Perşembe , Nisan 9 2020
ANA SAYFA / TASAVVUF / BUGÜNDEN YAZANLAR / DEİZM VE ATEİZM ÇIKMAZI

DEİZM VE ATEİZM ÇIKMAZI

İnançsızlıktan İnanca
Yazarlar: Emin Arık
Hayykitap No: 591
Türü: TASAVVUF / Bugünden Yazanlar
Birinci baskı: Haziran 2019
Sayfa Sayısı: 328
Ebat: 13,5×21
ISBN: 978-605-7674-01-2
Barkod: 9786057674012
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

“İnsan gün geçtikçe yiyip içen, çiftleşen ve fırsat buldukça başka insanları boğazlayan, niçin yaşadığını düşünmeye fırsat bulamayacak şekilde sürüklenip giden bir varlık haline gelmektedir. Asıl felaket budur.”
Prof. Dr. Erol Güngör

Son yıllarda ciddi biçimde gündeme gelen “deizm ve ateizm” tartışmalarına bir de bu görüş açısından bakmakta fayda vardır. Sorun dinde mi, bizim kendimizdeki ve evrendeki ilahi derinliği algılayamayacak hale gelmemizde mi? Oysa biraz düşünen, okuyan, araştıran, başta kendi bünyesine, tabiata, çevresine, kâinatın eşsiz nizamına ibret nazarı ile bakan her insan Allah’ın varlığının ve birliğinin delillerine kolaylıkla ulaşabilir.

İşte yazarın uzun yılları alan araştırmaları sonucunda ortaya çıkan bu kitap, bu tartışmaya kapsayıcı yanıtlar oluşturma çabasıyla, İslâm ve Batılı bilim insanlarının Allah’ın varlığı hakkındaki görüş ve delillerini bir araya getirmek üzere kaleme alınmıştır. “Deizm ve ateizm” tartışmalarına kapsayıcı yanıtlar veren, alanında referans kitap olma özelliklerine haiz tam bir başucu kitabı.

“Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır ama bu hiçbir şekilde, bilim kurallarını koyan ve onları da yaratan bir Tanrı olmadığı anlamına gelmez.”
Stephen Hawking

“DNA üzerinde yürütülen çalışmalar bize yaratıcı büyük bir gücün, Tanrı’nın varlığını gösteriyor”
Antony Flew

Emin Arık


İzmir Yüksek İslâm Enstitüsünden (Şimdi D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi) 1973 yılında mezun olduktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde kesintisiz olarak uzun yıllar devam edecek olan mesleki kariyerine ilk kez Aydın’ın Yenipazar ilçesinde Merkez Vaizi olarak başladı. Bunu takip eden yıllarda aynı kadro ve unvan ile Ödemiş, Seferihisar, Manisa ve İstanbul’da da görev yaptı.
Mesleki hayatına ilki Manisa’nın Demirci ilçesi olmak üzere Karaburun, İkizdere, Beykoz, Karşıyaka, Karabağlar ve Bodrum ilçelerinde müftülük/idarecilik yaparak devam etti.
Yurt dışındaki vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere Fransa Lyon’da (1989-1993) Başkanlığı temsilen Sosyal Yardımcı olarak görev üstlendi. Tüm görev aşamalarında sürekli okuyan, araştıran ve yazan bir kişi olma özelliğini geliştirmeye çalıştı.
Çeşitli dergilerde ve web sitelerinde uzunca bir süredir yazıları yayımlanan ilahiyatçı yazar Arık’ın hem görev hayatında hem de sonrasında yayımladığı ve çoğu zaman çok satanlar listesinde yer alan kitapları dini, tarihi, tasavvufi ve felsefi konuları içermektedir.
Doğduğu ilçe olan Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (sakin şehri) Seferihisar’da araştırma ve yazım hayatını sürdüren yazar evli ve iki çocuk babasıdır.
İnsan-Hayat-Sevgi (2009), Hz. Muhammed (2010), Hz. Mevlânâ (2011), Nasihatler-Öğütler (2012), Hayat ve Ölüm (2014) adlı kitapları farklı yayınevleri tarafından yayımlanmıştır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Deizm ve Ateizm Çıkmazı, Haziran 2019
Çanakkale Destanı, Mart 2018
Kaderine İsyan Etme Dua Et, Mayıs 2018

Satın Al:
kitabimkapida
dr
kitapyurdu
tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BU Bİ MUCİZE

Bir Yorum

  1. Ömer Efser Sarıgul

    Merak ettiğim ve arastirdığım bir konuyu ne güzel aciklamıs yazarımız.Tum endiselerimi aldı göturdü.Çok önemli bir konu yu herkesin anlayabilecegi bir sekilde ifade etmek kolay degil.Iyiki varsıniz sayın Emin Arık.Şimdiki ve gelecek nesil icin tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir