Cumartesi , Aralık 15 2018
ANA SAYFA / ÇOCUK / DEDEM VE BEN

DEDEM VE BEN

dedem_ve_ben_kapak
Yaşa meydan okuyan bir dostluk…
Yazar: Marjolijn Hof
Çeviri: Burak Sengir
Resimleyen: Judith Ten Bosch
Hayykitap No: 128
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı:
Sayfa Sayısı: Eylül 2012
Ebat: 13,5×19,5
ISBN: 978-605-4325-94-8
Barkod: 9786054325948
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Çiftliğinde yalnız yaşayan dedesini ziyaret etmek kahramanımız torun için hep eğlence, hep macera dolu. Gün gelir dedesi krep pişirmek için kolları sıvar ama kendini öyle kaptırır ki durmak bilmez. Mutfakta krep yığınları yükseldikçe yükselir, imdatlarına bir domuz yetişir. Bir başka gün torun dedesine “dünyanın en iyi dedesi” madalyası takmak ister ama dedeyi ikna etmek kolay olmayacaktır. Dede torun 1 Nisan’da en muzip şakaları kim yapacak diye kıyasıya yarışırlar. Derken bir gün dedesi çatıya çıkıp da aşağıya inmeye cesaret edemeyince işi çözmek yine toruna kalır…

Savaş gerçeğiyle yüz yüze kalan bir çocuğun kaygılarını konu eden Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti adlı yapıtıyla büyük ilgi gören Marjolijn Hof yeni kitabıyla ikinci kez Türkçede. Akıcı diyalogları, gerçekçi kahramanlarıyla okurlarına şapka çıkartan ödüllü yazar, Dedem ve Ben’de bir dedeyle torunun renkli, eğlenceli, gülünç maceralarını anlatıyor. Çocukların güle eğlene okuyacağı bu kısa öyküler tek bir mekânda, dedenin bahçeli evinde geçiyor. Kahramanlar ise isimsiz, kimliksiz. İşte bu yalınlığın içinde hayal gücü dolu komik bir anlatım ve dede torunun sıcacık ilişkisi ışık saçıyor. Yeri geliyor dede torunu dizginlemeye çalışıyor, yeri geliyor roller değişiyor. Dede torun çılgın oyunlar oynayıp bugünün tadını çıkarıyorlar ama diyaloglarında incelikle yer bulan değişim, büyümek-yaşlanmak gibi gerçekler de öykülere farklı bir boyut kazandırıyor. Hem komik hem sürprizlerle dolu bu öyküler, okunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Marjolijn Hof
“Yazar olmak hep düşlerimdeydi,” diyor Hollandalı yazar Marjolijn Hof. Düşlemekten hiç vazgeçmediği için olsa gerek, önce mesleki eğitimini çocuk ve erişkinlere yönelik kitaplar konusunda uzmanlaştığı kütüphaneciliğe kaydırıp, 1999 yılında da her yaşta çocuğa yönelik kitaplar kaleme almaya başlayarak hep düşlediği şeyi gerçekleştirmiş oldu. Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti adlı ilk kitabının yayımlanışının ardından Gouden Uil Çocuk Edebiyatı, Gouden Uil Genç Okuyucu ve Gouden Griffel 2007, Zaanse Cultuurprijs 2007 gibi dört büyük ulusal ödülün yanı sıra, Fransa Gironde Genç Okurlar Ödülü 2009, Almanya Gençlik Yazını Enstitüsü-Ayın Kitabı Ödülü 2009 gibi uluslararası platformda aldığı ödüllerle başarısını taçlandırdı. Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti başta İngilizce, Almanca, Fransızca ve Portekizce olmak üzere pek çok dile çevrildi.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Dedem ve Ben, Eylül 2012
Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti, Nisan 2011

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir