Pazartesi , Ekim 22 2018
ANA SAYFA / TASAVVUF / SUFİ KLASİKLER / HAKK’IN NURUNA MİRAC

HAKK’IN NURUNA MİRAC

Mirac Kapak
Gecenin bir vaktinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya…
Yazar: Abdülkãdir Geylânî, İbnü’l-Arabî, Ali b. Vefâ
Yayına Hazırlayan: Muhammed Bedirhan
Hayykitap No: 148
Türü: TASAVVUF / Sufi Klasikler
Birinci baskı: Haziran 2011
Sayfa Sayısı: 160
Ebat: 11,5×19 cm
ISBN: 978-605-4325-59-7
Barkod: 9786054325597
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Hayykitap, ‘Herkes İçin Tasavvuf’ serisine Peygamber Efendimizin miracını ve 6 peygamberin ilahi yolculuklarını konu alan Hakk’ın Nuruna Mirac kitabıyla devam ediyor. Kitap Abdülkãdir Geylânî, İbnü’l-Arabî ve Ali b. Vefâ’nın birer risalesi ve Muhammed Bedirhan’ın oldukça kapsamlı takdim yazısından oluşuyor.

Kitapta, Allah’ın peygamberlerinden yedisinin tekrarı mümkün olmayan ilâhî tecellînin gereği olarak mîrâca yükseltildikleri vurgulanıyor. Bu paygamberler; Hz. Âdem, Hz. İdrîs, Hz. Nûh, Hz. İbrâhîm, Hz. Mûsâ, Hz. Îsâ ve Hz. Muhammed (s.a.v)’dir. Hz. Âdem’in mîrâcı Hakk’ın cemâlinin tecellî ettiği makama, Hz. İdrîs’in mîrâcı Firdevs cennetine, Hz. Nûh’un mîrâcı kurtuluşu mukadder olan gemiye, Hz. İbrâhîm’in mîrâcı Âlem-i Melekût’a, Hz. Mûsâ’nın mîrâcı Tûr Dağı’na, Hz. Îsâ’nın mîrâcı Beyt-i Ma‘mûr’a, Hz Muhammed’in mîrâcı ise Hakk’ın nûrunadır.
Bir diğer tâbirle Âdem Esmâ cennetine, İdrîs Me’vâ cennetine, Nûh vefâ gemisine, İbrâhîm Melekût-i A‘lâ’ya, Mûsâ mukaddes Tuvâ Vadisi’ne, Îsâ yeryüzünden göğe, Muhammed de Kãbe Kavseyn makãmına mîrâc etti.

Hakk’ın Nuruna Mirac’ta Efendimizin miracıyla ilgili şu detaylara yer veriliyor:
“Ümmetin konusunda kalbin ferah olsun. Ey sevgilim, sen kıyamet günü ‘Ümmetim, ümmetim!’ diye çağırırsan mutlak merhamet sahibi olan Ben de ‘Rahmetim, rahmetim!’ diye sana icabet ederim. Ey müjdeleyen ve uyaran, ümmetine dön. Emirlerimi bildirip ulaştır. Onlara cehennem ateşinden uzak olmaları için günde beş vakit namazı farz kıldım.”
Allah, Âdem’in evlatlarının efendisi ve âlemlere rahmet olan Efendimiz’i itaatin kıblesi ve şefâatin Kâbe’si kıldı ve Peygamber Efendimiz’e salavât okuyanların duasına icâbet edeceğini haber verip “Kullarım senden Beni istediklerinde, Ben mutlaka yakınım” buyurdu.
İşte Hz Muhammed’in mîrâcı bu yüzden Hakk’ın nûruna oldu! Allah gecenin bir vaktinde kulunu, âyetlerinden bir bölümünü kendisine göstermek için Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketli kıldığı Mescid-i Aksâ’ya yürüttü.

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

Pİ CEMİYETİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir