Pazar , Şubat 23 2020

SAKATAT

PD_Sakatat_Kpk_Orj
Türkiye’de ilk! İlginç tarihi, tarifleri ve sağlık boyutu ile…
Yazar: Pelin Dumanlı
Hayykitap No: 316
Türü: YEMEK KÜLTÜRÜ / Sağlıklı Mutfak / Yöresel Yemekler
Birinci baskı: Eylül 2015
Sayfa Sayısı: 159
Ebat: 15,5 x 23 cm
ISBN: 978-605-9841-22-1
Barkod: 9786059841221
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Sakatat aslında engin bir deniz… Tarihe baktığımız zaman en fakirin masasından tutun da en zenginin sofrasına kadar sıkça rastlıyoruz ona. Türklerin en çok sevdiği yiyeceklerden…

Seyyar aşçılar tarafından sokakta satılmış, halkı doyurmuş… Tarihi lokantaların, meyhane kültürünün aranan parçası olarak sofralardan eksik olmamış… Ciğerci dediğimiz, sadece sakatatın satıldığı bir meslek kolu oluşturmuş…

Çocukluğunda sakatatların piştiği bir evde büyüyen ve o günlerden itibaren sakatata ilgi duyan ünlü genç şef Pelin Dumanlı, üniversite yıllarında da konunun ne kadar derin ve daha önce hiç çalışılmamış olduğunu fark etti. Bir de yemek tarihi alanında yaptığı araştırmaların tadına varınca, gastronomiden mezun olduktan sonra yüksek lisans tez konusu olarak sakatatı seçti.

İki yıl boyunca çeşitli röportajlar, mezbaha ve ciğerci ziyaretleri, kaynak taramaları sonunda kendine çok geniş bir çalışma alanı oluşturdu ve sonunda ortaya Türkiye’de sakatat ile ilgili yazılmış en kapsamlı bu kitap çıktı.

Bu kitap sakatat ile ilgili yazılmış dünyada dördüncü, ülkemizde ise ilk olma özelliği taşıyor. Bu kitabı okuyunca, sakatat yemek tariflerini zevkle uygulayıp afiyetle yiyeceksiniz. Sakatatın sağlığınıza faydasını göreceksiniz.

Kitaptan ilginç bir tarif!

SAKATAT GÜZELLEMESİ

Malzeme:
1 adet kuzu ciğer (Arnavut ciğerlik doğranmış, zarı alınmış, yıkanmamış)
2 adet kuzu yürek (temizlenmiş, yaklaşık 1,5 cm’lik parçalara
doğranmış ve ılık suda bekletilmiş)
2 adet kuzu böbrek (temizlenmiş, yaklaşık 1,5 cm’lik parçalara
doğranmış ve ılık suda bekletilmiş)
Defne yaprağı

Hazırlama:
Önceden suda bekletilmiş çöp şişlere sırasıyla sakatatları dizin, aralarına defne yaprağı da ekleyin. Izgarada yaklaşık 8 dakika pişirin, yanında ayrı minik kâselerde kimyon, kekik, kırmızı pulbiber ile servis ederseniz hoş bir sunum olur.

Pelin Dumanlı
1988 İstanbul doğumlu. Yeditepe Üniversitesi’nde burslu okuduğu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler
Bölümü’nde tamamladı.
Eğitim hayatına devam ederken, bir yandan kasap ve organik pazar gibi sektörün farklı hizmetlerinde çalıştı. Stajlarını önce ABD’de sonra da iki yıl üst üste Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta yaptı.
Profesyonel meslek hayatına Otto İstanbul’da mutfak ve banket koordinatörü, Refika’nın Mutfağı’nda Mucize Lezzetler TV programından sorumlu koordinatör olarak devam etti.
2013 yılında İstanbul’dan Bodrum’a göçtü. Haziran 2014’te ise profesyonel ve amatörlere yönelik gastronomi eğitimleri veren kendi markası Foodrum’u ortaya çıkardı.
Çalışmalarını Foodrum çatısı altında yürütmektedir. Ayrıca Migros Ticaret A.Ş. ile Uzman Kasap ve İyi Et projelerinin danışmanlığını yapmaktadır. Her gün yeni tarifler ve teknikler ile pişerek mutfak kültürü konusunda incelemelerine devam etmekte, yemek kültürü alanında yaptığı araştırmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaktadır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Sakatat, Eylül 2015

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

16:8 SİRKADİYEN DİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir