Cumartesi , Ocak 19 2019
ANA SAYFA / TASAVVUF / BUGÜNDEN YAZANLAR / SEN SEN OL, SEVGİLİ KIZIM…

SEN SEN OL, SEVGİLİ KIZIM…

SevgiliKizim_KAPAK
Hakk sığınağın, Hz. Peygamber rehberin olsun!
Yazar: Prof. Dr. Bilal Kemikli
Hayykitap No: 343
Türü: TASAVVUF / Bugünden Yazanlar
Birinci baskı: Mayıs 2016
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 13,5 x 21 cm
ISBN: 978-605-9841-51-1
Barkod: 9786059841511
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Uyan kızım… Seherde seyre çıkıp tazelenmek için uyan! Kalk, kızıllığın, o doğurgan rengin ucundan tutunarak seyrana çık! Aç pencereyi, gün dolsun içeriye. Kaldıysa güne uyanamayan mimarların talan ettiği şehirde, bir yerlerde bahçeler, güller; içeri bülbül sesi dolsun. Dolsun içindeki köşke ıhlamur, hanımeli ve lavanta kokuları, kokularla uyan, tazelen… Sonra o kızıllıkla birlikte, İlâhî Kelâm’dan “seher vaktine andolsun ki…” diye başlayan ayetleri oku.

Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin yeni kitabı Sen Sen Ol, Sevgili Kızım… yazarın, daha önce Hayykitap’tan yayımlanan Oğul, Sen Sen Ol… kitabının devamı niteliğinde. Yazar, ilk kitabın oğluna değil de aslında tüm çocuklarına yazıldığını, bir cinsiyet ayrımı gözetmediğini ama gelen taleplere de dayanamayarak böyle bir kitabı kaleme aldığını belirtiyor.

Sevgili kızım, şimdi hepimiz, sanki hilâle çevrilmiş gecenin eşiğindeyiz… Birazdan tan yeri ağaracak, gün doğacak. Gün doğduğunda, ayan beyan görülecek görülmesi murat edilen… Lakin sehere ermek için ilimle, tefekkürle, aşk ve muhabbetle hemhal olmak, çalışıp çabalamak lazım. Şunu bil ki kızım, aydınlık limanına gayret gemisiyle varacaksın! Bu sebepten, durma, akan zaman ırmağının akıl ve gönül bahçeni sulamasını dile, çalışıp çabala…

Kitapta sekülerizm, kadın erkek eşitliği, modern çağın narsisist insanının talepleri, hız, haz odaklı yaşamı eleştiriliyor, bunların karşısına Ku’ran üzerine bina edilmiş geleneksel değerler ve ahlak anlayışı yerleştiriliyor. Yazar genç olmanın, kadın olmanın ne olduğunu anlamaya ve kızlarına anlatmaya çabalarken kibir, kendini sergileme ihtiyacı, ben merkezlilik, sabırsızlık, vefasızlık, kötülük gibi kavramları irdeleyerek, bunların karşısına çalışkanlık, dürüstlük, sabır, şefkat, vicdan, merhamet, vefa, sadakat, güzellik, iyilik, denge, tutarlılık, dostluk gibi değerleri yerleştiriyor.

Gerek manevi anlamda, gerekse yazarın ağırlıklı olarak yolculuklarında yazdığı metinler olması bakımından kitapta hâkim bir yol, yolculuk teması görülüyor. Yazar kimi zaman kızına hayat yolunda karşılaşacağı zorlukları ve bunlarla nasıl baş edeceğini anlatırken, kimi zaman da bir havaalanının kafeteryasında kahvesini yudumlarken, defterine kızı için babalık sohbetleri kaleme alıyor.

Hız ve tüketim çağında, kendimiz olmak için tutulan bu notlar yaralara bir nebze de olsa merhem olur ise, işte bu bizim bahtiyarlığımız olacaktır. Maksadımız çocuklarımıza girdikleri şu handa, bir baba olarak rehberlik etmektir. Dilerim bu kitap, kızlarımız için hayırlı bir yoldaş olsun.

Prof. Dr. Bilal Kemikli
Sivas’ta doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. 1998’de doktor, 2002’de doçent oldu ve 2008’de profesörlüğe yükseltildi. Ankara, Yüzüncü Yıl ve Süleyman Demirel Üniversiteleri’nde görev yaptı. Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde kurucu Dekan olarak da görev yapan Prof. Dr. Bilal Kemikli hâlen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Sen Sen Ol, Sevgili Kızım…, Mayıs 2016
Ramazan Güzellemeleri, Haziran 2015
Oğul, Sen Sen Ol…, Mayıs 2015
Mevlânâ’nın Kalbine Açılan Kapı: Mesnevi Mektupları, Ağustos 2007.

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

ERKEKLERİN İÇ SESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir