Cumartesi , Mayıs 25 2019
ANA SAYFA / PEDAGOJİ/MUTLU AİLE / ÇOCUK EĞİTİMİ / ÇOCUK EĞİTİMİNDE OYUN DİLİ

ÇOCUK EĞİTİMİNDE OYUN DİLİ

Oyun_Dili_Kapak
Yeni çağın çocuklarıyla iletişim kurmanın en eğlenceli yolu!
Yazar: Nur Eda Kasap Süslü
Hayykitap No: 247
Türü: PEDAGOJİ – MUTLU AİLE / Çocuk Eğitimi / Oyun Terapisi
Birinci baskı: Ocak 2014
Sayfa Sayısı: 168
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
ISBN: 978-605-5181-53-6
Barkod: 9786055181536
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Oyun, çocukların hayatı tanıma biçimidir. Çocuklara olumlu davranışları sevgiyle kazandırmanın tek yoludur. Oyun, iş birliği yapmayı, iletişim kurmayı, uyumlu olmayı, paylaşmayı, saygı duymayı, kurallara uymayı, sıra beklemeyi, yenmeyi, yenilmeyi öğretir. Yenilgi ile yüzleşmeyi ve bu duygu ile başa çıkabilmeyi gösterir. Kimi zaman da dışlanmayı yaşatır. Anne baba olarak, biz bu duyguları yaşadık, yaşadıkça öğrendik. Şimdi ise kuralları çocuğumuza kuru kuru anlatarak öğretmeye çalışıyoruz. Oysa elimizde ‘oyun’ diye çok sahici bir yardımcı var. Teknolojinin oyununa gelmeyip çocuklarımızı oyun oynamaya teşvik etmeliyiz. Çocuklar öğrenirken deneyimlemeye ihtiyaç duyarlar. Oyun ise deneyimlemenin ta kendisidir. Nur Eda Kasap kitabında yeni çağın ‘hızlı’ çocukları için en uygun ‘oyun dili’nin şifrelerini veriyor.

Kitap ayrıca, çocuk yetiştiren ve bu işe gönül verenler için bir başka önemli noktayı; okul öncesi eğitimi de detaylıca inceliyor. Öneminin çok daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde, eğitim modellerini tek tek ele alarak çocuğu için en iyisini isteyen anne babalara rehberlik ediyor, bu işi meslek olarak seçmiş eğitimcilere de bilgilerini tazeleme fırsatı veriyor.

Kitapla ilgili kim, ne dedi?

Oyunsuz çocuk olmaz. Oyun ile gelişim arasındaki ilişkiyi irdeleyen kitaplar çocuğu ve anne-baba olarak kendimizi anlamamıza yardım eder. Oyunun giderek mekanikleştiği, yazılımların elverdiği ölçüde ‘yaratıcılık’, markaların elverdiği ölçüde ‘çeşitlilik’ olduğu bir dönemde hayal gücünün ve yaratıcı oyunun yerini keşfetmemiz gerekiyor.
Prof. Dr. Yankı Yazgan

Oyun… Çok basit ama bir o kadar da gizemli… İnsan yaşamının bebeklikten erişkinliğe tamamında var olan oyunun her yönüyle çok güzel bir anlatımını okuyacaksınız.
Doç. Dr. Burcu Özbaran
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı

Nur Eda Kasap Süslü’nün içtenlikle, sevgiyle yazılmış, bilimin en son gelişmeleri ile desteklenmiş bu kitabı ebeveynler ve eğitmenler için harika bir başucu kitabı.
Gülgün Sharafat
Psikolog

Oyun, çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine yardımcı olmaktadır. Hayata geçirmesi kolay örnekler içeren bu kitabı tüm anne-baba ve eğitimcilere tavsiye ediyorum.
Elif Akgüner
Psikolog

Nur Eda Kasap Süslü
İzmir’de yaşayan Nur Eda Kasap Süslü, evli ve bir çocuk annesidir. Yaklaşık on bir yıldır çocuklarla birlikte çalışmaktadır. Öğrenci Koçluğu dâhil, ortalama bin yüz çocuk ile uzun süreli çalışmalar yapmıştır. “Sıra Dışı Çocuk Bilim Sevgisi ve Yaşam Bilgisi Geliştirme Etkinlikleri” adlı programı uygulamaktadır. Anaokullarında ve özel merkezlerde ailelere seminerler düzenlemektedir. Bu seminerlerde Oyunlarla Hayat Dersleri, Çocuklarda Özgüven, Çocuk ve Duygusal Şiddet, Büyük Mucize Beyin, Dikkat Nedir?, Siz İyi Olun Çocuğunuz İyi Olsun, NLP Temsil Sistemleri, Dil Kalıpları ve Etkili İletişim, Sınırlı Sınırsızlık konuları hakkında sunumlar yapmaktadır. Seminerlerin tamamında, ilk kitabının ağırlıklı konusu olan “oyun” vurgulanmakta olup, ebeveynler ile oyunlar oynamaktadır. “Etkili İletişim” semineri aynı zamanda bir ritim çalışmasını da içermektedir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Başhekimi, Prof. Dr. Sevgi Mir’in onayı ile, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde hasta yatan çocukların velilerine düzenli olarak seminerler düzenlemiştir. Yazar 2011 yılından beri www.anneoluncaanladim.com’da köşe yazarlığı yapmaktadır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Anne İşi Çözümler, Eylül 2016
Çocuk Eğitiminde Oyun Dili, Ocak 2014
Yeni Çağın Çocukları, Kasım 2008

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

YAŞAMIN GİZLİ İŞARETLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir