Pazar , Aralık 16 2018
ANA SAYFA / BİZE SÖYLENMEYENLER / İNSANSIZ KAPİTALİZM İNSANLI TOPLUM

İNSANSIZ KAPİTALİZM İNSANLI TOPLUM

insansizkapitalizm
Türkiye’nin yakın kapitalist tarihine ‘insanca’ bakan farklı bir kitap…
Yazar: Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu
Söyleşi: Çağrı Çobanoğlu-Alaz Kuseyri
Hayykitap No: 205
Türü: BİZE SÖYLENMEYENLER / Kapitalizm / Sosyoloji
Birinci baskı: Ocak 2013
Sayfa Sayısı: 160
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
ISBN: 978-605-5181-12-3
Barkod: 9786055181123
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Kapitalizm kendini ‘doğal’ ve doğal olduğu için de ‘kaçınılmaz’ bir sistem olarak sundu ve sunmaya devam ediyor. Kapitalist akla göre ‘doğal’ olan bir şeye karşı çıkmak da anlamsız, vakit ve enerji kaybı! “Akıllı olun! Sisteme karşı çıkmayın! Dilediğinizi yapın! Koşullara razı olun ve o koşullar içinde ‘sonsuz’ özgürlüklerinizi kullanın!” diyor kapitalizm. Yani ‘eleştiren, değiştiren, gelecekte söz sahibi’ olan insan yerine, tek fonksiyonlu (itaat eden) prototip bir insanı yüceltiyor.

Prof. Erol Katırcıoğlu da tam da bu noktada devreye girerek, “Akıllı olun! Bu deterministik yalanlara inanmayın!” diyor. İnsanın içini boşaltan ve onu neredeyse bir robota indirgeyen bu anlayışın doğru olması halinde yaşamın da hiçbir anlamı kalmayacağını söylüyor. İnsan iradesini yok sayan kapitalist anlayışa karşı, canlı kanlı insanlardan oluşan gerçek toplumları özlüyor. İnsansız kapitalizme karşı insanlı toplumu savunuyor. Bunu da kavgacılıktan, tahakküm kurmaktan uzak, uzlaşmacı ve diyalog arayan bir dille yapıyor.

Prof. Katırcıoğlu kapitalizmin, ‘doğuştan sakat’ oluşundan yola çıkarak Türkiye’ye sıçrıyor. ‘Fırsat eşitliği’ propagandasını çürütüyor, Türkiye’nin sorunlarına samimi ve kalıpların dışında bir bakış getiriyor. Siyasetten, ekonomiye, sosyal meselelerden insan iradesine yeni ve ufuk açıcı tespitlerde bulunuyor. Vicdanı tüm ideolojilerin önüne koyup ümidini kaybetmemişleri ortak bir direnişe çağırıyor. Sol ve solculuk, Kürt sorunu, ekonomi ve medya hakkındaki ‘yeni’ fikirleri ilginç anılarla süslüyor.

Erol Katırcıoğlu hem toplumu hem devleti tanıyan, iki tarafın da pozisyonlarını anlamlandırma açısından önemli tespitlerde bulunan bir isim. Siyasi tartışmalarda alıştığımız kavga¬cılıktan farklı tahakküm kurmayan bir dille konuşuyor. Kimseyi ötekileştirmeden, çatışmalardan uzak, ortaklaşa bir yaşamın mümkünlüğünü anlatıyor. İnsansız Kapitalizm İnsanlı Toplum, Türkiye’nin sorunlarına, sosyo-ekonomik yapısına samimi ve kalıpların dışında bir bakış getirtiyor.

Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu
19 Ocak 1951’de İstanbul’da doğdu. 1975’te İstanbul İkti¬sadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1981’de ‘özel öğrenci’ statüsüyle doktora çalışmaları için ABD’nin Wisconsin Üniversitesi’ne gitti. 1985’te yurda dönüp Marma¬ra Üniversitesi’nden ‘Doktor’ unvanı aldıktan sona bir dönem Wisconsin Üniversitesi’nde ‘ziyaretçi öğretim üyesi’ olarak çalıştı. 1987’de yurda dönerek Marmara Üniversitesi İngilizce Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyeliğine başladı. 1990’da ‘Do¬çent’ oldu. 1991-1993 yılları arasında Başbakan Yardımcısı Er¬dal İnönü’nün ‘ekonomi danışmanlığı’nı yaptı ve aynı yıllarda “Rekabet Yasası’nın hazırlık komisyonunda ‘iktisatçı üye’ olarak çalıştı. 1996’da ‘Profesör’lüğe yükseltildi. 2001-2005 yılları ara¬sında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne ‘Rektör Yardımcısı’ olarak geçti. 2005’te aynı üniversitede ‘Ekonomi Bölüm Başkanlığı’ ya¬pan Katırcıoğlu 2008’de de ‘Mütevelli Üyeliği’ne seçildi. 2012’de Bilgi Üniversitesi’yle yollarını ayıran Erol Katırcıoğlu 1996’dan bu yana çeşitli günlük gazetelerde yazılar yazmakta.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

İnsansız Kapitalizm İnsanlı Toplum, Ocak 2013

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir