Cuma , Şubat 22 2019
ANA SAYFA / BİZE SÖYLENMEYENLER / MAHREMİN GÖÇÜ

MAHREMİN GÖÇÜ

138-mahremin-go%cc%88c%cc%a7u%cc%88-kapak-tek
Nilüfer Göle ve hangi sırat köprülerinden geçtiğinin öyküsü…
Yazar: Prof. Dr. Nilüfer Göle
Söyleşi: Ayşe Çavdar
Hayykitap No: 138
Türü: BİZE SÖYLENMEYENLER / Sosyoloji / Kapitalizm / Küresel Sistem
Birinci baskı: Şubat 2011
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
ISBN: 978-605-4325-42-9
Barkod: 9786054325429
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
O bir sosyal bilim zanaatkârı. Görüyor, seziyor, araştırıyor! Toplumu sekülarizm, Marxizm, feminizm gibi meta anlatılarla ‘sorgulamak’ yerine, onu ince işçilikle anlamaya, kavramaya çalışıyor. Toplumun DNA’sına bakarak ayrıntılardan bütünü resmetmeye gayret ediyor. Yeni bir toplumsal muhayyilenin yollarını açmak için, varolan zihinsel kalıpları, kemikleşmiş dili, algıyı kırıyor, oyunu bozmaktan haz alıyor. Kendi cemaati tarafından ‘yok sayılmak’ pahasına başörtüsü gibi, mahrem gibi ‘marjinal’ konularla ilgileniyor. Ama apoletli bilim çevrelerince marjinal olarak yaftalanan bu konular bir zaman sonra ‘ana akım’ oluveriyor. Ve Nilüfer Göle öngörülerinde haklı çıkıyor. Ona karşı çıkanlar sobeleniyor. 1970’lerin aceleci devrimci Türk solu, başörtülüleri ‘gerici’ tırnağına hapsedenler, ‘Batı dışı modernlik olamaz’, ‘modernle mahrem yan yana gelemez’ diyenler…

Ayşe Çavdar’ın, Nilüfer Göle’nin Paris’teki atölyesinde 10 gün boyunca yaptığı söyleşilerin bir ürünü olan bu kitap, bir anlamda Göle’nin akademisyen olarak hangi sırat köprülerinden geçtiğinin öyküsü. Onun entelektüel biyografisi… Fonda ise ‘yeni tespitler’ var. Darbelerle, AKP’yle, 68 gençliğiyle, mahremiyetle, feminizmle, kadınla, öteki Avrupa’yla ilgili tespitler. Ve tabii ki İslam ve Müslümanlarla ilgili fütürist öngörüler. Göle “Müslümanlık Avrupa’yı belirleyecek” diyor. Okuyucuyu İslam’ın söz sahibi olduğu bir dünya deseninin derinliklerine davet ediyor.

Nilüfer Göle
Nilüfer Göle, Paris EHESS Üniversitesi’nde öğretim üyesi¬dir. Karşılaştırmalı bir perspektifle modernite ve İslam arasın¬daki yeni etkileşimleri, İslam’ın Avrupa kamusal alanda görü¬nürlük kazanmasıyla ortaya çıkan yeni oluşumları incelemek¬tedir. Göle’nin sosyolojik yaklaşımının hedefinde, Batı-dışı bir bakış açısından modernitenin yeni bir okunuşunu geliştirmek ve Avrupamerkezciliğin eleştirisi yatıyor.
Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak kaleme aldığı kitapla¬rı Almanca, İspanyolca, İtalyanca gibi diğer Avrupa dilllerine de çevrilmiştir. Türkçe’deki kitapları şunlardır: Mühendisler ve İdeoloji (1986), Modern Mahrem (1991), İslamın Yeni Kamusal Yüzleri (2000), Melez Desenler (2000), İç İçe Girişler: İslam ve Avrupa (2009).

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Mahremin Göçü, Şubat 2011

Ayşe Çavdar
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Bir süre çeşitli gazete ve dergilerde çalış¬tı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen Express ve Aktüel dergilerinde ya¬zıları yayımlanıyor. Viadrina Üniversitesi’nde doktora çalışma¬sını sürdürüyor.

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

KANSERDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir