Perşembe , Haziran 20 2019
ANA SAYFA / SAĞLIK / ÇOCUK SAĞLIĞI / NÖROLOJİK OLARAK RİSKLİ BEBEK

NÖROLOJİK OLARAK RİSKLİ BEBEK

Riskli_Bebek_Kpk_Orj
Bebeklere, güzel yaşasınlar diye…
Editör: Prof. Dr. Yüksel Yılmaz
Hayykitap No: 349
Türü: SAĞLIK / Çocuk Sağlığı / Koruyucu Tıp
Birinci baskı: Eylül 2016
Sayfa Sayısı: 224
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-9841-57-3
Barkod: 9786059841573
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
“Nörolojik olarak riskli bebek”, gebelikte, doğumda ya da yenidoğan döneminde beyni ve sinir sistemini etkileyebilecek herhangi bir etkene maruz kalan ve beyinde, beyin işlevlerinde bozukluk gelişme olasılığı olan bebektir. Erken ya da zamanında doğmuş, ancak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi görmüş bebekler nörolojik olarak riskli bebeklerin en büyük grubunu oluşturur. Bu bebeklerin doğumdan itibaren nörolojik olarak izlenmeleri, olası nörolojik sorunların erken saptanması, tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının erken başlanması büyük önem taşır.

Yenidoğanın öyküsünün doğumla başlamadığı, döllenme (konsepsiyon) öncesine ait birçok faktörün, rahme yerleşimden itibaren gelişen tüm olayların bebeğin sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Anne karnındaki dönemde fetus ve yenidoğanın karşılaşabileceği çeşitli genetik, metabolik, fizyolojik, sosyal ve çevresel riskler gebeliği, doğumu ve yenidoğan dönemini etkileyebilir. Bu nedenle, riskli gebeliklerin ve yenidoğanların erken tanısı ve uygun gebelik, doğum, doğum sonrası bakım, bebeğin kaybedilme ve kalıcı sekellerinin olma riskinin yanı sıra uzun vadedeki sorunları önemli ölçüde azaltabilir.

Bu kitap;
• Nörolojik risklerinin erken dönemde belirlenmesine,
• Olası nörolojik ve diğer tıbbi sorunlar ortaya çıkmadan önlemek için gerekenlerin yapılmasına,
• Nörolojik ve diğer olası tıbbi sorunların erken dönemde saptanıp tedavi ve rehabilitasyonuna,
• Riskli bebeklerin, risk faktörü olmayan yaşıtlarını büyüme ve gelişme yönünden yakalaması ve çocukluklarını, her çocuk gibi yaşam kaliteleri olabildiğince yüksek olarak geçirmelerine katkıda bulunmak amacıyla,
çocuk nörolojisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, yenidoğan, kadın doğum-perinatoloji, çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları, çocuk gastroenteroloji, çocuk göğüs hastalıkları, göz hastalıkları uzmanı hekimler ve odyoloji, fizyoterapi, çocuk gelişimi alanlarında çalışan profesyoneller tarafından kaleme alındı.

Prof. Dr. Yüksel Yılmaz
Çocuk Sağlığı-Hastalıkları ve Çocuk Nörolojisi Uzmanı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi.
1993-1996 yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi BD’da Çocuk Nörolojisi yan dal uzmanlık eğitimi almış, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanlığı (2000-2011), Marmara Üniversitesi Epilepsi Araştırma Merkezi ve Marmara Üniversitesi Sağlık Okulu kuruculuğu ve yöneticiliği (2003-2011), Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı kurucusu ve başkanı (2011) olarak görev yapmıştır.
Çocukluk çağı epilepsileri, nörolojik olarak riskli bebek, nörogelişim, serebral palsi, çocuklarda acil nörolojik sorunlar ilgi alanlarıdır. Serbest hekim olarak görev yapmaktadır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Nörolojik Olarak Riskli Bebek (çok yazarlı), Eylül 2016
Epilepsi ile Büyümek, Şubat 2016

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

DEİZM VE ATEİZM ÇIKMAZI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir