Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri(Yeni Baskı)

Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri(Yeni Baskı)

“Üç beyaz”sız, Oscar Ödüllü ilk yemek kitabının genişletilmiş 8. baskısı piyasada…

20 Ocak 2014 14:29
font boyutu küçülsün büyüsün


Daha sağlıklı, daha mutlu hissetmek; yediklerinizi değiştirerek kendinizden ve sevdiklerinizden hastalıkları uzaklaştırmak istemez misiniz? Yanıtınız evetse Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri’ni okumanızda fayda var. Efsane kitap, “En İyi Sağlık ve Beslenme Kitabı” kategorisinde kazandığı, yemek endüstrisinin Oscar’ı sayılan Gourmand Ödülü’yle ve genişletilmiş yeni baskısıyla raflarda sizi bekliyor. 


Hayykitap’tan genişletilmiş 8. baskısı yayınlanan “Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri” alışıldık yemek kitaplarından farklı. Herkesin özlediği ama bir türlü yaşayamadığı “sevgi ve sağlık dolu mutfağa” geri dönüş çağrısı yapıyor. Bir yaşam biçimi kitabı aslında. Bu yeni yaşam biçiminin en önemli parametresi ise sağlıklı ve doğal beslenme.

Hayatlarımızın hızla akıp gittiği 21. yüzyılda 2 dakikada yenecek yemek, 5 dakikada hazırlanacak çorba formülleri arıyoruz. Bu koşuşturmaca içinde unutulan birşey var: Düşünmeye fırsat bile bulamadan ağzımıza attığımız lokmanın kalitesi... Karnımız doyuyor ama ihtiyacımız olan besinleri alabiliyor muyuz? Neden birçok insan kendini her gün vitamin hapı içmek zorunda hissediyor? Yemek yediği halde beslenemeyenler, hatta yedikleri yüzünden hasta olanlar neyi unutuyor?

“Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri “, yıllarca birlikte yemek pişirmiş, mutfaktan sevgiyi eksik etmemiş anne kızın deneyimlerinin sonucu. Balkan göçmenliğinden mütevellit hamur işinde doğuştan uzman ikili, biraz da radikal bir tavırla mutfaklarından rafine beyaz un, rafine beyaz şeker ve rafine tuzu uzaklaştırmaya karar veriyor. Yakın çevrenin “Bu üç beyaz olmadan hamur işi de olmaz, olsa bile lezzetli olmaz” türünden çıkışlarına da bu kitapla yanıt veriyorlar.

Kitap, yediğimiz çoğu içi boş, sahte, hatta zararlı yiyeceğin yerine, hem fiziksel, hem de manevi olarak güçlenip beslenebilmemiz için saf, doğal, temiz malzemelerle tarifler veriyor. Sağlıklı ve doğal 100 nefis tarifte rafine edilmiş, besin zenginlikleri çalınmış gıdalar kesinlikle kullanılmıyor.

Ekmek, ev mayası, börek, kiş, kek, poğaça, simit, kurabiye gibi hamur işlerinin tümü, tam buğday unu, pekmez, doğal kaya tuzu gibi çok daha şifalı malzemelerle hazırlanıyor. Böylece, kitaptaki tariflerle hem daha besleyici, hem de daha lezzetli sonuçlar elde ederken “gerçek” birşeyler yemiş olmanın tadına varıyorsunuz.

Mutfakta acemilik çeken “yeni aşçıların” dahi kolaylıkla takip edebileceği şekilde, detaylı olarak açıklanan tariflere “Nefis Kekler için Altın Kurallar” gibi mutfak sırları, bilgiler ve hatıralar da eşlik ediyor. “Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri”nde, monoton yemek tarifi kitabı formatı kırılıyor; anne kızın aile, yakın çevre anıları ve ince ipuçlarıyla yaşayan mutfağın sıcaklığı yakından hissediliyor.

Her bir bölümde kullanılan malzemeler ve pişirme yöntemleri hakkında bilgi verildikten sonra tamamı denenmiş olan tariflere geçiliyor. Çekirdekli Ekmek, Ekşi Mayalı Alman Ekmeği, Mercimekli Poğaça, Söğütlü Pidesi, Ballı Sokak Simidi, Kuruyemişli Kek, İncirli Cevizli Kek, Siyah Beyaz Kayısı Keki, Ayvalı Linzer Turtası, Tahinli Rulo Kurabiye kitapta yer verilen tariflerden bazıları... Tatlı tariflerinde ise bolca meyve ve baharat kullanımı dikkat çekiyor.

YAZARLAR HAKKINDA:

Arzu Aygen    
20 yıldır gıda ve yayıncılık sektörlerinde çalışıyor. Aşçı, yemek danışmanı, yemek sitesi editörü, çevirmen, yemek stilisti gibi sıfatlarla devam ettiği iş yaşamının yanı sıra bol bol “gerçek” yemek pişirmeye devam ediyor.
 
Ülfet Aygen    
42 yıldır ailesini birbirinden güzel yemeklerle besliyor. Açtığı börekler, hazırladığı mantılar, poğaçalar ve baklavalarla Bulgaristan göçmeni ailesinin yemek mirasını devam ettiriyor. Evinde pekmez, tarhana, salça yaparak köy hayatının güzelliklerini şehirde yaşatıyor.

Anne kız daha önce otel ve cafelere erişte ve kek hazırladılar. Son ortak çalışmaları olan bu kitap, ikisinin de deneyimlerinden ve yaşamlarından izler taşıyor.

 

Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri
Teknik bilgiler:

Yazarlar: Arzu Aygen - Ülfet Aygen
Yayınevi: Hayykitap - 8
Kategori: Hayat Güzeldir - 1
Türü: Yemek Tarifleri ve Anı
Sayfa sayısı: 286
Ebat: 16 x 23 cm   
Sekizinci baskı: Mart 2013   
Fiyatı: 20 TL
ISBN: 975-9059-07-X
Barcode: 978-975-9059-07-1

Bu haber 16,826 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (3)
 • elçin / 23 Şubat 2009 21:57

  teşekkürler

  kitabınızı yeni aldım daha doğrusu annem aldı. Hele şükür diyorum insanın sağlını düşünen katkısız bir kitabım oldu.Reklam kokan daha doğrusu belli markaların reklamları yapılsın diye yapılan sağlıksız yemeklerden bıktığımdan kurtarıcı oldunuz.Elinize-emeğinize sağlık.
 • Arzu Aygen / 18 Ocak 2009 21:14

  Çok teşekkür ediyoruz...

  Asıl sizin bu güzel yorumlarınız bizim için en büyük ödül... Annem ve ben çok teşekkür ediyoruz. Güzel bir işe vesile olabildiysek ne mutlu...
  Sevgilerimizle.
 • Mahir / 8 Ağustos 2008 17:31

  kitabın kendisi bize bir ödül

  sağlıklı beslenmeye ilk adımımı atmama yardımcı olan bu kitap, basit bir yemek kitabı falan değil. resmen hayatımı değiştiren kitap. sayesinde usta fırıncılara meydan okuyorum.