Çarşamba , Haziran 19 2019
ANA SAYFA / PEDAGOJİ/MUTLU AİLE / ÇOCUK EĞİTİMİ / ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ ANLAMA KILAVUZU

ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ ANLAMA KILAVUZU

cocuk psikolojisini anlama
Anne baba olmak zor değildir, zor olan, annelik ve babalık edebilmektir.
Yazar: Uzman Klinik Psikolog Ayşe Yılmaz
Hayykitap No: 370
Türü: PEDAGOJİ-MUTLU AİLE / Çocuk Eğitimi / Çocuk Psikolojisi
Birinci baskı: Şubat 2017
Sayfa Sayısı: 224
Ebat: 15,5×23 cm
ISBN: 978-605-9841-83-2
Barkod: 9786059841832
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

Çocukların ilk 6 yaşta öğrendikleri şeyler, insan hayatının geri kalan son 60-70 yılında öğrendiklerinden daha fazladır. 0-6 yaşta çocuğun kimlik ve kişiliğinin temelleri atılır. Anne babalar çocuklarına nasıl bir aile ortamı sunuyor, birbirleriyle ve çocuklarıyla nasıl iletişim kuruyor, birbirlerine ve çocuklarına nasıl yaklaşım sergiliyor ve problemleri nasıl çözüyorlarsa, çocukları adeta kamera kaydı yapar gibi, gördüklerini iç dünyalarına kopyalayarak hayat boyu sergileyecekleri duygu, düşünce, davranış ve kişilik yapısının kalıbına sahip olur. Bir diğer tabirle, bu dönemde çocuğa adeta bir program yüklenir. Çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik hayatında hep bu program işletilir.

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Yılmaz’ın Çocuk Psikolojisini Anlama Kılavuzu başlıklı kitabı, anne babaların sağlıklı çocuk yetiştirmelerine katkıda bulunuyor ve çocuklarının sorunlarıyla baş edebilmek için izleyecekleri yolları sunuyor.

İnsan denen eseri inşa eden ve ona en büyük yatırımı yapanlar, anne babalardır. Fakat dünyanın en zor mesleği de, anne baba olabilmektir. Aslolan çocuğun psikolojisini anlayabilmektir, çünkü o, sözel ifade becerileri gelişmediği için davranışlarıyla konuşur.

Bu ‘anlama’ yolculuğunda birçok problemle karşılaşabilir anne babalar. ‘Allah’ı ve ölümü çocuğuma nasıl anlatmalıyım?’, ‘Nasıl mahremiyet eğitimi vermeliyim?’ sorularıyla başlar belki mücadele ve kimi zaman daha büyük sorunlarla da devam edebilir: Bağımlılık, kaygı, güven eksikliği, çekingenlik, iştahsızlık, uyku düzensizliği, tuvalet sorunları, inatçılık, alt ıslatma, sorumsuzluk, kardeş kıskançlığı, yalan söyleme, çalma, saldırganlık, mastürbasyon, tırnak yeme, kurallara uymama, okul fobisi, ders başarısızlığı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü, sınav kaygısı…

İşte elinizdeki kitap adı geçen problemlerin nedenlerini ve yaygın olarak hangi şekillerde karşınıza çıkabileceğini anlatıyor. VE TÜM SORUNLARA ÇÖZÜM SUNUYOR! Çözerken hangi yolları izleyeceğinizi tane tane açıklıyor.

Tam bir kılavuz! Çözüme odaklı, açık, net bir anlatım ve pratik öneriler, klinik deneyimlerle birlikte…

Faruk Yiğit Araz

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Yılmaz

Lisansını Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisansını Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında tamamlamıştır. Tezini, ‘Toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ile evlilik uyumu arasındaki ilişki’ üzerine hazırlamıştır. 2003’ten bu yana mesleki hayatı devam etmektedir. Çeşitli hastane ve danışmanlık merkezlerinde çocuk-ergen, yetişkin terapisi, evlilik ve cinsel terapi alanlarında hizmet vermiştir.
Bütüncül Psikoterapiler, Bilişsel Davranışçı Terapiler, Evlilik Terapileri, Cinsel Terapiler, Şema Terapi, Emdr Travma Terapisi, Çocuk ve Ergen Terapileri ve Hipnoz Eğitimi sertifikalarına sahiptir. Türk Psikologlar Derneği, Psikoterapi Enstitüsü Derneği, Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ve Emdr Derneği üyesidir.

Instagram.com/psikologayseyilmaz
Facebook.com/Klinik Psikolog Ayşe Yılmaz
www.psikologayseyilmaz.com

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Çocuk Psikolojisini Anlama Kılavuzu, Şubat 2017

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

DEİZM VE ATEİZM ÇIKMAZI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir