Pazartesi , Mart 25 2019
ANA SAYFA / BİZE SÖYLENMEYENLER / ENERJİNİN İKTİDARI

ENERJİNİN İKTİDARI

Enerji_Kapak_BASKI
Türkiye enerji sorununu çözmeli. Çünkü enerji kaynaklarını elinde tutan, dünyayı elinde tutar!
Yazar: Necdet Pamir
Hayykitap No: 327
Türü: BİZE SÖYLENMEYENLER / Küresel Sistem / Ekonomi
Birinci baskı: Ocak 2016
Sayfa Sayısı: 512
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-9841-35-1
Barkod: 9786059841351
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
“Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.”
Mahatma Gandhi

“Enerji kaynaklarını kontrol edemeyen bir ulus, kendi geleceğini de kontrol edemez.”
Barack Obama

“ … ne Başkan Wilson ne de bir başkası, Dicle ve Fırat’ın çevresindeki geniş toprakları Osmanlı’ların denetimine bırakmak isteyecektir. Bu durumda sormak isterim: Mezopotamya’daki Küçük Zap Suyu’na kadar veya yeterli derecede zengin su kaynaklarını denetim altına alacak şekilde, ordularımızla ilerlememizin büyük yararı yok mudur? Bunu başardığımızda, petrol yataklarının büyük çoğunluğu da elimize geçmiş olacaktır.”
Arthur J. Balfour, İngiltere Dışişleri Bakanı 13 Ağustos 1918

Enerji, her şeydir! Enerji kaynaklarını, transfer olanaklarını elinde tutan, dünyayı elinde tutar. Bugün Orta Doğu’da yaşanmakta olan, milyonlarca insana ülkesini terk ettiren, yüz binlercesinin ölümüne neden olan, kimilerince 3. Dünya Savaşı olarak adlandırılan “savaş”, enerji kaynakları için yapılan savaştır. Dünyanın öküzün boynuzları üzerinde olduğu bir hurafedir ama dünyanın, bir kuyudan fışkıran petrolün üzerinde durduğunu söylemek yanlış olmaz. 21. yüzyılda enerjinin kanlı tarihi yazılmaya devam ediliyor.

Enerji öylesine hayatımızın merkezindedir ki, enerji kaynaklarına erişebilmek, enerjiyi kesintisiz kullanabilmek, enerjide bağımlı olmamak gibi kavramlar, ülkelerin sadece enerji güvenliklerini değil, ona bağlı olarak ekonomik ve ulusal güvenliklerini, daha da önemlisi, ekosisteme verilen zararlar açısından da insanlığın ve dünyamızın geleceğini doğrudan ilgilendirmektedir.

Enerji konusunun duayeni Necdet Pamir, kitabında, “Enerji nedir? Günlük yaşamımızdaki önemi nedir? Ülkelerin gelişimlerinde, hatta var olmalarındaki rolü nedir? Enerji güvenliği ne demektir? ABD, AB, Rusya’nın enerji politikalarının temel unsurları nelerdir? Enerji kaynakları bakımından zengin olan ülkelere yönelik işgallerin, sivil katliamlarının ardında büyük güçlerin ne gibi ihtirasları, kirli planları var? Türkiye’nin bir enerji politikası var mı? Enerji alanındaki sorunlarımız çözümsüz mü? Dışa bağımlılığımız kader mi? Ne yapmalı?” gibi sorulara yanıt arıyor.

“Çevremizdeki ülkelerde çok zengin petrol rezervleri var da bizde nasıl olmaz? Petrol denizi üzerinde yüzüyoruz ama yabancılar engelliyor. Petrol bulunuyor ama üzerini cıva ya da çimento ile kapatıyorlar” gibi yorumlara teknik ve jeopolitik açılardan açıklık getirmeye çalışıyor.

Kitapta Rusya ile yaşanan son enerji kriziyle ilgili de özel bir bölüm var.

Necdet Pamir
28 Haziran 1954, Ankara doğumlu. Evli, 2 çocuk babası. TED Ankara Koleji ve ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü (1980) mezunu.
Ulusal petrol kuruluşu TPAO’da, 1980-2006 yılları arasında Üretim Grubu Başkanlığı’nda rezervuar mühendisi, şef, proje müdürü; Planlama ve Koordinasyon Grubu Başkan Yardımcısı, Petrol Taşıma ve Pazarlama Grubu Başkanı, Genel Müdür Muavini görevlerinde bulundu. TPAO’da 26 yıl çalıştıktan sonra 2006 yılında emekli oldu.
Başbakanlık Boru Hatları Koordinasyon Kurulu Üyesi olarak, Bakü Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nın gerçekleştirilmesine yönelik teknikekonomik ve uluslararası ilişkiler kapsamındaki faaliyetlere, TPAO adına katkıda bulundu. Yurtiçi ve dışında, kuruluşunu temsil etti.
İlk kitabını Bakü-Ceyhan: Kafkasya ve Orta Asya’da Bitmeyen Oyun başlığı ile yayınladı.
1980-1995 yılları arasında TMMOB Yönetim Kurulu Üyeliği, aynı dönemde TMMOB Petrol Mühendisleri Odası’nda Genel Sekreter, Genel Başkan Yardımcısı ve 2 dönem de Genel Başkanlık görevlerinde bulundu. 2000-2007 yılları arasında, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkan Yardımcılığı ve Genel Koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. Aynı dönemde ASAM Enerji, Çevre ve Teknoloji Masası Başkanlığı görevini de sürdürdü. 2 dönem, Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
Başkent Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Ankara Üniversitesi SBF, ODTÜ ve Bilkent’te, dünya ve Türkiye enerji politikaları üzerine lisans ve lisansüstü dersleri verdi.
Halen Bilkent Üniversitesi’nde “Dünya Enerji Politikaları” (lisans) ve “Enerji-Jeopolitik ve Politika” (lisansüstü) derslerini veriyor.
Halen enerjienergy.com portalı (bilgi erişim kapısı) Genel Yayın Yönetmeni.
Halen TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı; TMMOB Yüksek Onur Kurulu (Y) Üyesi.
Halen Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Komisyonu Başkanı.
Çok sayıda Türkçe ve İngilizce makalesi var. Yurtiçi ve dışındaki çeşitli yazılı ve görsel yayın kuruluşları, Pamir’in enerji politikaları konusundaki görüşlerine sık sık başvuruyor ve yayınlıyorlar.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Enerjinin İktidarı, Ocak 2106

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

HATIRLASANA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir