Pazar , Aralık 8 2019
ANA SAYFA / YAZARLARIMIZ / PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU

PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU

osmanmuftuoglu Osman Müftüoğlu 10 Mayıs 1955 yılında, Anamur’da doğmuştur. 1972 yılında Anamur Lisesi’ni, 1978 yılında Ankara Üniver¬sitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 1984 yılında Ankara Üniversitesi İç Has-talıkları Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. MÜFTÜOĞLU, 1989’da Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Klinik Şef Yardımcısı, 1989’da İç Hastalıkları Doçenti, 1990’da İç Hastalıkları Kli¬nik Şefi olmuştur. 1997 yılından bu yana İç Hastalıkları profesörüdür.
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU Şubat 1993-Kasım 2001 tarihleri ara¬sında Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği ve Cumhurbaşkanı Sağlık Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Uzun yıllar 9. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL’in özel hekimliğini yapmıştır.
İstanbul’da etkinliğini sürdüren Yaşasın Hayat! Kliniği’nin kurucusudur.
Amerikan Mikrobiyoloji Derneği (1991), Amerikan Anti-Aging Akade¬misi (1997), Amerikan Tiroid Birliği (1998), Avrupa Aterosklerozis Derne¬ği (1997), Avrupa Akdeniz Diyabet Çalışma Grubu (1999), Lausanne Tıp Birliği (1986), Türkiye Diyabet Derneği, Ankara Diyabet Derneği, Türk Hipertansiyon ve Nefroloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Derneği ve Oste¬oporoz Çalışma Grubu üyesidir. Sağlık bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası, Etik Kurul ve İlaç Ruhsatlandırma Komisyonu üyeliklerinde bulunmuştur.
Yaşasın Hayat, Hafifleyin Gençleşin, Hayat Bilgisi, Mutlu Olma Sanatı, Yaşam Reçeteleri, Yaşasın Yemek, Dermantoloji, İkinci Hayat gibi kitapları mevcuttur. Gazete yazarlığı da yapmakta olan Prof. Dr. Osman MÜFTܬOĞLU beş yıldır ekibi ile birlikte, Türkiye’nin en çok okunan sağlık sayfa¬larından biri olan Yaşam Reçeteleri’nde halkı genel sağlık konularında ay-dınlatmaktadır. Çeşitli televizyon kanallarına hazırladığı sağlık program¬ları sayesinde bu bilgi akışını görsel medya aracılığıyla da sürdürmektedir. Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU evli ve iki çocuk babasıdır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Neyim Var, Ne Yapayım?, Nisan 2014
Hayatı Uzatmanın Sırları, Nisan 2013