Çarşamba , Ekim 16 2019
ANA SAYFA / ÇOCUK / HATIRLAYAN ZEYTİN AĞACI – TANIŞMA

HATIRLAYAN ZEYTİN AĞACI – TANIŞMA

Bin yaşındaki bir zeytin ağacıyla tanışıp dost olmak, zeytinin ve Anadolu’nun son bin yılını bir de ondan dinlemek ister misiniz?
Yazarlar: İsmail Keskin
Resimleyen: Eren Topcu
Hayykitap No: 520
Türü: ÇOCUK / Edebiyat (Renkli Resimli Öykü)/ Eğlenceli Bilgi
Birinci baskı: Kasım 2018
Sayfa Sayısı: 72
Ebat: 20×20
ISBN: 978-605-2214-37-4  
Barkod: 9786052214374 
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

Zeytin altından kıymetli, altından anlamlıdır çünkü zeytinde altında bulunmayan büyük bir değer vardır ki ona vefa denir.Vefa ne mi demek? Seni seveni ondan çok sevmek, sana kıymet verene ondan daha çok kıymet vermek, kötülüğü unutup iyiliği hiç unutmamak ve hatırlamak… 

Zeytin hatırlar. Oysa altın unutkandır. Zeytin, ustasına ses verir. Yapraklarıyla, meyvesiyle konuşur ona. Bahçesi el değiştirdiğinde küsen zeytinlikler olmuştur hal bilmezliklerden. Eski azıkdaşı yanından geçerken sevinçten dal çırpan zeytinlikler… Oysa altın bilmez bunların hiçbirini.

Zeytin, insana “insan insan” olmayı öğretir sözün özü. İyi insan olmayı, ince insan olmayı, incelikli bir insan olmayı… Üstelik insanı acul yani aceleci, hoyrat ve savurgan olmaktan korur kurtarır. Yeter ki insan onu ve hallerini dinlesin, bilsin.

Bin yaşındaki bir zeytin ağacıyla tanışıp dost olmak, zeytinin ve Anadolu’nun son bin yılını bir de ondan dinlemek ister misiniz? “Hatırlayan Zeytin Ağacı”, tanışmak ve hikâyesini anlatmak için çiçek dostlarını bekliyor. 

Çünkü umudumuz, zeytin ağaçlarıyla konuşup dut ağaçlarını kardeş bilen, çınar ağaçlarına sarılan çocuklarda.

İsmail Keskin

1984 yılında Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde doğdu. 2002 yılında Bozüyük Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Bu süre zarfında değişim öğrencisi olarak gönderildiği Yunanistan-Atina’da, 2005-2006 yılları arasında Panteion Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Tarih, 2006-2007’de Atina Kapodistrias Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji bölümlerinde eğitim aldı. 2008 yılında Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Tarih Yüksek Lisans Programı’na kabul edildi.
İlk romanı “Hediye Evdoksia”, 2011; ikinci romanı “Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü Halep İstanbul”, 2015 yılında Hayykitap tarafından yayımlandı. 2011 yılında “Nor&Eski” belgesel projesinin proje koordinatörlüğü ve yönetmenliğini üstlendi. 2012’de aynı programın devamında sözlü tarih eğitmeni olarak yer aldı. 2010-2014 yılları arasında American University Washington DC ‘Barış Çalışmaları Programı’nın Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği saha çalışmalarının danışman koordinatörlüğünü yürüttü. Tarih, çatışma ve uzlaşma, ülkeler arası yakınlaşma konularında birçok konferansa uzman ve konuşmacı olarak katılan İsmail Keskin, 2014 yılından itibaren tarih çalışmalarına arşiv araştırmalarıyla devam etmekte ve 2015 yılından bu yana Hayykitap bünyesinde çocuk kitapları odaklı editörlük görevini yürütmektedir.
Eğitimine İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde devam etmekte olan İsmail Keskin, ağaçlar, çiçekler, masallar, anlatılar ve kelimelere olan merakıyla Akdeniz, Ege ve Marmara arasında yeni çiçekler, yeni hikâyeler, yeni ağaçlar, yeni masallar ve yeni kelimeler uyandırıyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Hatırlayan Zeytin Ağacı – Tanışma, Kasım 2018
Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü Halep İstanbul, Ocak 2015
Aşksevdasüveyda Anadilde Aşk Defteri, Şubat 2012
Hediye Evdoksia, Haziran 2011

Satın Al:
kitabimkapida
dr
kitapyurdu
tikla24

YENİ ÇIKANLAR

DERVİŞİN YOLU 4 – KIRIK KALBE KIRK HADİS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir