Pazartesi , Ekim 14 2019

GERÇEKSEN

KAPAK
Bir mucize ya da kahramanın gelme ihtimali olsa da… İçindeki mucize ya da kahramanı uyandırma olasılığını daha çok seveceksin.
Yazar: Yücel Congur
Hayykitap No: 435
Türü: BİZE SÖYLENMEYENLER / Kişisel Gelişim
Birinci baskı: Ekim 2017
Sayfa Sayısı: 176
Ebat: 13,5×21 cm
ISBN: 978-975-2477-45-2
Barkod: 9789752477452
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

Aslında bizler gerçekleştirebilmeye dair ihtimalleri severiz. Henüz gerçekleştirmiş olmasak da bu ihtimal bizi hayatın içinde tutar.

Mesela; sevebilme, sevilebilme, âşık olabilme, genel müdür olabilme, zengin, huzurlu olabilme, mutlu olabilme, anne-baba olabilme, fenomen, yazar olabilme, hayallerini gerçekleştirebilme… Ve daha birçok ihtimal.

En önemlisi de kendin gibi olabilme ihtimali. İşte bunu gerçekleştirebilmeni çok isterdim. O zaman yukarıda saydığım tüm ihtimaller zaten olsa da olmasa da hayatı seveceksin.

Buna dair paylaşımlar elinde tuttuğun kitabın yolu oldu.

Ben senin birçok şeyi gerçekleştirebilme ihtimalini sevmeye devam edeceğim…

Sen ise daha fazla bekleme, yap gitsin.

Yücel Congur

Bazen uzun bazen de kısa gibi hissettiren bir geçmişten geliyorum. Ordu’da gözlerimi yaşama açsam da nereye varacağım hala gizemini koruyor. Başımdan büyük trajediler geçmedi; ebeveynlerim içinde trafik kazalarında ölen veya kötürüm kalan, kanser gibi sıkıntılı rahatsızlıklarla mücadele eden olmadı ve ben bu duruma şükrediyorum. En baba haliyle kendi aymazlıklarımla uğraştım durdum. Bir anda aydınlanma falan da yaşamadım. Aydınlanmanın süreklilik içermediğini, ideal cümleleri ard arda dizmekle aydın falan olunamayacağını uzun zaman önce keşfettim. Dahası arasıra da olsa aydınlanmış gibi hissetme hallerine erişmem bile uzun zaman aldı ve hiç de kolay değildi.

Toplumun goygoyladığı sığ geleneksel başarı tanımına uygun çok az şeyi becerdim. Bunu becerebilen çok kişiyi tanıdım ama onların da yaşamın anlamsızlıkları içinde boğuşup durduklarına tanıklık ettim. ‘O zaman bu kadar kovalamaca ne için?’ sorusuna cevap bulabilmek için didinip duruyorum. Geleneksel eğitim telinden işletme formasyonu çaldım. Her türlü pozisyonda iş deneyimi yaşadım. Aynı zamanda sosyal örgütler oluşturup fayda adına toplumla buluşmalar gerçekleştirme çabasının içine daldım ki, bu iyi bir şey olsa gerek.
Hayatımın daha erken dönemlerinde; ‘hayat mı bir garip yoksa ben de mi bir sakatlık var?’ sorusunun peşine düştüm ve nice diyarlara uğradım. Bu süreç gittikçe insana dair derin bir meraka dönüştü. Gittikçe artan merak garip bir hal alarak; kişi ve grup psikolojisi, teoloji, felsefe, sosyoloji, tasavvuf, zen, pozitif psikoloji yaklaşımları ve birçok kadim bilgelik üzerine araştırmalar, okumalar, seminerler ve eğitimlere evrildi. Bu arada egosantrik kimlik bunalımının yol açtığı sürüklenmeyi durdurmadan kişilerin, toplulukların ve toplumların dirlik bulamayacağına dair güçlü verilere ulaştım. Bu durumda aktif-pasif şiddetin her türlüsünden arındırılmış bütüncül bir iletişim dili oluşturma akımına kapılmakta hiçbir sakınca olamazdı. Dolayısıyla parlatılmış ama altı boş ifadelerle konuşmayı ve yazmayı terk ettim ki, darısı herkesin başına…

Sayfalardan taşmayacak olsa yaptığım aymazlıkları, hataları burada sıralamanın çok daha esinlendirici olacağına derinden inanmaktayım.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Gerçeksen, Ekim 2017

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

DERVİŞİN YOLU 4 – KIRIK KALBE KIRK HADİS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir