Pazartesi , Kasım 18 2019
ANA SAYFA / EDEBİYAT / DAĞIN GÖLGESİNDEKİ YÜZLER

DAĞIN GÖLGESİNDEKİ YÜZLER

KAPAK
Dile gelen acılar paylaşılan türdendi. Kuytularda saklananlar ise, dilsiz ve ölümcüldü…
Yazar: Ali Tiyar Gök
Hayykitap No: 312
Türü: EDEBİYAT / Roman
Birinci baskı: Temmuz 2015
Sayfa Sayısı: 200
Ebat: 13,5 x 21 cm
ISBN: 978-605-9841-17-7
Barkod: 9786059841177
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

Yolculuklarına tanık olmasak da yaşamları dile gelmeyen “gölgedeki insanlar”ın paydaşıyız aslında hepimiz. Bildiğimiz, aşina olduğumuz insanlardır onlar. Çünkü biz de onların bir parçasıyız! Mücadelelerini deneyimlemesek de içimizde, belleğimizin derinliklerinde bir yerlerde yankılanıp durur yabanıl zorlu hayatları.

Orada bir köy var uzakta, dağın gölgesinde… Ve biliriz ki o dağın gölgesinde kalmış yüzler tutkuyla bağlanırlar hayatın bahşettiğine… Her ne kadara çetin koşullarda yaşasalar da şükrederler onlara bağışlanana…

Dağın Gölgesindeki Yüzler, “gölgedeki insanlar”ın dile gelmeyen yaşamları, hayat yolculukları, onulmaz acıları, yabanıl çileli öyküleri, kısa ve özlü ömürleri, yokluklar içinde geçen hayat mücadelelerini anlamak, onların sesine ses katmak için belgesel tadında yazılmış bir kitap. Kalemini dağın gölgesinde kalmış fark edilmeyi dahi beklememiş insanların dünyasına çeviriyor yazar. Ve o insanların tutkularını sevdalıklarını, dağlara, nehirlere, bitkilere, derelere kısacası doğayla olan aşklarını berrak bir dille içerden samimi anlatıyor.

Ali Tiyar Gök, gözden ırak gönülde yakın Anadolu insanının acıklı, yakıcı öyküsünü babasını hiç tanımamış bir çocuğun gözünden resmediyor. Genç yaşında dul kalmış bir annenin çilekeş yaşamından bakıyor Anadolu kadının yazgısına. Bizi Dersim bölgesinin çetin coğrafyasına götürüyor, Selbus Dağı’nın eteğinde yeşeren kültürün içine yolculuğa çıkartıyor. Kurduğu dille de dağa dörtbir yandan tırmandırıyor okuyucuyu…

Belgesel roman tadındaki Dağın Gölgesindeki Yüzler, modernite ve kentleşme arasında sıkışmış Türkiye toplumunu geçmişiyle ve bugünüyle yüzleşmeye teşvik ediyor.

Ali Tiyar Gök

1954 yılında Kiğı’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisat mezunu. Anadolu Holding’de 20 yıl pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. Gökçe Şirketler Grubu’nda genel koordinatörlük yaptı. On yıl boyunca kendi şirketini yönetti. 30 yıldır bitkilerle ilgileniyor. Daha önce sırasıyla Selbus (Kutsal Işık), Kırda Bayırda Gezginin Cep Kitabı, Acısı Damıtılmış Günlükler ve Gezginin Bitki Bahçeleri adlı kitapları yayımlanmıştır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Dağın Gölgesindeki Yüzler, Temmuz 2015

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babiltikla24

YENİ ÇIKANLAR

MUTLULUK DOKTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir