Perşembe , Nisan 9 2020
ANA SAYFA / BİZE SÖYLENMEYENLER / YEREL YÖNETİM 4.0

YEREL YÖNETİM 4.0


Yeni Dünya Düzeninde Yerel Yönetim Anlayışı


Yazar : Oktay Saral
Hayykitap No: 668
Türü: BİZE SÖYLENMEYENLER / Teknoloji / Sosyoloji / Küresel Sistem / Kurumsal Değişim
Birinci Baskı: Mart 2020
Sayfa Sayısı: 144
Ebat: 15,5×23 cm
ISBN: 978-605-7674-77-7
Barkod: 9786057674777
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
21. yüzyılın ilk devrimi etrafımızdaki her şeyin “akıllandığı” Endüstri 4.0 ile başladı. Üretimde ve iş yerlerinde insan faktörü yerini “yapay zekâlara” bırakırken, içinde yaşadığımız şehirlerin de bu gelişmelerden bağımsız kalması mümkün olmayacak. İstense de istenmese de işin sonunda her ülke kentsel gelişim çalışmaları yapacaktır. Gelişen teknoloji bizi buna zorunlu kılacak. O halde kısa veya orta vadede uyum sağlamak zorunda kalacağımız bir sistemi şimdiden öngörebiliyorsak neden yola koyulmuyoruz?

Yapay zekâ, nesnelerin interneti, “büyük veri” ile beraber verinin işlenmesindeki gereksinim artarken, düzensiz veriler, düzenli ve anlamlandırılabilir hale gelecek. 2050 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin şehirlerde yaşayacağı ön görülmektedir. Kentlerimizi akıllı şehirlere dönüştürmekte geç kalınırsa bir dizi zorluğun ortaya çıkacağı aşikâr. Bu nüfussal değişiklikler ayrıca kamusal alan ve konut arzı noktasında da büyük problemleri ortaya çıkaracaktır. Yerel Yönetim 4.0 tüm bu olası sorunlara karşı gelişen teknoloji ışığında milli ve yerli bir reçete olacaktır.

Oktay Saral
Oktay Saral, 18 Mart 1967’de Trabzon’da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Emine’dir.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirmesinin ardından serbest inşaat mühendisliği yaptı. Çalışmaları sırasında birçok başarılı projelere imza attı.
Başarılı kariyerinin yanında sosyal faaliyetlerle de aktif olarak ilgilendi. Uzun yıllar 1. Amatör Küme’de futbol oynadı. Spor faaliyetinin çeşitli dallarıyla ilgilendi.
1999 yılında Of Belediye Başkanı seçildi. 12 yıl boyunca Of Belediye Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren SARAL, birçok projeye imza atarak Of halkının sevgisini kazandı. Başkanlığı döneminde de spordan uzak kalmayarak Of Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanlığı ile Of Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca Kızılay Of Şube Başkanlığı yaptı.
12 Haziran 2011’de yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Ak Parti’den İstanbul 1. bölge milletvekili olarak seçilen Saral, aynı zamanda Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini de başarılı şekilde yürüttü.
Milletvekilliği döneminde TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm komisyonu üyeliği yaptı. Eş zamanlı olarak TBMM Arabistan dostluk grubu saymanlığı görevini de başarılı şekilde ifa etmiştir.
2016 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini icra eden SARAL, Yeni Yönetim Modeli olan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi içerisinde kurulan Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesidir.
İyi düzeyde İngilizce bilen Saral, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Satın Al:
kitabimkapida
dr
kitapyurdu
tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BU Bİ MUCİZE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir