Cuma , Aralık 14 2018
ANA SAYFA / ÇOCUK / KARINCANIN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN KARINCAYİYEN

KARINCANIN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN KARINCAYİYEN

karincanin
Büyümek ve kim olduğunu keşfetmek üzerine sımsıcak bir öykü…
Yazar: Jill Tomlinson
Resimleyen: Paul Howard
Çeviri: Gökçe Ateş Aytuğ
Hayykitap No: 131
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Ocak 2011
Sayfa Sayısı: 96
ISBN: 978-605-4325-40-5
Barkod: 9786054325405
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Bu, Pim.

Pim bir karıncayiyen.

Annesi öyle söylüyor.

Ama Pim daha yeni doğdu ve karıncanın da karıncayiyenin de ne olduğunu bilmiyor…

Hayykitap, 25’in üzerinde dile çevrilen hayvan öyküleri serisine bir kitap daha ekliyor: Karıncanın Ne Olduğunu Bilmeyen Karıncayiyen. Kitap yavru bir karıncayiyenin büyürken kendini ve çevresini keşfetmesini anlatıyor. Pim daha yeni doğmuş. Annesinden süt emiyor ve hiç karınca görmemiş. Şekli nasıl, tadı nasıl bilmiyor. Aklını karıştıran şeyler var. Madem sadece süt emiyor, adı neden karıncayiyen? Karınca yemese olmaz mı? Karınca nasıl bir şey? Neden toprağın altında yaşıyorlar?.. Pim’in merak ettiği çok şey var ve büyüdükçe sorularına cevap buluyor. Üstelik büyürken sadece kendini keşfetmekle kalmıyor, karşılaştığı kendinden çok farklı yavru hayvanlarla birlikte hayatı, yaşadığı dünyayı öğreniyor.

Jill Tomlinson, çok sevilen duru, yalın diliyle bu kez kim olduğunu öğrenmek, keşfetmek isteyen bir yavruyla tanıştırıyor çocukları. Öyküsü hem eğlenceli hem de pek çok hayvanı tanıma fırsatı sunuyor. Karıncayiyenin yanı sıra yılan, fil, zürafa, kirpi gibi hayvanların ne yediğini, nerede yaşadığını, neler yapabildiğini yavruların ağzından anlatıyor. Serinin diğer öykülerinde olduğu gibi bu kitapta da hayvanları tanırken başka şeyler de öğreniyor çocuklar: Kendini keşfetmeyi, büyümeyi, farklılıkların bir arada yaşamasını, dostluğu, sevgiyi, aile bağlarını, soru sormayı, cesareti, dayanışmayı, kendine güvenmeyi, hoşgörüyü…

Jill Tomlinson

Opera eğitiminin ardından, nörolojik rahatsızlığı nedeniyle başka bir alana yönelmek üzere gazetecilik kursuna başlayan Jill Tomlinson, daha üçüncü derste çocuklar için yazmak istediğine karar verdi. Bütün etnik ve sınıfsal engelleri aşarak, çocukların duygusal ihtiyaçlarına dolaysız yoldan ulaşabileceğini düşündüğü yavru hayvan hikâyeleri yazdı. Hikâyeleri çok sevildi, 25’in üzerinde dile çevrildi. Jill Tomlinson, 45 yaşında hayata veda etti.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Merak Eden Susamuru, Aralık 2013

Pes Etmeyen Tavuk, Haziran 2013

Büyümek İsteyen Goril, Mart 2011

Karıncanın Ne Olduğunu Bilmeyen Karıncayiyen, Ocak 2011

Hayatı Keşfetmek İsteyen Penguen, Eylül 2009

Evine Dönmek İsteyen Kedi, Mayıs 2009

Karanlıktan Korkan Baykuş, Mayıs 2009

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir