Cuma , Şubat 22 2019
ANA SAYFA / SAĞLIK / DALGA DALGA GELİYORLAR

DALGA DALGA GELİYORLAR

dalga-dalga-geliyorlar-on-yuz
Radyasyon çok sinsidir! Her an her yerden gelebilir!
Yazar: Prof. Dr. Süleyman Daşdağ
Hayykitap No: 137
Türü: SAĞLIK / Teknolojinin Riskleri
Birinci baskı: Mart 2011
Sayfa Sayısı: 312
Ebat: 13,5 x 29,5 cm
ISBN: 978-605-4325-46-7
Barkod: 9786054325467
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Radyasyon çok sinsi! Gözle görünmüyor, varlığını hissetmek kolay değil. Genellikle ‘birlikte yaşadığımız’ cihazlardan yayılıyor. Dalgalar halinde yol alıyor, çocukların, insanların içine giriyor! Onların organlarına temas ediyor, ısıtıyor, yakıyor! Kansere ve baştan hesaplanamaz bir sürü biyolojik etkiye neden olabiliyor!

Radyasyon çağımızın en tehlikeli ‘şey’i. Çünkü teknolojinin ikiyüzlülüğünü kullanıyor. Teknolojinin sadece iyi tarafını gören birçok insan, radyasyon yayan aletlerin hasta eden, ölümcül tarafını görmemezlikten geliyor. Cep telefonları, telsiz telefonlar, kablosuz internet, bluetooth, bilgisayar monitörleri, plazma televizyonlar, tasarruflu ampuller, mikrodalga fırınlar, saç kurutma makineleri, tıbbi görüntüleme cihazları ve uzayıp giden bir liste. İlk bakışta hepsi faydalı, hepsi hayatı kolaylaştırıyor. Ama hepsi de radyasyon kaynağı.

Prof. Dr. Süleyman Daşdağ, Dalga Dalga Geliyorlar! adlı kitabında önce radyasyon çetesinin tüm elemanlarını tek tek tanıtıyor. Sonra bu radyasyonların olası risklerinden nasıl korunacağımızı, ‘görünmez’ tehlike kapımızı çaldığında hangi tedbirleri almamız gerektiğini anlatıyor.

Kitabın Önsözü:
Elektromanyetik alanların biyolojik etkileri, son yıllarda kamuoyunu fazla meşgul eden bir konudur. Kamuoyunun bu konularla ilgileniyor oluşu da gelişmekte olduğumuzun bir göstergesidir. Ancak toplumumuz, elektromanyetik alanlar denince hemen cep telefonları ve baz istasyonlarının zararları konusuna odaklanıyor; oysa elektromanyetik alanlar sadece cep telefonları ve baz istasyonlarının iletişim sağladığı mik¬rodalga veya radyofrekanslar ile sınırlı değil! Bu tür alanların etkileri tartışılırken üç ana başlıktan söz etmek gerekiyor.
Bunlar sırasıyla elektrik alanlar, manyetik alanlar ve elek¬tromanyetik alanlardır. Bu üç ana başlık altında toplanan alanların da özellik ve etkiler açısından alt grupları bulun¬maktadır. Örneğin elektrik alanlar incelenirken, statik alanlar ve statik olmayan alanların etkileri ayrı ayrı incelenmektedir. Benzer durum hem manyetik hem de elektromanyetik alan¬lar için de geçerlidir. Elektromanyetik dalgalar, iyonlaştırıcı ve iyonlaştırmayan olmak üzere iki grupta değerlendirilmekte¬dir. İyonlaştırmayan dalgalar, radyofrekanslar, mikrodalgalar, infrared, görünür ışık ve ultraviyole ışınlarını kapsar. İyonlaş¬tırıcı ışınlar ise geçtikleri ortamlarda iyonlar oluşturan elek¬tromanyetik dalgalardır. Bu grupta yer alan ışınlar, X ve gam¬ma ışınları, kozmik ışınlar, nötronlar, alfa ve beta parçacıkları olarak özetlenebilir.
İyonlaştırıcı radyasyonların kontrolsüz kullanımının cid¬di sağlık problemlerine neden olacağı bilimsel olarak ortaya konmuştur. İyonlaştırmayan radyasyonların biyolojik etkileri konusunda da ciddi bilimsel kanıtlar mevcuttur.
Burada sözü edilen alan ya da ışınların olumlu veya olum¬suz etkilerinin bilinmesi, öncelikle insan ve tabiattaki tüm canlıların sağlığı açısından son derece önemlidir.
Bu kitap, nelerden ne kadar endişe etmemiz gerektiğine siz okurların karar verebilmesi için, son derece objektif olarak ha¬zırlanmıştır. Elektromanyetik dalgalara ilişkin endişeler doğru mu yoksa yanlış mı? Kitabı okuduktan sonra, buna siz karar vereceksiniz…

Prof. Dr. Süleyman Daşdağ
İlk, orta ve yüksek öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Dicle Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde 1986 yı¬lında yüksek lisansını ve 1989 yılında da doktorasını tamamladı.
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı’nda 1993 yılında doçent ve 1998 yılında da profesör oldu. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Akademik ilgi alanları olan, elektromanyetik alanların (iyo¬nize radyasyonlar, iyonize olmayan radyasyonlar, cep telefonları ve baz istasyonlarının) biyolojik etkileri ile ilgili çok sayıda bi-limsel yayın, makale ve sunduğu konferansları bulunmaktadır.
Türk Biyofizik Derneği, Bioelectromagnetics Society (BEMS), European Bioelectromagnetics Association (EBEA) ve European Society for Photobiology üyesidir. Viktorya Apartma¬nı adlı bir şiir kitabı yayınlanmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Kansere Çözüm Var! (çok yazarlı), Ekim 2011
Dalga Dalga Geliyorlar, Mart 2011

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

KANSERDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir