Pazartesi , Ocak 27 2020
ANA SAYFA / ÇOCUK / ZEUGMA’NIN KAYIP GÖZBEBEĞİ

ZEUGMA’NIN KAYIP GÖZBEBEĞİ

untitled-1
Macera dolu tüylü bir kovalamaca!
Yazar: Elif Ayla
Resimleyen: Elif Yemenici
Hayykitap No: 346
Türü: ÇOCUK / Edebiyat
Birinci baskı: Temmuz 2016
Sayfa Sayısı: 56
Ebat: 20 x 20 cm
ISBN: 978-605-9841-54-2
Barkod: 9786059841542
  • TANITIM
  • YAZAR HAKKINDA
Önsözünü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yazdığı bir çocuk öykü kitabı bu. Ve Türkiye’de ilk! İlk kez bir müze, çocuklara macera dolu bir hikaye eşliğinde anlatılıyor. Tarih ve kültür, eğlenceli ve komik bir dille sevdiriliyor çocuklarımıza. Çingene Kızı’nın gözbebeğini çalan fare ve onun yakın dostu bir köstebek gezdiriyor çocukları Türkiye’nin gözbebeği olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde…

Elif Ayla’nın yazıp, Elif Yemenici’nin resimlediği bu eğlenceli kitap çocuklar için bir müze daveti. Biz büyükler adına arkeoloji diyelim, çocuklar tarih öncesi tarih desin; bilimsel merak şahane, öyküler bahane.
Zeugma’nın tuhaf köstebeği Kös, Çingene Kızı’nın gözbebeğini çalan fare Kahve ile zorunlu bir yolculuğa çıkar. Yolda karşılaştıkları mitoloji kahramanlarıdır. Nehir krallarını kıskanç kraliçeler, zalim prensleri merhametli prensesler kovalar. Gözbebeği yerine konana kadar bir aynadan destek alıp düşmanını yenen kahramanlara da rastlanır, topuğundan başka yerinden ölmeyenlere de.
Kahve ve Kös’ün Zeugma kazı alanında başlayıp, Zeugma Mozaik Müzesi’nde devam eden maceraları, çocuklara gerçek bir müze gezisi yaptırıyor, mitolojiden lezzetler tattırıyor. Sadece mitolojiden mi, tabii ki Gaziantep yemeklerinden de….
Önsözünü Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yazdığı Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, çocuklara kaybetmek istemediğimiz şehir, tarih ve kültür bilincini eğlenceli, maceralı bir dille vermeye çalışan güzel bir çalışma. Kitap tarih öncesi tarihe yapılan mizahi bir yolculuk. Eğlenceden kaçmadan ama eğlenceyi metnin baş köşesine koymaktan kaçınan bir edebiyat yapıtı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Önsözünden:
Sevgili çocuklar,
Gaziantep sınırları içerisinde yer alan Zeugma Antik Kent’i, binlerce yıl önce hareketli bir yaşamın sürdüğü, Fırat’ın kenarında kurulan, önemli bir ticaret şehriydi. Bu liman kenti, tarihsel süreç içinde bölgemizdeki şehirleşmede önemli bir role sahip olmuştur. Elinizde bulunan bu kitap ile Zeugma’da yaşayan insanların yaşam tarzlarını, kültürlerini, onların sanatla nasıl yakından ilişki kurduklarını tanıyabilme imkânı elde edeceksiniz. Her biri ayrı değer olan muhteşem mozaiklerin o dönemde yaşayan insanların hayatlarıyla nasıl iç içe geçtiğini göreceksiniz.
Bereketli Hilal de denilen bu coğrafyada bizden önce yaşamış medeniyetleri öğrenmeniz, o medeniyetlerin tarihi, sanatını bu kitaplarla tanımanız tarihsel bilincinizi artıracak, sanata ilgi duymanızı sağlayacaktır. Böylece hem geçmişimizi hem de bugünümüzü daha sağlıklı değerlendirme yeteneği kazanacaksınız.
Tarihsel mirasın ve kültürün korunmasını sağlayacak nesillerin yetişmesi bu türlü çalışmalar ile gerçekleşecektir. Bu çalışma ile sizler tarih sevgisini kazanacak, tarihimiz ve kültürel zenginliklerimiz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Elif Ayla
Bir masalın içinde açtı gözlerini. Deniz kokusuyla ünlü o şehirde doğdu. Hatırlamış olmalısınız. Çok ama çok kitap okudu. Okurken de büyüdü. Okullarını bitirdi. Sonra, minareleri ve kedileriyle ünlü o şehre geldi. Onu da bildiğinizi biliyorum. Dünya kadar kitapları olan bu güzel şehirde, kitaplar yazdı.
Kitapların içinde akan zamanla birlikte, yazar da zaman suyunun içinde sürüklenmeye devam etti. İçinden büyük nehirlerin geçtiği, ünlü romanların yazıldığı, kocaman kocaman kiliselerin olduğu bir ülkeye geçti. Bir ipucu daha, o yer saatleriyle ünlüydü. Seyyah olan yazarın burada da canı sıkıldı. Tuttu, kendini başka başka şehirlerin sularına attı. Öyle çok şehir gördü ki, galiba artık başı döndü. Şehirler birbirine eklendikçe, anlatacak çok şey, yazacak çok masal buluyordu, bu işi çok sevdi.
Yazarınız şimdi, gözlerini içinde açtığı masalı dinlemeye devam ediyor. Saat tiktaklarına bakıp sizin için harflerden kayıklar yapıyor. Onları masalların içine bırakıyor ve yere uzanıp sizin için yüzdürüyor.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Ben Mercan, Zirzopluk Benden Sorulur, Kasım 2016
Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, Temmuz 2016
Keço, Şubat 2016
En Güzel Misafir Sofraları, Temmuz 2011
Şerbet ve Hoşaf, Ağustos 2009
Kalbin Limon Hali, Ağustos 2008

Satın Al: kitapyurdu bkmlogo dr idefix babil tikla24

YENİ ÇIKANLAR

BİR YOLCULUKTUR AŞK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir