Pazartesi , Kasım 18 2019
ANA SAYFA / EDEBİYAT / KAKTÜS ÇİÇEĞİNİN SÜRGÜNÜ

KAKTÜS ÇİÇEĞİNİN SÜRGÜNÜ

KAPAK-OKEY.indd
Suriye savaşının ‘sansürsüz’ romanı!
Yazar: İsmail Keskin
Hayykitap No: 280
Türü: EDEBİYAT / Roman
Birinci baskı: Ocak 2015
Sayfa Sayısı: 104
Ebat: 13,5×19,5 cm
ISBN: 978-605-5181-87-1
Barkod: 9786055181871
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Mahallenize vakum bombası düşse… Yurdunuzdan sürgün edilseniz… Kirli savaşta masum bir çocuk olsanız… Turist olarak gezdiğiniz ülkeye mülteci olarak sığınsanız… Ve yanınıza bir avuç toprak parçasından başka alacağınız hiçbir şeyiniz olmasa! Siz ne yapardınız?

Rima’nın artık bu dünyada sahip olduğu tek eşya üzerindeki pembecik entarisiyle pabuçlarıydı. Bilinmeze doğru çıkacakları sürgün yolculuğunda yanına alabileceği ne bir valizi ne bir çantası ne bir poşeti vardı, ne de bunların içini doldurabileceği eşyası. Sadece entarisinin küçücük cepleri. Sarılıp vedalaşabileceği bir insan ya da bir meyve ağacı da yoktu. Köşede dikenleri ve rengini yitirmiş çiçekleriyle boynu bükük duran bir kaktüs sadece… Dikenlerine aldırmadan ve hiç tereddüt etmeksizin kaktüs çiçeğine sarıldı, dibinden bir avuç toprağı pembe entarisine doldurdu.
“Güle güle kaktüs! Güle güle Suriye!”

İsmail Keskin, yanıbaşımızdaki kirli savaşta yitip giden mülteci çocukların hikâyelerine omuz veriyor. Halep’ten Gaziantep’e, oradan İstanbul’a, oradan da Edirne ve Meriç’in öte kıyısındaki Evros’a uzanan bu roman, son üç yılda mülteciler ve insan hakları ihlalleri üzerine yazılmış raporlardan yola çıkarak kurgulandı. Savaşın milyonlarca kişiye yaşattıklarına kelimelerle şahit olurken, barışın ve hayatın değerini içinizde hissedeceksiniz. “Savaşa karşı herkes bir şey yapabilir!” diyeceksiniz. Ve bakalım güzel yüzlü ürkek ceylan Rima’yı ve Kaktüs ailesini kurtarabilecek misiniz?

Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü Halep-İstanbul, tarihçi yazar İsmail Keskin’in ikinci romanı. Tıpkı ilk romanı Hediye Evdoksia gibi bu roman da okuyucuya “Neden savaşa karşı hayatın yanında yer almalıyız?” sorusunun cevabını sunuyor. İsmail Keskin’in arşiv ve rapor belgeleri arasında bir detektif titizliğinde çalışabilme yeteneği ve kurgu zekâsı romanı, tarihe not düşülecek bir anlatıya dönüştürüyor. Bir solukta okuyacağınız bu belgesel roman, size Halep ve İstanbul arasında kan ve gözyaşıyla döşenmiş olan “mültecilik” yolunu gösterecek.

Bu roman savaş vahşetinin aileler ve çocuklar üzerindeki silinmez izleri silinmesin diye yazıldı! Okuduktan sonra bir daha asla “Bize ne!” diyemeyeceksiniz!

İsmail Keskin
Tarih, çatışma ve uzlaşma, ülkeler arası yakınlaşma konularında birçok konferansa uzman ve konuşmacı olarak katılan İsmail Keskin, son dönem çalışmalarında tarih ve edebiyatın barış ve uzlaşı üzerine olası katkıları üze¬rinde yoğunlaşıyor.
2011 yılında Türk Ermeni yakınlaşmasına bir katkı olması amacıyla Erme¬nistan ve Türkiye’de yapılan sözlü tarih çalışmalarına dayanan Nor&Eski belge¬sel projesinin proje koordinatörlüğü ve yönetmenliğini üstlendi. 2012’de aynı programın devamında sözlü tarih eğitmeni olarak yer aldı. 2013 yılında Muş ve Ermenistan’ın Talin bölgesinde yapılan sözlü tarih çalışmalarına dayanan proje kitabının eş editörlüğünü yaptı. 2010-2014 yılları arasında American University Washington DC ‘Barış Çalışmaları Programı’nın Türkiye, Yunanis¬tan ve Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği saha çalışmalarının danışman koordinatörlü¬ğünü yürüttü.
2014 yılından itibaren tarih çalışmalarına arşiv odaklı devam eden İsmail Keskin, 19. ve 20.yy’da Basra Körfezi’nde yaşanan bayrak krizleri ve yine aynı dönemde Cezayir’den Suriye ve Filistin’e mülteci iskânı gibi farklı alanlarda bağımsız araştırmalar yönetmektedir.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü, Ocak 2015
Aşksevdasüveyda Anadilde Aşk Defteri, Şubat 2012
Hediye Evdoksia, Haziran 2011

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

MUTLULUK DOKTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir