden bir gün, dürbünüyle kuş gözlemeye çıkan Warre, çalılıkların dibinde yatan tuhaf görünümlü minik bir şeye rastlar. Onun bebeğe benzeyen bir kuş mu, yoksa kuşa benzeyen bir bebek mi olduğunu bir türlü kestiremez. Çünkü bu miniğin kanatları vardır! Etrafa seslenip bir sahibi olup olmadığını sorar, yanıt alamayınca da onu alıp evine götürür. Karı-koca onu çok sever, ona çok bağlanırlar; üzerine titredikleri bu kuş bebeği sıradan bir kız çocuğuymuş gibi eğitmeye, terbiye etmeye çalışırlar. Kuş bebek diğer kuşlar gibi ötmeyi ya da cıvıldamayı da bilmez. Çıkardığı, “cik” sesidir yalnız. Birkaç kelime öğretebilseler de onu eğitmeyi bir türlü beceremezler. Üstelik işler hiç de istedikleri gibi gitmez…

Dürbünlü adam, karısı, uçmak isteyen bir çocuk ve ülkenin en ünlü kurtarıcısı… Kanatlı tuhaf bir kuş bebekle birlikte onların da değişen hayatlarını anlatan Cik!, sevgi, aile, özgürlük, arkadaşlık, dayanışma üzerine de sözü olan çağdaş bir klasik. Yayımlandığı ülkelerde çok severek okundu, ödüller aldı; tuhaf, sıradışı, komik ama sevgileri, korkuları, hayalleriyle bir o kadar da sıcacık kahramanlarıyla unutulmazlar arasına girdi.

Hollandalı şair-yazar Joke van Leeuwen’ın yazıp eğlenceli resimleriyle tamamladığı, birbirinden renkli kahramanlarıyla temposu hiç düşmeyen bu absürt, esprili, ilginç romanın sayfalarında kaybolacak, hiç bitmesin isteyeceksiniz. Bağlanmanın, hayallerin, vedalaşmanın sıradışı öyküsü Cik!, en sevdiğiniz kitaplardan biri olmaya aday.

Joke van Leeuwen
Joke van Leeuwen 1952’de Hollanda, Lahey’de doğdu. Çocukluğunu Amsterdam’da geçirdi. 1966 yılında ailesi Belçika’ya yerleştiğinde Brüksel Üniversitesi’nde tarih öğrenimi gördü ve ardından önce Antwerp’teki Kraliyet Sanat Akademisi’nde, daha sonra Brüksel’deki Sint Lukas Enstitüsü’nde grafik sanatlar okudu. 1978 yılında yayımlanan çocuklara yönelik ilk romanıyla Delft Kabare Festivali’nde bütün ödülleri topladı. Yeteneklerini birçok farklı alanda sergiledi; yazar, şair, illüstratör ve sahne sanatçısı olarak büyük başarılara imza attı. Yapıtları birçok dile çevrilen Leeuwen başarısını, Theo Thijssen Ödülü (bütün eserleri için), Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü gibi ulusal ve uluslararası platformda aldığı sayısız ödülle taçlandırdı. Ayrıca H.C. Andersen Ödülü ve Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) gibi prestijli ödüllere aday gösterildi ve Hollanda edebiyatına katkılarından dolayı Gouden Ganzenveer –altın kaz tüyü– Ödülü’ne layık görüldü. Joke van Leeuwen 2009 yılında Antwerp Kent Ozanı seçildi. İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca gibi pek çok dile çevrilen ve 1997’de Woutertje Pieterse Ödülü, Gouden Uil Ödülü ve Gouden Uil Genç Okuyucu Ödülü’ne layık görülen Cik! Hollanda ve Gürcistan’da tiyatro oyunu olarak izleyicisiyle buluştu. Hollanda-Belçika ortak yapımı aynı adlı film, 2010 Berlin Film Festivali’nde gösterildiğinde eleştirmenlerden tam not aldı.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Babam Çalılığa Dönüşünce, Kasım 2012
Cik!, Ocak 2012

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

ERKEKLERİN İÇ SESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir