Pazartesi , Kasım 18 2019
ANA SAYFA / EDEBİYAT / DÜNYA VE BEN

DÜNYA VE BEN

108-dunya-ve-ben
“Anladım ki, yazmak elektrikli neşter gibi yaraları açtığı dakika dağlıyordu.”
Yazar: Juan José Millás
Çeviri: Saliha Nilüfer
Hayykitap No: 108
Türü: EDEBİYAT / Roman
Birinci baskı: Nisan 2010
Sayfa Sayısı: 216
Ebat: 13.5×19.5 cm
ISBN: 978-605-4325-00-9
Barkod: 9786054325009
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Bir planın parçasını oluşturan kitaplar vardır, bir de tıpkı trafik ışıklarında aniden fırlayıveren araba misali hayatınıza şiddetle giren kitaplar… İşte Dünya ve Ben, trafik ışıklarında aniden beliren türde bir kitap!
Juan José Millás kendinden yola çıkarak Dünya’yı ve insanın varoluş mitosunu sorguluyor. Yazmak ediminin sınırlarını zorlayarak önce yaralar açıyor ve yine o yaraları yazının gücüyle dağlıyor.
“Bana kendimle bir röportaj yapma işi verilmişti, alışkanlıklarımı gözlemlemek için kendi kendimin izini sürdüm. Günün birinde şöyle dedim kendi kendime: ‘Babamın tıbbi cihazlar üzerine bir atölyesi vardı.’ Ve derken atölye gözümün önünde belirdi, içinde ben ve babamla… Babam bir sığır filetosunda elektrikli neşteri deniyordu. Ansızın, ‘Şuna bak Juanjo, yarayı daha açarken dağlıyor,’ deyiverdi.
Anladım ki, yazmak da tıpkı babamın elektrikli neşteri gibi yaraları açtığı dakika dağlıyordu. O an neden yazar olduğumun sırrına erdim. Röportajı yapmayı beceremedim; sonunda ortaya çıkan bu romanla onu alt ettim.”

Çocukken üşümüşse insan, ömür boyu üşür!

İspanyol yazar Juan José Millás’ın otobiyografik romanı Dünya ve Ben pek çok dile çevrildi. 2007’de Planeta Ödülü’nü, 2008’de Ulusal Öykü Ödülü’nü kazandı.
“Çocukken gelen üşüme asla geçmez. Hatta belki de bedenin gözeneklerine ur gibi sinip, elverişli dış koşulları bulduğunda, oradan tüm organizmaya yayılır.
Soğuğun geldiği belli bir yer olmadığını ve onu durdurmanın bir yolu da olmadığını öğrenmiştim. Soğuk, atmosferin bir parçasını oluşturuyordu ve de hayatın. Nasıl ki gecenin varlık koşulu karanlıksa, hayatın varlık koşulu da soğuktu. Yer soğuktu, tavan soğuktu, merdivenlerin tırabzanı, duvarlar, şilte, yatağın demir başlığı buz gibiydi, lavabo musluğu ve genellikle kucaklaşmalar soğuktu.
O zamanki soğuğun bugünkünden farkı yok; ısıtmaya rağmen kimi kış günlerinde kendini gösterir ve belleğin kayıtlarından gün yüzüne çıkar. Çocukken üşümüşse insan, ömür boyu üşür.”

Juan José Millás
1946 yılında Valencia’da doğdu. İlk romanı Cerbero son las sombras 1975 tarihinde yayımlandı ve Sésamo Ödülü aldı. Daha sonra sırasıyla Visión del Ahogado (1977), El Jardín Vacío (1983), Letra Muerta (1984), El Desorden de tu nombre (1986), La Soledad Era esto (Nadal Ödülü, 1988), Volver a Casa (1990), Tanto muerto, bastardo e invisible (1995), El Orden alfabético (1998) ve No mires debajo de la cama (1999) romanları yayımlandı. Eserleri pek çok dile çevrilen Millás’ın Sakın Yatağın Altına Bakma adlı romanı 2002 yılında Türkçede yayımlandı. Otobiyografik romanı Dünya ve Ben ile Ekim 2007’de Planeta Ödülü’nü, Ekim 2008’de Ulusal Öykü Ödülü’nü aldı. Juan José Millás’ın düzenli olarak El País gazetesinde ve muhtelif basın organlarında yazıları yayımlanmaktadır.
Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Dünya ve Ben, Haziran 2010
Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

MUTLULUK DOKTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir