Pazartesi , Haziran 17 2019
ANA SAYFA / TÜM KİTAPLAR / DOLMALAR VE KÖFTELER ŞEHRİ HALEP

DOLMALAR VE KÖFTELER ŞEHRİ HALEP

dolmalar
Bilinmeyen lezzetler eşliğinde bir kültür yolculuğu…
Yazar: Gonca Tokuz
Hayykitap No: 132
Türü: YEMEK KÜLTÜRÜ /Yöresel Yemekler
Birinci baskı: Ocak 2011
Sayfa Sayısı: 232
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-4325-38-2
Barkod: 9786054325382
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Ülkemizin en güzel yemeklerinin Arap kökenli olduğu söylenir. Kebaplar, dolmalar, köfteler, içli köfteler, şerbetli tatlılar gibi… Arap Mutfağı’nda da Halep’in bize daha bir yakınlığı vardır. Kapı komşusu Hatay’la hemen hemen aynıdır. Humus aynıdır, kadayıf aynıdır, kebaplar, kurabiyeler, ekmekler, zahter aynıdır. Hem de farklıdır… Daha bakirdir, daha tabiidir.

Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep hem şehrin havasını solutan, hem de lezzetlerini tanıtan bir ilk çalışma. Özgün sulu boya desenlerle renklenen kitapta Halep Mutfağı’nın en lezzetli yemeklerinin, kebaplarının, kadayıflarının tarifleri de bulunuyor.

Gaziantep ve Kilis Mutfakları üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanıdığımız Gonca Tokuz dedesinin şehrinden sesleniyor bu kez. Dedesinin sesiyle hatırladığı anılarını, Halep’in o eski dar sokaklarını, Halepli güzel insanları, yemek kokularını, tatları anlatıyor. Gezi rehberlerine taş çıkartırcasına okuru bu şehrin en çarpıcı mekânlarında gezdiriyor. Halep’in en sevilen yemeklerini tarif ediyor. Bir yandan bizim yemeklerimiz bunlar; muhallabiya, muhammara, fasulliye, lebeniyye, mahluta, senbûsek, maklube, müceddera.

Gonca Tokuz “Halep’in havasının letafetini hiçbir diyarda görmedim” diyen Evliya Çelebi’nin peşi sıra çıktığı Halep gezilerinde, on yıla yayılan bir zaman diliminde hazırladı bu kitabı. Ressam Ayşe Türemiş’in sulu boya desenleriyle renklenen eser hem şehri, hem de mutfağını tanıtan bir ilk çalışma.

Gonca Tokuz

1955 yılında Kilis’te doğdu. Gaziantep Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı’nda yarı zamanlı öğretim elemanı olarak görev aldı. Çeşitli toplantı, dergi ve kitaplarda bildiri ve makaleleri yayınlandı. Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreterliği’nde 1994 yılında başladığı görevinden 2009 yılı sonunda emekli oldu. Halk bilimi konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Yazarın Gaziantep Yemekleri, Gaziantep Tatlıları, Gaziantep ve Kilis Mutfak Kültürü, Sevginin Usulca Kıyısında, 20. Yüzyılda Gaziantep’te Eğlence Yaşamı ve Tanburi Necdet Yaşar – Anılar Dostlar isimli yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep, Ocak 2011

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

HAYAT FARKINDAN SONRA BAŞLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir