Pazartesi , Ocak 27 2020
ANA SAYFA / EDEBİYAT / KALBİN LİMON HALİ

KALBİN LİMON HALİ

56-kalbin-limon-hali-kapak
Kadının aynasına düşen şerbetli öyküler…
Yazar: Elif Ayla
Hayykitap No: 56
Türü: EDEBİYAT / Öykü
Birinci baskı: Ağustos 2008
Sayfa Sayısı: 140
Ebat: 13,5×19,5 cm
ISBN: 978-975-9059-59-0
Barkod: 978975509590
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
“Akasya ağacının dallarında toplanmış dünyanın bütün sessizlikleri. Yani bütün çığlıkları. Hikâyeleri ve şerbetleri. Öykülerin hepsi kendilerini sessizliğe teslim edivermişler. Her susuş bir şerbete düşmüş. Kokular havada dans etmiş. Ben bir çocuğum. Şefkatinizin, şehvetinizi yendiği o yerde insan olmayı, insan kalmayı bekliyorum. Sustum ben. Parmaklarımdan kızılcık şerbetleri damlıyor, kalbimden çocukluğum.”

Her biri bir başka şerbetle “tatlanan” öykülerden oluşuyor Kalbin Limon Hali. Limon şerbeti, kayısı şerbeti, demirhindiba şerbeti, erik şerbeti, gül şerbeti… Her öyküde bir şerbet, bir tarif, bir hayat. Mübeccel Hanım, Ayşe, Zeynep, Kazime Hanım, hep bildiğimiz, tanıdığımız, canı yansa da yüksek perdeden bağırmayan kadınlar. Bir adım geride duran, aldatılan, aldatılan ama aldatılmıyor“muş” gibi yapan, törelerden canı yanan kadınlar… Elif Ayla’nın öykülerinde onlarca eve misafir oluyor, bir köşede sessizce oturup “mahrem” yaşamlara ortak oluyoruz. Boğazımız düğümlense de kimi zaman, ikram şerbet olunca, tatlandırıyor dilleri, gönülleri.

Elif Ayla, yalın ve çarpıcı üslubuyla kadının aynasına düşen hayatları, mutfaktan evliliğe kadına dair “mahrem”leri, susan kadının çığlık atan hikâyelerini anlatıyor… Anlattığı kadınlar gibi duru ama güçlü öyküler; anneannesinin, annesinin, teyzesinin şerbetini, evde kaynatılan şurupları özleyenlerin kalbine kâh tatlı kâh buruk bir dokunuş Kalbin Limon Hali.

Elif Ayla
Bir masalın içinde açtı gözlerini. Deniz kokusuyla ünlü o şehirde doğdu. Hatırlamış olmalısınız. Çok ama çok kitap okudu. Okurken de büyüdü. Okullarını bitirdi. Sonra, minareleri ve kedileriyle ünlü o şehre geldi. Onu da bildiğinizi biliyorum. Dünya kadar kitapları olan bu güzel şehirde, kitaplar yazdı.
Kitapların içinde akan zamanla birlikte, yazar da zaman suyunun içinde sürüklenmeye devam etti. İçinden büyük nehirlerin geçtiği, ünlü romanların yazıldığı, kocaman kocaman kiliselerin olduğu bir ülkeye geçti. Bir ipucu daha, o yer saatleriyle ünlüydü. Seyyah olan yazarın burada da canı sıkıldı. Tuttu, kendini başka başka şehirlerin sularına attı. Öyle çok şehir gördü ki, galiba artık başı döndü. Şehirler birbirine eklendikçe, anlatacak çok şey, yazacak çok masal buluyordu, bu işi çok sevdi.
Yazarınız şimdi, gözlerini içinde açtığı masalı dinlemeye devam ediyor. Saat tiktaklarına bakıp sizin için harflerden kayıklar yapıyor. Onları masalların içine bırakıyor ve yere uzanıp sizin için yüzdürüyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Ben Mercan, Zirzopluk Benden Sorulur, Kasım 2016
Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, Temmuz 2016
Keço, Şubat 2016
En Güzel Misafir Sofraları, Temmuz 2011
Şerbet ve Hoşaf, Ağustos 2009
Kalbin Limon Hali, Ağustos 2008

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BİR YOLCULUKTUR AŞK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir