Pazar , Aralık 8 2019

MEZE

meze
Selanikli babaanneden miras yemek sırları eşliğinde Ege ve Akdeniz sofralarından 100 nefis meze tarifi.
Yazar: Gülhan Kaya
Hayykitap No: 262
Türü: YEMEK KÜLTÜRÜ / Yöresel Yemekler / Sağlıklı Mutfak
Birinci baskı: Ağustos 2014
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-5181-69-7
Barkod: 9786055181697
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Artık büyükşehirlerde ve hatta köy kasaba demeden neredeyse her yerde ‘hazır yemek’ moda oldu! Özellikle büyük marketlerin ya da şarküterilerin içinde ‘meze’ reyonunu görmek ve hemen oradan paketletmek mümkün… Ancak mutfağımızda kendi ellerimizle, doğal malzemelerle ve geleneksel usullerle hazırlayacağımız mezenin tadını onlarda bulmak mümkün değil!

Oysa meze Ege ve Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerinden… Yüzyıllardır sofraların baş tacı oldu, özenle hazırlanıp süslendi, kimi zaman ara öğün kimi zaman da ana öğün olarak günü kurtardı!

Yıllarca restoran işletmeciliği yapmış Gülhan Kaya, Selanik göçmeni olan babaannesi Antik Şehriban’ın mutfağından ve özellikle mezelerinden çok etkilenmiş ve onun tariflerini günümüze taşımayı hayal etmiş… “Yemek yapmak sanattır, resim gibi, müzik gibi… Resim sanatın¬da nasıl renklerin armonisi, müzikte notaların melodisi varsa ye¬mek sanatında sebzelerin, baharatların yani kullanılan tüm malze¬melerin bir kokusu ve lezzeti vardır. Resim gibi tabak, tablo gibi tabak! Gerçekten yemek insanı olursanız sizde tablo gibi yemek yapabilirsiniz” diyor.

Yazarın en büyük aşkı mutfak! Duyguları ile beslediği meze tariflerini ve püf noktalarını bizlerle paylaşıyor. Kitapta, dört mevsim ‘meze’ keyfini sürebilmeniz için, pratik ve lezzetli 100 tarif bulunuyor. Bu tarifleri uygularken geliştirdiği özel sırlar da Meze’ye ayrı bir renk katıyor.

Zeytinli, peynirli, otlu, meyveli, sebzeli, bakliyatlı, balıklı, turşulu, baharatlı mezeleri hazırlamak için ne bekliyorsunuz?

Kitabın Bölümleri:

• MEZENİN OLMAZSA OLMAZI: BAHARATLAR
• SALÇALAR VE SOSLAR
• TURŞULAR
• ZEYTİNLİ, PEYNİRLİ MEZELER
• OTLU MEZELER
• MEYVELİ MEZELER
• SEBZELİ MEZELER
• BAKLİYATLI MEZELER
• SARMA VE DOLMALAR
• BALIKLI MEZELER
• BALIK SOSLARI

Gülhan Kaya
1970 Ankara doğumludur. Bir süre inşaat ve dekorasyon sektöründe çalıştıktan sonra, 1997 yılında İtalya ve İspanya’dan çeşitli ünlü ayakkabı markalarını Türkiye’ye getirerek ticaret hayatına atılmıştır.
Selanik göçmeni bir ailenin çocuğu olan babaannesi Antik Şehriban’ın mutfağından çocukluğundan itibaren çok etkilenmiş ve onun tariflerini günümüze taşımayı hayal etmiştir. Bu hayalini, 2000 yılında büyük bir sevgi ve özveriyle kurduğu ilk işletmesi olan Mahzen Giritli’de gerçekleştirmiştir. Mahzen Giritli, kısa zamanda Ankara’nın ilk akla gelen balık restoranlarından biri olmuş ve ziyaretçilerinden gelen yoğun talep doğrultusunda, 2008 yılında Ankara’nın en büyük balık restoranlarından Girit Balıkçısı’nın kurulmasına vesile olmuştur. Sağlıklı yaşam için lezzetten ödün vermeyen, karakteristik Ege mutfağının kaybolmaya yüz tutan antik tariflerini günümüz modern lezzetleri ile harmanlama misyonunu benimseyen Girit Balıkçısı’nda, Gülhan Kaya mutfakta geliştirdiği enfes mezeleri, deniz mahsullerini ve balık tariflerini misafirlerinin beğenisine sunmuştur.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Deniz Ürünleri, Haziran 2015
Meze, Ağustos 2014

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

A’DAN Z’YE TIBBİ BİTKİLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir