Pazartesi , Ocak 27 2020
ANA SAYFA / ÇOCUK / KEÇO

KEÇO

KAPAK.indd
Bir yavru keçi, balık olmak isterse…
Yazar: Elif Ayla
Resimleyen: Ayşe Türemiş
Hayykitap No: 330
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Şubat 2016
Sayfa Sayısı: 44
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
ISBN: 978-605-9841-38-2
Barkod: 9786059841382
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
O bir balık. Hatta kıllı bir balık. Hayır hayır, aslında o bir keçi. Pullu bir keçi. Peki, baştan alalım. O, pullu bir balığa dönüşmek isteyen, kıllı bir keçi yavrusu. Yani bir oğlak.
Bazıları diğerlerine göre daha çok hayal kurar. Keço da işte o bazılarından. Hayallerinin üstüne gidip, gerçekleştirmek için elinden geleni yapanlardan. Nasıl ki bir köpek, çok istemiş ve çalışmış; sonunda da köpekbalığı olabilmişse, Keço da çok çalışıp, keçibalığı olmak ister, günün birinde. Ve o gün, Keço’ya göre aslında çok da uzak değildir.
Sarı Keçili Yörüklerinin obasındaki mutlu ve özgür hayatını geride bırakıp obadan kaçan Keço, Beyşehir Gölü’ne doğru yol alır. Ama yalnız değildir. Aynı gece, obadan bir de çocuk firar etmiştir: Murat.
Meteor yağmurunu fotoğraflamaya gelen dergi muhabirlerinden yıldızlara ve gökyüzüne dair dünya kadar şey öğrenir obadaki çocuklar. Ve yıldız kaymasının aslında basit bir yanma olduğunu da. Ama murat öyle inanır ki onların gerçek birer yıldız olup, yeryüzüne de bir yıldız olarak indiklerine. Arkadaşlarıyla girdikleri iddiayı kazanmak için evden kaçan Murat ve Keço’nun yolları kesişir.
Sade o ikisinin mi? Aslında bir de 112 var. İsim değil, numara verilirmiş meğer bazılarına.
Evden kaçıp da gittikleri dünya, Yörük obasına benzemez. Hayvanların bağlandığı, meyvelerin ilaçlandığı, canlıların özgür olmadığı bir alandır yeni tanıdıkları evren. Meyve kurtlarının bile düşmanı olan bu yeni insanlar, kaçaklar için şaşırtıcı, bir o kadar da korkutucudur.
Keço, Murat ve 112, dünyayı tanımaya ve değiştirmeye çalışan üç kaçan yolcusudur gezegenimizin. Neden olmasın? Belki de bir keçi keçibalığı olur, meteor yağmurundan dünyaya ışıl ışıl bir yıldız iner, 112 özgürlüğüne kavuşursa, belki de dünya gerçekten değişir.

Elif Ayla
Bir masalın içinde açtı gözlerini. Deniz kokusuyla ünlü o şehirde doğdu. Hatırlamış olmalısınız. Çok ama çok kitap okudu. Okurken de büyüdü. Okullarını bitirdi. Sonra, minareleri ve kedileriyle ünlü o şehre geldi. Onu da bildiğinizi biliyorum. Dünya kadar kitapları olan bu güzel şehirde, kitaplar yazdı.
Kitapların içinde akan zamanla birlikte, yazar da zaman suyunun içinde sürüklenmeye devam etti. İçinden büyük nehirlerin geçtiği, ünlü romanların yazıldığı, kocaman kocaman kiliselerin olduğu bir ülkeye geçti. Bir ipucu daha, o yer saatleriyle ünlüydü. Seyyah olan yazarın burada da canı sıkıldı. Tuttu, kendini başka başka şehirlerin sularına attı. Öyle çok şehir gördü ki, galiba artık başı döndü. Şehirler birbirine eklendikçe, anlatacak çok şey, yazacak çok masal buluyordu, bu işi çok sevdi.
Yazarınız şimdi, gözlerini içinde açtığı masalı dinlemeye devam ediyor. Saat tiktaklarına bakıp sizin için harflerden kayıklar yapıyor. Onları masalların içine bırakıyor ve yere uzanıp sizin için yüzdürüyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Ben Mercan, Zirzopluk Benden Sorulur, Kasım 2016
Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, Temmuz 2016
Keço, Şubat 2016
En Güzel Misafir Sofraları, Temmuz 2011
Şerbet ve Hoşaf, Ağustos 2009
Kalbin Limon Hali, Ağustos 2008

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BİR YOLCULUKTUR AŞK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir