Perşembe , Haziran 20 2019
ANA SAYFA / TASAVVUF / BUGÜNDEN YAZANLAR / KUTSAL KİTAPLARDA KADIN

KUTSAL KİTAPLARDA KADIN

KAPAK
Kadını tahrif eden tahrif edilmiş kitaplar ve Kur’an’daki kadın hakikati!
Yazarlar: Rabia Gürer, Mehtap Altıntaş
Hayykitap No: 377
Türü: TASAVVUF / Bugünden Yazanlar
Birinci baskı: Şubat 2017
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 13,5×21 cm
ISBN: 978-605-9841-84-9
Barkod: 9786059841849
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA

Bu çalışma, dört büyük kitabın hangi zaman, mekan ve toplumlara, hangi amaçla gönderildiğini açıklarken, Kur’an-ı Kerim’in zaman, mekan ve toplumları aşan bir yaşam dini olduğunu vurgulamaktadır.

Kitabın asıl amacı, Kur’an-ı Kerim’deki kadının yaşamdaki yerinin altını çizmektir. Bunun sebebi ise, bugünkü İslam toplumunun kadına bakış açısının cahiliye dönemi yaşantısıyla gösterdiği benzerliklerin farkındalığını ortaya koyma ihtiyacı ve küreselleşme ile birlikte kültürel etkileşimlerin bir sonucu olarak, günümüzde İslam adına yapılan uygulamaların, Kur’an-ı Kerim’in aksine tahrif edilmiş diğer kitaplardan sızmış uygulamalar olduğunu karşılaştırmalı bir çalışmayla ayrıştırmak ve ayıklamak gereğidir.

İlâhiyatçı Rabia Gürer ile hukukçu ve psikolog olan Mehtap Altıntaş tarafından hazırlanan, önsözünü Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in yazdığı Kutsal Kitaplarda Kadın başlıklı kitap önemli sorulara yanıt arıyor:

* Semavi dinlerde kadının yaratılışı nasıl tanımlanmıştır?
* Yaratılış kıssaları üzerinden nasıl bir kadın tarifi yapılmıştır?
* Semavi dinlere göre kadının eş ve anne olarak hak ve görevleri nasıl, hangi hukuki esaslara göre belirlenmiştir?
* Kadın, sosyal hayatta nasıl tanımlanmıştır?
* Kadının cinsel hayatı nasıl kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır?
* Kutsal kitaplarda tek eşlilik, çok eşlilik nasıl yorumlanmıştır?
* Kadının erkeğe göre konumu, çocukları, miras hakkı ve günlük yaşamı hangi ilkelere göre düzenlenmiştir?
* Kadının ibadetteki rolü nedir?

Bu ve benzeri soruları cevaplayan kitap, Tevrat, İncil ve Kur’an’ı Kerim’in ilgili bölümleri ve ayetleri üzerinden karşılaştırmalı bir kadın incelemesi sunuyor.

Tevrat:
Tevrat’ta, ilgili iki kıssadan birincisine göre (Elohist metin) kadın, erkeğe eşittir ve ikisi de Tanrı’nın suretinde yaratılmıştır. İkinci kıssaya (Yahvist metin) göre ise kadın, erkeğin kaburga kemiğinden ve onun yalnızlığını gidermek üzere uygun bir yardımcı olarak yaratılmıştır.

İncil:
Ortaçağ boyunca Hıristiyan dünyada, özellikle de kilise muhitinde yaratılış hikâyesinin temel alınarak bütün kadınların, insanoğlunun düşüşüne sebebiyet verdiği kabul edilen Havva ile özdeşleştirilmesi ve ikinci derecede varlıklar olarak görülmesi, diğer taraftan Havva’nın anti tezi olarak bir başka kadının, Meryem ananın öne çıkarılıp onun tanrı annesi olarak takdim edilmesi, yeni dönemde ise bu aşırılıklara tepki olarak feminizm ve kadın hakları tezinin ön plana çıkması, Hıristiyanlığın kadın konusundaki tarihî tecrübesinin bir özeti mahiyetindedir.

Kur’an:
Kur’an, insan olması bakımından kadını erkekle eşit bir varlık olarak kabul eder. İslam’da ilk kadın tarafından işlenen ve erkeğin de işlemesine sebep olunan aslî günah anlayışı yoktur. Kur’an-ı Kerim, Hz. Âdem’le Havva’nın şeytan tarafından müştereken kandırıldığından bahseder. Erkek olsun kadın olsun, her doğan kişi günahsız doğar, sonradan işlediği fiiller sebebiyle sorumlu olur. Kadın, Allah’ın kulu olması bakımından erkekle eşit seviyededir; dinî hak ve sorumlulukları da aynı düzeydedir.

Rabia Gürer

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak 1993 yılından beri Kur’an Kursu öğreticisi olarak görev yapmaktadır. Yıllarca tefsir ilmiyle ve Kur’an Arapçası ile ilgili çalışmalar yapmıştır. İngilizce ve Arapça bilmektedir. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji lisans programına devam etmektedir. KADEM ve AİLEMİZDER gibi sivil toplum kuruluşlarında kadın ve aile ile ilgili çalışmalarda aktif görev yapmaktadır. Sinema ve televizyon alanında henüz yayınlanmamış senaryo çalışmaları ve eserleri bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk annesidir.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Kutsal Kitaplarda Kadın (ortak yazarlı), Şubat 2017

Mehtap Altıntaş

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Yıllarca avukatlık yaptıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Psikoloji bölümlerini çift anadal yaparak İngilizce bitirmiş, yüksek lisansını da İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde “Ebeveyn tutumlarının çocuk ve ergenlerin kişilik gelişimine etkileri” başlıklı proje ile tamamlamıştır. Arabuluculuk ve Aile Danışmanlığı unvanları da bulunan yazar, Arabulucular Derneği ve AİLEMİZDER gibi sivil toplum kuruluşlarında kurucu üye olarak bulunmuş, Hukukçular Derneği ve KADEM gibi derneklerde de aktif olarak yer almıştır. Sinema ve televizyon alanında senaryo çalışmaları bulunan yazar, İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji lisans programına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Kutsal Kitaplarda Kadın (ortak yazarlı), Şubat 2017

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil

YENİ ÇIKANLAR

DEİZM VE ATEİZM ÇIKMAZI

3 yorum

  1. Merhaba kitabı nasıl sarın alabiliriz teşekkürler

  2. Merhaba kitabı nasıl satın alabiliriz teşekkür ederim

  3. Muhtesem bir kitap. Mutlaka okunmali tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir