ANA SAYFA / TASAVVUF / BUGÜNDEN YAZANLAR / DERVİŞİN TESELLİ KOLEKSİYONU

DERVİŞİN TESELLİ KOLEKSİYONU

Dervisin_Koleksiyonu_Kapak
Doğu’dan Batı’dan 99 Teselli… Bu kitabın dindiremeyeceği keder yok!
Yazar: Mecit Ömür Öztürk
Hayykitap No: 396
Türü: TASAVVUF / Bugünden Yazanlar
Birinci baskı: Nisan 2017
Sayfa Sayısı: 344
Ebat: 13,5×21 cm
ISBN: 978-975-2477-04-9
Barkod: 9789752477049
 • TANITIM
 • YAZAR HAKKINDA

Kederli günlerden geçen derviş, rüya âleminde bir adaya uğrar. Gördüğü şey mucizevidir. Peygamberler, veliler, âlimler ve filozoflar bir halka şeklinde oturmakta ve anlaşıldığı kadarıyla birini beklemektedirler. Derviş de onlarla birlikte beklemeye durur ancak asıl misafirin kendisi olduğunu anlaması uzun sürmez. Halkanın ortasında kendisine gösterilen yere oturur ve her kederine bir teselli verecek olan bu nurani meclisi dinlemeye koyulur.

Halkanın bir tarafında Abdulkadir Geylani’den Yunus Emre’ye, İmam Gazali’den Mevlana’ya ve İbn Arabi’ye birçok gönül doktoru… Halkanın diğer tarafında Sokrates, Hegel, Kant, Kierkegaard, Spinoza ve Schopenhauer gibi hikmet âşıkları… Halkanın bir başka yanında ise Geothe’den Cibran’a, Tanpınar’dan Dostoyevski’ye, Sadi Şirazi’den Rilke’ye ve Proust’a acılarını kelimelerin büyülü dünyasında dindirmeye uğraşan kalem erbabı…

Bu teselli halkası öylesine geniştir ki, dindiremeyeceği keder, zayıflatamayacağı acı, sevdiremeyeceği dert yok gibi gözükmektedir. Sözler sözleri, anlatımlar anlatımları, teselliler tesellileri takip eder. Derviş uyandığında yalnızca güneş doğmamıştır, kendi içsel karanlıklarından da aydınlığa çıkmıştır.

Dervişin Teselli Koleksiyonu doğunun ve batının binlerce yılda oluşturduğu teselli birikimini yaralı gönüllere cömertçe ulaştıran bir çalışma. Teselliden kasıt zihnin düşünceler yoluyla uyuşturulması değil, bilakis acı karşısında uyumayı seçen zihnin uyandırılması… Kadim teselli ustalarıyla, teselliye muhtaç gönülleri buluşturmak, bu kitabın varoluş sebebi!

Mecit Ömür Öztürk

1982 Ardahan Göle doğumludur. İstanbul Üniversitesi, Felsefe Bölümü mezunudur.
Doğu Haber, Haberdar, Serhat Birikim, Gazete Avcılar, Alternatif Süreç, Manşet ve Gelecek gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.
Esenyurt Belediyesi, Ajansbu ve Optimist İnternet Çözümleri’nde metin yazarı olarak çalıştı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında reklam ve metin yazarlığı dersleri verdi.
Kırk üyenin katılımıyla, her ay farklı sosyal bilim dalında kırk kitabın özetlenerek kritik edildiği Kitap Meclisi çalışmasının kuruculuğunu ve dört yıl boyunca koordinatörlüğünü gerçekleştirdi. Karabatak, Taslak, Serhat Kültür, Edebistan, Anafilya, Kahve Molası, Düşle gibi çeşitli dergilerde ve Sıradışı Yazılar başlıklı bir kitap projesinde öyküleri yayınlandı.
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği üyesidir.
Felsefe öğretmenliği yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Dervişin Teselli Koleksiyonu, Nisan 2017

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

HAYAL AĞACIM ERGUVAN

4 yorum

 1. Kitabı çok beğendim ve istifade ettim. Kitap gerçekten dopdolu ve zevkli, hiç sıkmadan okunuyor. Nispeten kitap kurduyum diyebilirim, bu alanda böyle bir kitaba hiç rastlamamıştım. Yazar günümüz meselelerini, sıkıntıları, musibetleri peygamberler, alimler, filozoflar, büyük yazarların gözüyle çarpıcı bir şekilde açarak, hikmetli analizlerle ele almış. Beğendiği satırların altını benim gibi çizerek okuyanların, kitabı epey bir karalayacaklarının garantisini verebilirim.

 2. M.İrfân Çınargil

  Gönülden tebrîk ediyorum.
  Her an Allah(CC) ile olmak için harika bir tespih!
  Bu tespihin ismi “Dervişin Teselli Tespihi” olmalı…

 3. Benzerlerinden çok farklı. Sade bir dil ile hayatta karşılaşılabilecek farklı durumlar için samimi, doğudan ve batıdan alıntılar ile imbikten geçirilerek kaleme alınmış süper ötesi bir kitap. Hayatımda okuduğum ve kesinlikle unutamayacağım harika bir kitap. Haddim olmadan yazarını tebrik ediyorum. Okumadıysanız mutlaka okuyun derim…

 4. Neriman Kurtoğlu

  Yazarın ilk kitabı “DERVİŞİN TESELLİ KOLEKSİYONU”nu okumuş ve çok beğenmiştim. Bu kitabı da ruha dokunan, aklı ikna eden esaslarla bezeli son derece özgün bir eser olmuş. Doğrusu kitap hikmetlerle dolu, derinlikli ve üslubu da sıcak, samimi… Naçizane hemen herkese bu kitabı tavsiye edebilirim. (Sevdiğim kişilere hediye olarak vermek için de fazlaca sipariş vermeyi düşünüyorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir