Cumartesi , Aralık 15 2018
ANA SAYFA / ÇOCUK / YOL ARKADAŞIM BANÇO

YOL ARKADAŞIM BANÇO

banco_kapak-son
Renkli, neşeli, MÜZİKLİ bir kitap!
Yazar: Cary Fagan
Çeviri: Sumru Ağıryürüyen
Resimleyen: Selçuk Demirel
Hayykitap No: 163
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Kasım 2011
Sayfa Sayısı: 104
ISBN: 978-605-4325-67-2
Barkod: 9786054325672
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Bir çocuk hayatta en çok istediği şeyi yapamıyorsa, dünyanın en zengin insanı olması ne işe yarar ki?

Jeremiah dokuz banyosu, bir oyun odası, kapalı havuzu, sinema salonu ve tenis kortu olan bir evde yaşar. Dört dörtlük bir genç olarak yetişmek için şehrin en iyi okuluna gider. Görgü kuralları, salon dansı ve resim dersleri alır. Ve piyano dersi. Derken bir gün, daha önce hiç duymadığı bir müzik çalınır kulağına. Öyle büyülü bir müziktir ki bu, içine işler; Jeremiah Afrika kökenli bir halk sazı olan bançonun sesine tutkuyla bağlanır. Bağlanır bağlanmasına ama bir sorun vardır: Ailesi banço çalmasına kesinlikle karşı çıkar…

Kanadalı yazar Cary Fagan, esprili üslubuyla sevdiğimiz bir şeye sıkı sıkıya tutunmak üzerine renkli bir hikâye anlatıyor. Alışılmadık geleneksel bir çalgıya gönül veren Jeremiah, ailesi kendisine banço almasına izin vermeyince kalbinin sesini dinleyip biraz hayal gücünü biraz el becerisini kullanarak bir çare bulur, arkadaşı ve öğretmeninin desteğiyle bançodan vazgeçmesine gerek kalmaz. Jeremiah eşsiz yeteneklerini konuşturan bir banço üstadı olmaz ama, bançosu yol arkadaşı olur… Sumru Ağıryürüyen’in Türkçeleştirdiği Cary Fagan’ın bu renkli, neşeli, müzikli romanını Selçuk Demirel resimledi. Hayykitap tarafından yayımlanan Yol Arkadaşım Banço, ister piyano, keman, gitar, ister banço, ister cümbüş, ister bağlama, hangi enstrümanla olursa olsun yaşamından müziği eksik etmeyen herkesin zevkle okuyacağı bir kitap.

Yol Arkadaşım Banço
Çocuklar ve yetişkinler için pek çok kitabı olan ödüllü yazar Cary Fagan, nasıl yazar olmaya karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Çocukken gerçek bir hayalperesttim. Salonumuzdaki iki büyük koltuğun arasına saklanır, bir denizaltında, uçakta ya da uzay gemisinde olduğumu hayal ederdim. Geceleri yatakta, kahramanı olduğum uzun hikâyeler uydururdum. Hâlâ uyumadığımı fark edene kadar saatler geçerdi… Benim için yazmak, kâğıt üzerinde hayal kurmak, başka hayatlar hayal etmekti.” Yazarlığın yanı sıra gazete ve dergilerde editörlük de yapan Cary Fagan, Toronto, Kanada’da yaşıyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Yol Arkadaşım Banço, Kasım 2011

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

RENKLİ FİKİRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir