Cuma , Aralık 14 2018
ANA SAYFA / ÇOCUK / CLARICE BEAN, ÇAKTIRMA

CLARICE BEAN, ÇAKTIRMA

clarice-bean-caktirma
Çaktırma ama Clarice Bean en yakın arkadaşından ayrılmak zorunda kalıyormuş…
Orijinal Adı: Clarice Bean, Don’t Look Now
Yazar: Lauren Child
Çeviri: Ahmet Fethi
Hayykitap No: 74
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Mart 2009
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 978-975-9059-75-0
Barkod: 9789759059750
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Lauren Child tarafından yaratılan muzip, zeki ve afacan karakter Clarice Bean serisinin üçüncü kitabı Clarice Bean, Çaktırma Çaktırma’da kahramanımızın hayatında beklenmedik değişiklikler oluyor ve Clarice “Kaygı” ile tanışıyor. Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi “Çaktırma”da da bir çocuğun gündelik hayatından kesitler, hayal gücü, naif, sade ve eğlenceli bir dille kaleme alınıyor.

Kitapta, Clarice Bean en sevdiği roman kahramanı süper dedektif Ruby Redford’un “Hayatta Kalma Kılavuzu – En Kötü Kaygıyla Karşılaşınca Ne Yapmalı” ve “Casus Kulavuzu”nu okurken günlük hayata dair pek çok şey öğreniyor. Örneğin Ruby, “Her casusun bir sağ kola ihtiyacı vardır” diyor. Neyse ki Clarice’in hayatında her zaman güvenebileceği, çok sevdiği en yakın arkadaşı Betty var; insanın ne zaman casusluk yapmak zorunda kalacağı belli olmaz ki… Clarice Bean bir yandan casusluğun inceliklerini öğrenirken bir yandan da kendine Ruby’nin “En Kötü Kaygıyla Karşılaşınca Ne Yapmalı” kitabından esinlendiği bir en kötü kaygılar defteri hazırlıyor ve hayattaki kaygılarını listeliyor; örneğin; değişim, taşınmak, sonsuzluk.

Ruby kitabında diyor ki; “İnsanın en büyük kaygısı, hakkında kaygılanmayı bile düşünmediği kaygıdır.” Yoksa Clarice’in hakkında kaygılanmadığı bile düşünmediği en büyük kaygısı, en yakın arkadaşı Betty Moody’den ayrılmak olabilir mi? Ya da sınıflarına yeni gelen soğuk bir kızla arkadaş olmak zorunda kalması?

Serinin ilk kitabı Kesinlikle Ben, Clarice Bean’de, okullarında düzenlenen ve kulağa kesinlikle çok sıkıcı gelen kitap projesiyle başı dertte olan Clarice Bean serinin ikinci kitabı olan Clarice Bean, Başı Dertte’de öğretmeni Bayan Wilberton’ın düzenlediği yazım yarışmasıyla ve sınıfça sahnelenecek Müziğin Sesi piyesinde başrol olmakla uğraşıyordu.

20’den fazla dile çevrilen, dünyanın pek çok ülkesinden yüz binlerce seveni olan Clarice Bean serisinin üçüncü kitabı Ahmet Fethi tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Yazar Lauren Child, çocukların ve çocuklarına okuyacakları kitaplar konusunda yol gösteren anne-babaların kısa sürede ilgisini çeken Clarice Bean serisinin dördüncü kitabını yazıyor.

Lauren Child

Manchester Polytechnic ve London Art School’da resim okuyan 1967 doğumlu Lauren Child, Clarice Bean serisi ile Kate Greenaway Medal, Nestlé Smarties Book Prize, British Book Awards Children’s Book of the Year, Red House Children’s Book Award gibi 10’un üzerinde önemli ödüller kazanmış. Child, Avrupa ve Amerika’nın pek çok önemli eleştirmeni tarafından yüzyılın en yaratıcı yazar-illüstratörü arasında gösteriliyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Clarice Bean, Çaktırma, Mart 2009

Clarice Bean, Başı Dertte, Ekim 2008

Kesinlikle Ben, Clarice Bean, Nisan 2008

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir