Perşembe , Nisan 9 2020

KÜÇÜK PRENS

Yalın dünyamızın büyüdükçe kirlenmesine izin vermemek için tekrar tekrar okunacak bir roman.
Yazar : Antoine de Saint-Exupéry
Fransızca Aslından Çeviren : Büşra Özer Taşkömür
Hayykitap No: 616
Türü: EDEBİYAT / Roman / Batı Klasikleri
Birinci baskı: Ekim 2019
Sayfa Sayısı: 96
Ebat: 12 x 19 cm, renkli baskı
ISBN: 978-605-7674-28-9 
Barkod: 9786057674289 
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

“Gülünü senin için bu kadar önemli yapan şey, onun için harcadığın zamandır.”
“Gülüm için harcadığım zamandır…” dedi Küçük Prens hatırlamak için.
“İnsanlar bu gerçeği unuttular,” dedi tilki. “Fakat sen unutmamalısın.”

Yalnızca bir çocuk kitabı değil Küçük Prens, aynı zamanda ve hatta belki daha çok yetişkinlere söyleyecekleri olan bir hikâye bu. Yalın dünyamızın büyüdükçe kirlenmesine, karışmasına ve belki hakiki anlamını örten yükler edinmesine izin vermemek için, arınmak için tekrar tekrar okunacak bir roman.

Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry, 29 Haziran 1900 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde dünyaya gelmiştir. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı istemesine rağmen annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts’ta mimarlık fakültesine girdi. 21 yaşında orduya çağrıldı. Eğitimini yarıda bırakarak askere giden Antoine de Saint-Exupéry, Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak görev aldı. Strazburg şehrinde pilotluk eğitimi aldı. Askerliğin ardından ailesinin isteği üzerine ticaret hayatına atıldı ancak çok başarılı olamadı.
1926 yılı Antoine de Saint-Exupéry, için bir dönüm noktası oldu. Touşouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak görev aldı. İlk kitabı “Güney Postası”nı bitirdi. Burada ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu. Aynı şirketin Arjantin bölge sorumluluğuna getirildi. “Gece Uçuşu” adlı romanı Arjantin’deki yaşantısını anlatmaktadır.
II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya’nın işgaline uğradı. Komutaları Antoine de Saint-Exupery’ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Fransa’nın yenilgisi üzerine ABD’ye gitti. buradayken yazdığı “Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu” adlı iki kitabı New York’ta çok tutuldu. En önemli olan eseri “Küçük Prens”i de bu dönemde yazdı. Ülkenin işgali altındaki durumuna çok üzülmekteydi. Olaylar karşısında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika’ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti.
31 Temmuz 1944 yılında uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı balıkçılar tarafından bulundu.

Bütün Eserleri:
Courrier sud (Güney Postası) (1929)
L’aviateur (1931)
Vol de nuit (Gece Uçuşu) (1931)
Terre des Hommes (1939)
Citadelle (1942)
Pilote de Guerre (Savaş Pilotu) (1943)
Le petit Prince (Küçük Prens) (1943)
Lettre à un Otage (1943)
Carnets (1956)

Büşra Özer Taşkömür

1988 Yalova doğumlu. Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora eğitimine devam etmekte, çeviri faaliyetlerini eşi, oğlu ve kedisi Loki’yle yaşadığı küçük bir köyde sürdürmektedir.

Satın Al:
kitabimkapida
dr
kitapyurdu
tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BU Bİ MUCİZE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir