Cuma , Şubat 22 2019
ANA SAYFA / ÇOCUK / GEÇTİGİTTİ

GEÇTİGİTTİ

gectigitti
Zor konuların üstesinden ‘çocukça’ gelen, çok ödüllü bir roman…
Yazar: Marjolijn Hof
Çeviri: Burak Sengir
Hayykitap No: 145
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Nisan 2011
Sayfa Sayısı: 120
ISBN: 978-605-4325-49-8
Barkod: 9786054325498
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Hayykitap, Türkiyeli çocukları dünya edebiyatının en çarpıcı örneklerinden biriyle buluşturuyor: Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti, savaş, ölüm gibi zor konuları ustaca bir kurguyla ele alan, sıradışı bir roman.

Kiek, annesi, babası ve miskin köpekleri Mona, hep birlikte mutlu mutlu yaşarlar. Ama bu mutluluk zaman zaman babasının bir uluslararası yardım örgütünü temsilen savaş bölgelerine gitmesiyle kesintiye uğrar. İşte babası yine bir savaşa gitmek üzeredir. Kiek ne söylerse söylesin bir türlü onu evde kalmaya ikna edemez. Babasının ölmesinden korkar. Annesine göre Kiek’in korkması için bir neden yoktur; ne de olsa babası doktordur, savaş alanında olmayacaktır ve dolayısıyla başına kötü bir şey gelme olasılığı çok düşüktür. Ama Kiek böyle bir olasılık hiç olmasın ister! Öyleyse, olasılığı tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu var mıdır? Kiek düşünür: Babası ölmüş olan bir arkadaşı vardır, ama hem babası hem faresi ölmüş bir arkadaşı yoktur. Çünkü faresi ölmüş birinin babasının da ölmesi, düşük bir olasılıktır. Peki bu listeye bir de köpek eklenirse, yani birinin hem faresi hem köpeği ölmüşse, babasının ölme olasılığı ortadan kalkmış mı olur? Kiek tehlikeli bir plan yapar…

Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti, haber bekleme sıkıntısını, kaygıyı, düşüncenin sınır tanımadığını bir çocuğun gözünden içtenlikle, aydınlık ve kıvrak bir dille anlatıyor. Çağdaş Hollanda edebiyatının parlak yazarı Marjolijn Hof, kaygıyla kavrulan bir çocuğun aklından geçenleri ve eyleme döktüklerini, yetişkin bir gözle yargılamadan, nasihat etmeden, gerçekliği deforme etmeden aktarıyor. Aile ilişkilerine, hayvanlarla kurulan yakınlığa, sevginin sıcaklığına ve avutucu gücüne ayna tutuyor. Birçok dile çevrilen bu çok ödüllü roman, yazarın berrak üslubunu Türkçeye başarıyla aktaran Burak Sengir’in çevirisiyle yayımlandı.

Marjolijn Hof

“Yazar olmak hep düşlerimdeydi,” diyor Hollandalı yazar Marjolijn Hof. Düşlemekten hiç vazgeçmediği için olsa gerek, önce mesleki eğitimini çocuk ve erişkinlere yönelik kitaplar konusunda uzmanlaştığı kütüphaneciliğe kaydırıp, 1999 yılında da her yaşta çocuğa yönelik kitaplar kaleme almaya başlayarak hep düşlediği şeyi gerçekleştirmiş oldu. Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti adlı ilk kitabının yayımlanışının ardından Gouden Uil Çocuk Edebiyatı, Gouden Uil Genç Okuyucu ve Gouden Griffel 2007, Zaanse Cultuurprijs 2007 gibi dört büyük ulusal ödülün yanı sıra, Fransa Gironde Genç Okurlar Ödülü 2009, Almanya Gençlik Yazını Enstitüsü-Ayın Kitabı Ödülü 2009 gibi uluslararası platformda aldığı ödüllerle başarısını taçlandırdı. Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti başta İngilizce, Almanca, Fransızca ve Portekizce olmak üzere pek çok dile çevrildi.

Hayykitap’tan yayımlanan kitaplar

Dedem ve Ben, Eylül 2012
Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti, Nisan 2011

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

KANSERDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir