ANA SAYFA / ÇOCUK / KİPRİ

KİPRİ

Kipri.indd
Önce kipri, sonra kahraman olan kirpi Azmi’nin hikâyesi!
Yazar: Dick King-Smith
Çeviri: Gökçe Ateş Aytuğ
Resimleyen: Ann Kronheimer
Hayykitap No: 179
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Haziran 2012
Sayfa Sayısı: 88
Ebat: 13×19,5 cm
ISBN: 978-605-4325-85-6
Barkod: 9786054325856
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Azmi’nin mahallesinde bütün kirpilerin gitmeye can attığı bir park vardı. Parkın önündeyse vızır vızır işleyen bir cadde… Ah ne zordu caddeden karşıya geçmek! Arabalar, bisikletler, kamyonlar, hepsi kirpiler için hayati tehlike taşıyordu. Azmi ise karşıdan karşıya geçmek için güvenli bir yöntem bulabileceğine inandı. İnsanları izledi, azmetti ve Azmi’nin azmi trafiği yendi!

Hayvan hikâyeleriyle çok sevilen İngiliz yazar Dick King-Smith’in klasikleşmiş kitaplarından biri olan Kipri, şimdi Türkçede! Karşıdan karşıya geçmenin güvenli bir yolunu arayan cesur kirpi Azmi ne kadar zor bir işe kalkıştığını hemen anlar. Daha ilk denemesinde başından büyük bir darbe alır, konuşması bozulur, kelimeler ve harfler birbirine karışır. Azmi ‘kirpi’ değil ‘kipri’dir artık. “Başım çok ağrılı şiddetliyor,” der ailesinin yanına döndüğünde. Sonra müjdeyi verir: “Caddelerin insandan geçtiği yeri buldum!” Fakat ne yazık ki insanların caddeden geçtiği yerlerin çoğu kirpiler için güvenli değildir. Azmi’nin bütün seçenekleri bir bir denemesi gerekecektir. Azmi azmeder, sonunda doğru yeri bulur ve adını tarihe altın harflerle yazdırır!

Kipri, maceralı ve komik hikâyesiyle çocukların gönlünü fethedecek. Sayfadan sayfaya geçerken meraklanacak, önce ‘kipri’, sonra ‘kahraman’ olan Azmi’nin hikâyesiyle çok eğleneceksiniz.

Kitabın aldığı övgüler:

“Kipri, güzel anlatılmış, çok komik bir hikâye.”
Guardian

“Dick King-Smith, heybesinde türlü türlü sürprizleri olan bir yazar.”
Sunday Telegraph

Dick King-Smith
Dick King-Smith, doğum yeri olan Gloucestershire, İngiltere’de yirmi yıl çiftçilik yaptı. Çiftlik yaşamı, yazdığı pek çok öyküye esin kaynağı oldu. Bir süre köy öğretmeni olarak çalıştı. İlk kitabını 1978’de yayımladı. Çok sayıda çocuk kitabı yazdı. Ödüller aldı. The Sheep-Pig adlı Guardian Ödüllü kitabı, Babe adıyla filme çekildi. Dick King-Smith 1991’de düzenlenen İngiliz Kitap Ödülleri’nde Yılın Çocuk Kitabı Yazarı seçildi. 2009 yılında çocuk edebiyatı alanında kraliyet nişanı (OBE) aldı. 2011’de seksen sekiz yaşında yaşama veda etti.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Kipri, Haziran 2012

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

ERKEKLERİN İÇ SESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir