Çarşamba , Ekim 17 2018
ANA SAYFA / SAĞLIK / DOĞRU BESLENME / DİYABETLİLER İÇİN HAYATI KOLAYLAŞTIRMA KILAVUZU

DİYABETLİLER İÇİN HAYATI KOLAYLAŞTIRMA KILAVUZU

diyabetliler-i%cc%87c%cc%a7in-hayati-kolaylas%cc%a7tirma-kilavuzu-kapak-3-boyut
Türkiye’de ilk! 1000 ürünün kalori, karbonhidrat, yağ ve lif değerlerini veren ÖZEL SAYAÇ! Karbonhidrat sayımı yapın, ‘diyet’ stresinden kurtulun!
Yazar: Doç. Dr. Diyetisyen Emel Özer
Hayykitap No: 36
Türü: SAĞLIK / Doğru Beslenme / Koruyucu Tıp
Birinci baskı: Ekim 2007
Sayfa Sayısı: 204
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-975-9059-37-1
Barkod: 9789759059378
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Bir diyabetlinin ömür boyu diyet yapması, daha önceden hazırlanmış bir ‘diyet’ listesini veya koçanından koparılarak kendisine uzatılan ‘1400 kalorilik diyet’ başlıklı basmakalıp bir yemek planını her gün düzenli olarak uygulaması mümkün değil.

Kan şekeri ayarını sağlamak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için diyabetli kişi öncelikle nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmeli ve aldığı bilgi ile yemek planını günlük yaşam akışına göre kendisi oluşturmalı. İşte uygulanması son derece kolay olan “karbonhidrat sayımı” yöntemi bu noktada devreye giriyor. Bu öğün planlama yöntemi, diyabetli bireyi ‘diyet’ yapma zorunluluğundan ve stresinden uzaklaştırıyor, kişinin yaşam kalitesini artırıyor.

Diyabetliler İçin Hayatı Kolaylaştırma Kılavuzu karbonhidrat sayımı yöntemini son derece anlaşılır ve uygulanabilir şekilde açıklayan bir kitap. Kitapta yer alan ve Türkiye’de ilk kez yayınlanan “1000 ürünün kalori, karbonhidrat, yağ ve lif değerlerini veren özel sayaç” ise hastalar için eşsiz bir rehber niteliğinde.

Kitabın yazarı ve Türkiye’nin ilk diyabet diyetisyeni Doç. Emel Özer gururlu. Çünkü bu yöntemle öğün planını kendisi yapan, aldığı karbonhidrat miktarına veya kan şekeri düzeyine göre insülin doz ayarını yapabilen ve sonuçta kan şekerini ayarlamayı başaran diyabetlilerden genellikle hep benzer cümleleri duymuş:
“Keşke bu yöntemi yıllar önce öğrenseydim”
“Bu bilgiler bize niye daha önce anlatılmadı?”
“Bu işin bu kadar kolay olacağını hiç düşünmemiştim”
“Kendimi artık hasta olarak görmüyorum, diyet yapmıyorum, karbonhidratları saymak koşulu ile her şeyi yiyebiliyorum ve kan şekerim çok iyi gidiyor”

Ne diyelim, darısı bu kitabı okuyan tüm diyabetlilerin başına…

Doç. Dr. Diyetisyen Emel Özer
1958 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da Alpaslan İlkokulu ve Deneme Lisesi’nde tamamladı. 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu.
1981–1985 yıllarında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Kontrolü Kürsüsünde,1985-1987 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında görev aldı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diyabet Bilim Dalında göreve başladı.
Uzmanlık eğitimini 1990-1993, doktora eğitimini 1994-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Beslenme Bilim Dalında yaptı. 2005 yılında Beslenme ve Diyetetik bilim dalında Doçent unvanını aldı.
1987-2002 yıllarında Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE), Diyabet Araştırma ve Uygulama Birimi’nde de görev aldı. 1993 yılı Ekim-Kasım aylarında İngiltere’de St. Richard Hastanesi Diyabet Merkezi (Chichester), Stoke Mandeville Hastanesi Diyabet Merkezi (Aylesbury), Queen’s Tıp Merkezi Üniversite Hastanesi Diyabet Birimi (Nottingham), Gloucestershire Royal Hastanesi Diyabet Birimi (Gloucester)’nde misafir ve gözlemci diyetisyen olarak bulundu.
1994 yılında İstanbul Üniversitesi Diyabet Bilim Dalı’nın, Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü’nde başlattığı ‘Hasta Okulu’nda diyabet eğitimcisi olarak görev aldı. Evli ve bir çocuk annesi olan Emel Özer’in yurtdışı ve yurtiçinde yayınlanmış 100’ü aşkın bilimsel yayını, 3 kitabı ve 6 kitapta bölüm yazarlığı vardır. 25 yıldır diyabet alanında çalışan ve Türkiye’nin ilk Diyabet Diyetisyeni olarak bilinen Özer, Uluslararası Diyabet Federasyonu yayını olan ‘International Curriculum for Diabetes Health Professional Education’ kitabının eleştirmenliğinde görev almıştır ve Türkiye Diyabet Vakfı kurucu üyesidir.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Diyabetliler İçin Hayatı Kolaylaştırma Kılavuzu, Ekim 2007

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

DOĞRU BESLENMEYLE İLGİLİ YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir